29 stycznia 2016

Ginące świerki giganty

Od lat słyszymy leśnicze lamenty, że bez profilaktycznej wycinki świerka ten gatunek sczeźnie w Puszczy do imentu, a może nawet cała Puszcza?
Na fotce Tomka i z Tomkiem jeden z największych świerków na niżu Europy. Rośnie w Białowieskim Parku Narodowym, gdzie z zasady nie walczy się z kornikiem. Obwód jego pnia wynosi 422 cm, wysokość – 50,6 m.

27 stycznia 2016

Odlot ministra


Minister Szyszko kolejny raz potwierdził, że słabo się orientuje w kwestiach dziedzictwa przyrodniczego Polski, w tym zwłaszcza Rospudy i Puszczy Białowieskiej, oraz lubi mity ocierające się o teorie spiskowe, które sam imaginuje albo ktoś mu podrzuca?

22 stycznia 2016

Naukowcy o Puszczy i korniku

Wykład dr hab. Bogdana Jaroszewicza wygłoszony podczas Nocy Biologów na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego 15.01.2016 roku.
Wartość Puszczy Białowieskiej nie sprowadza się do desek
"Z drugiej strony, powtórzę, to w skali tego lasu są miejsca nieliczne. Puszcza ma głównie charakter liściasty. Tu warto przypomnieć o tym, o czym mówią biolodzy zajmujący się tym procesem, chociażby profesor Jerzy Gutowski [pracownik Instytutu Badania Leśnictwa w Białowieży - red.], a mianowicie, że w miejsce martwych świerków wejdą inne drzewa. Albo świerki, bo i one się znakomicie odnawiają, kto nie wierzy, niech obejrzy miejsca po masowych wypadnięciach świerka w Białowieskim Parku Narodowym, albo inne, lepiej dostosowane do siedliska gatunki. Tak właśnie działa las, nie słucha naszych rekomendacji, jest dynamiczny i zmienny. Musimy wreszcie zrozumieć, że nie jesteśmy panami stworzenia." (prof. Marek Konarzewski)

18 stycznia 2016

„Marsz Entów” kontra „Marsz Sarumana”

Wczoraj w Warszawie odbył się zapowiadany „Marsz Entów” – ekipa Leszy dla Puszczy też tam była :)

Miejscowi też za Puszczą

Mantra zawodowych wycinaczy lasu zawsze taka sama, ale nawet miejscowi już w nią przestają wierzyć i ją powtarzać.

Od lat, zwłaszcza w komentarzach naszego bloga, dominuje narracja jakoby mieszkańcy regionu Puszczy Białowieskiej tzw. miejscowi, żeby nie powiedzieć „tutejsi” byli i są zawsze przeciwko broniącym drzew (pseudo)ekologom i ochoczo popierają wszelkie zakusy LP na powiększenie limitu wyrębu Puszczy.
To bardzo wygodna dla niektórych narracja, ale niestety – dla nich – nigdy nie było to prawdą, a tym bardziej teraz nie jest. Dlaczego?
Polecamy lekturę artykułu: Miejscowi stają za Puszczą Białowieską. Coraz częściej

14 stycznia 2016

Jesienna Puszcza na pamiątkę

Zanim wybierzecie się na „Marsz entów” w obronie Puszczy warto zobaczyć jak wyglądała w październiku. Kto wie, jak zmieni się do kolejnej jesieni?

"Kocham puszczę" - petycja

Petycja ledwie dwa dni "wisi" w Internecie i już prawie 30 tys. podpisów. Wcale mnie to nie dziwi, a to dlatego, że w zdecydowanej większości Polacy cenią las jako las, a nie jedynie plantację drewna lub strzelnicę z żywymi celami.

13 stycznia 2016

Raport - dlaczego martwe świerki są potrzebne w Puszczy Białowieskiej

To dawna fotka Janusza Korbela, przedstawiająca "fragment puszczy po całkowitej przebudowie drzewostanu w następstwie gradacji kornika" w rezerwacie BPN, którą przypomniał dziś na fejsie nieoceniony Tomek Niechoda.
Ale nie o fotce chciałem, ale o wczoraj opublikowanym znakomitym raporcie Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", do którego ta fotka jest doskonałą ilustracją:
Dlaczego martwe świerki są potrzebne w Puszczy Białowieskiej
Wersja graficzna

12 stycznia 2016

Trzy prawdy o Puszczy i korniku...

