Takie cechówki można jeszcze dzisiaj spotkać w kilku miejscach obszaru ochrony ścisłej BPN. Nie wiem, co one oznaczają - czy były formalnym zakazem dalszego użytkowania barci lub drzew wyżarowych (pamiętajmy, w 1888 r. wygoniono z Puszczy bartników), a może znaczyły uiszczenie opłaty za dzierżawę? Do dzisiaj przetrwały jako ciekawostka z czasów intensywnej eksploatacji borów.
I jeszcze kilka obrazków jesiennych z północy Rezerwatu:
Piękny ten szmaciak.
OdpowiedzUsuńkozia broda :p
OdpowiedzUsuńpopielica
Szukałem coś na temat tych cechówek w necie i nie znalazłem. Ale jedno jest pewne -gdyby rezerwatem ograniczono 90 lat temu większy obszar Puszczy to takich rzeczy było by więcej i więcej byłoby o nich wiadomo. I teraz powstaje myśl jak zachować te części Puszczy dla przyszłych pokoleń, bo nic nie trwa wiecznie. Drzewo z cechówką też. Czy wyciąć je i zakonserwowany fragment ze znakiem umieścić w muzeum ? Czy pozostawić samemu sobie , a jedynie na fotografii zachować ?
OdpowiedzUsuńWarto przypomnieć, że kiedy utworzono leśnictwo Rezerwat (1921) objęto ochroną ścisłą zaledwie 0,9% ówczesnej powierzchni Puszczy (120 tys ha)leżącej wówczas w całości w Polsce. Z użytkowania rębnego wyłączono ogółem 3,8%. Taki to był "sukces" ochroniarski (dobre i to..). Cechówki są oczywiście ciekawostką, prawdopodobnie można by się o nich więcej dowiedzieć w źródłach rosyjskich, bo były powszechnym sposobem znakowania w swoim czasie...
OdpowiedzUsuń