Kornik w Puszczy Białowieskiej - klęska czy naturalna dynamika lasu
Prowadzi: dr hab. Bogdan Jaroszewicz, ekolog lasu naturalnego, kierownik Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego, wieloletni wicedyrektor Białowieskiego Parku Narodowego, członek zespołu powołanego przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego do opracowania ustawy regulującej status Puszczy.
 Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii, ul. Miecznikowa 1, 15.01.2016, godz. 18:45-19:15, sala 9B na 360 osób - chyba wszyscy chętni się zmieszczą :)
Szczegóły imprezy
 "Jeśli po wykładzie dr hab. Bogdana Jaroszewicza zapragniecie poczuć się jak w Puszczy, zapraszamy na spotkanie w labiryncie spróchniałych leśnych olbrzymów w ustronnym korytarzu za Smokiem Wawelskim na Wydziale Biologii UW."

7 stycznia 2016

Marsz entów

Puszcza Białowieska to najstarszy w Europie i jedyny w Polsce prawdziwie pierwotny las. Ratujmy ją przed wycinaniem!
Rząd PiS chce drastycznie zwiększyć wycinkę drzew w Puszczy. Pod pretekstem walki z kornikami, zgnilizną i zagrożeniem pożarowym pod siekierę trafi ich nawet ośmiokrotnie więcej niż do tej pory. Wycinka nie ominie nawet ponad 100-letnich drzew! Nie możemy do tego dopuścić!

"Dlaczego – jako wierni Kościoła Katolickiego - powinniśmy stanowczo sprzeciwiać się wycinaniu lasów?"

"Kościół – kierując się słowami Franciszka – znów mógłby skorzystać z szansy by zabrać racjonalny głos sprzeciwu. Stanąć w obronie lasów czy zwierząt - czyli stanąć po stronie Stworzenia. Trudno stwierdzić, dlaczego tego nie robi. Póki co Franciszek rzeczywiście na tle rodzimych polityków i hierarchów brzmi bardzo „antypolsko”."

6 stycznia 2016

Ochrona Puszczy to ryzykowny eksperyment

Kornik w Puszczy
Centrum Informacji Lasów Państwowych przekonuje o konieczności wycinania Puszczy Białowieskiej. Zdaniem leśników, jeśli nie wytnie się i nie wywiezie z puszczy zaatakowanych świerków, kornik będzie rozprzestrzeniać się tak długo, aż świerki całkowicie znikną z Puszczy Białowieskiej. Tekst jest pełen sprzeczności – raz leśnicy piszą, że świerki opuszczone przez kornika pozostaną, a zaraz później deklarują ich usuwanie. Dalsza ochrona Puszczy bez jej wycinania to zdaniem leśników ryzykowny eksperyment.
Na temat tekstu można podyskutować na profilu Lasów Państwowych:
https://web.facebook.com/LasyPanstwowe
A.B.

5 stycznia 2016

Dlaczego Wajrak broni Puszczy

"W naszym kraju przeoranym przez wojny i komunizm nie mamy nic bardziej cennego niż przyroda. Nie tylko dlatego, że jest ona unikalna w skali świata, ale również dlatego, że to jedna z niewielu rzeczy, które łączą nasze rozdarte społeczeństwo. Z żubrów, wilków, bocianów, Rospudy, bagien oraz resztek w miarę naturalnych lasów może być dumny lewak, prawak, liberał i konserwatywny katolik. Każdy z nas."
Cały tekst tu >>

4 stycznia 2016

"Małe rzeki" analizują "kornika"

"No ale, Lasy spróbowały naukowo. Zamieściły przepiękny wykres w konwencji, patrz jak masz interpretować. Jako, że sam w statystycznych narzędziach biegły nie jestem to oderwałem żonę od pracy nad doktoratem i zamęczyłem ją skomplikowaną analizą statystyczną tego wykresu. Z przedstawionych w tej jakże atrakcyjnej formie danych po zastosowaniu wyrafinowanej techniki zwanej analizą regresji wyszło, uwaga: wielkość cięć nie ma żadnego wpływu na liczbę drzew zajętych przez kornika!"
Polecam cały tekst "Leśnicza propaganda" ze świetnego bloga "Małe rzeki":