28 stycznia 2013

Ile jeleni zmieści się ....




Filozofowie i teolodzy zastanawiali się nad dylematem ile aniołów zmieści się na główce od szpilki. Polanę przed Białowieskim Parkiem Narodowym okupują w czasie zimy jelenie. Sypiają pod i w Parku Pałacowym, nad Narewką, kiedyś zlazły się pod mój dom niszcząc możliwość wyjeżdżania na nartach spod ganku. Zastanawiałem się czasami jak liczne może być to stado jelenich pań, bo zwykle widziałem ich w grupach po kilkanaście, niedawno blisko 30. Dzisiaj naliczyłem 52... 
Przepraszam za balans koloru, ale nie chciało mi się już bawić w ustawienie takiego samego do wszystkich zdjęć.. chodzi nie o kolor a o jelenie przecież :)

PS: Dziękuję Grześkowi, który był z aparatem i uwiecznił tę wędrującą chmarę, bo ja tym razem bez.





27 stycznia 2013

Artyści w Puszczy



Puszcza Białowieska przyciąga ludzi z różnych stron i o różnych profesjach. Wczoraj w Supraślu, w „Alkierzu” odbył się koncert – cytuję ze strony „Alkierza” – „dwóch chodzących legend polskiej muzyki, w której równie ważna co forma jest treść: Jacka Kleyffa oraz Jerzego „Słomy” Słomińskiego. Koncert poprzedziło spotkanie autorskie z autorem i jego książką „Jacek Kleyff – Rozmowa”
Jacek współtworzył razem z Michałem Tarkowskim i Januszem Weissem legendarny kabaret „Salon Niezależnych”. Jest liderem zespołu Orkiestra na Zdrowie, z którym nagrał 4 płyty oraz zdobył główną nagrodę publiczności na festiwalu Przystanek Woodstock. W 2006 roku podczas wyborów samorządowych starał się o mandat radnego m.st. Warszawy z list Komitetu Wyborczego Wyborców Gamonie i Krasnoludki. Jerzy „Słoma” Słomiński to znany bębniarz, autor tekstów, rzeźbiarz i budowniczy.

23 stycznia 2013

Centrum Wspierania Projektów


Po kolejnym dniu i nocy lekkich opadów w Puszczy Białowieskiej jest już naprawdę sporo śniegu. Śnieg zasypał resztki upolowanej przez wilki łani, w pobliżu wejścia do parku. Jelenie wolą jednak przebywać nad rzeką i na skraju lasu, a na noc schodzą się pod Park Pałacowy.
W dniu wczorajszym, został ogłoszony na stronie BPN przetarg ograniczony na prowadzenie Centrum Wspierania Projektów przy BPN. Jest to realizacja projektu ministra środowiska, którego celem jest rozwój regionu w oparciu o Park Narodowy. Rozstrzygnięcie pierwszego etapu przetargu ograniczonego nastąpi w dniu 25 lutego o godzinie 12.
A dla tych, którzy lubią kolejne "okienka" z dzisiejszej Puszczy dwa zdjęcia sprzed paru godzin:


22 stycznia 2013

Coraz więcej śniegu

Śniegu w Puszczy przybywa, a ponieważ utrzymuje się niska temperatura są tu bardzo dobre warunki narciarskie. Jelenie wędrują na noc pod Park Pałacowy. W Dolinie Narewki, która już niemal całkowicie zamarzła skończyły się możliwości obserwowania bobrów czy norek. Lód jest jednak ciągle zbyt cienki, by bezpiecznie było poruszać się po jego powierzchni.

Wczoraj ukazał się obszerny artykuł Jakuba Medka, z rozmową z dr Nurią Selvą na temat problemów z reintrodukcją niedźwiedzia brunatnego, o czym pisaliśmy w jednym z poprzednich postów.

19 stycznia 2013

Piękna zima

Piękna zima w Puszczy trwa.. a warunki do nartowania są coraz lepsze. Można by zatytułować dzisiejsze zdjęcia "Puszcza jeszcze bez niedźwiedzia" :) Może niedługo doczekamy się fotografii dużej stopy z pazurami...  A na razie kilka dzisiejszych wielkich dębów w śnieżnej szacie:

18 stycznia 2013

Niedźwiedzie wrócą do Puszczy


Zdjęcie z okresu międzywojennego, przysłane przez wnuczkę prof. J. Karpińskiego (stoi z lewej) 
Maję Mężyńską, przy martwym niedźwiedziu w Białowieży

Czytamy, że 78 proc. pracowników parku i 84 proc. okolicznych mieszkańców w białoruskiej części Puszczy zaakceptowało powrót niedźwiedzia. Przez okres 3 – 5 lat Białorusini chcą sprowadzać co najmniej 8 osobników rocznie odłowionych w Rosji.
Tutaj możemy o tym przeczytać po polsku na stronie TVN Meteo 
A tutaj po rosyjsku na stronie TUT.BY

Niedźwiedzie wybito w Puszczy między rokiem 1873 a 1878. Potem były nieudane próby reintrodukcji. Możemy być pewni, że jeżeli projekt zostanie zrealizowany, a wszystko na to wskazuje, niedługo misie pojawią się także w polskiej części Puszczy Białowieskiej, bo straż graniczna ani sama granica z drucianym płotem nie stanowi dla niedźwiedzia brunatnego poważnej przeszkody. Będzie ciekawie

17 stycznia 2013

Dosypało


Poprzedniej nocy sypało sporo śniegu w Puszczy i wygląda naprawdę bajecznie. Chciałbym potrafić pokazać to na zdjęciach dla osób, które nie mogą teraz odwiedzić tego prastarego lasu, ale jestem bezradny wobec zdjęć zimowej Puszczy. Może dlatego, że chodzenie po takim lesie to przede wszystkim wielka radość! A radość nie jest do zapisywania..  

14 stycznia 2013

Najbardziej fotogeniczne dęby


Od kiedy pamiętam swoje odwiedziny Puszczy zawsze odwiedzałem grupę dębów rosnących przy trasie turystycznej zwanej „Dziką ścieżką”. Dzisiaj postanowiłem znowu podejść do nich na nartach i zobaczyć co się zmieniło. A po drodze zrobiłem kilka zdjęć, starając się uchwycić klimat tego lasu.

 
 

12 stycznia 2013

Zima wraca do Puszczy



Powoli, ale konsekwentnie śnieżna zima wraca do Puszczy. Nie jest to jakiś wielki opad śniegu, ale ponieważ trochę zmrożonego pozostało jeszcze pod drzewami po pierwszej fali śniegowej jeśli jeszcze trochę posypie, będą znów dobre warunki narciarskie. A dzisiaj urocza, przysypana świeżym śniegiem Puszcza

11 stycznia 2013

Niech Żyją!

Kampania "Niech Żyją!", do której link umieściliśmy już jakiś czas temu na naszym blogu, dotyczy zakazu polowania na dzikie ptaki. Polowanie na ptaki nie jest szczególnie popularne w Puszczy Białowieskiej, ale i tutaj żyją gatunki, do których obecnie wolno strzelać (np. jarząbek, słonka, kuropatwa, gatunki kaczek i gęsi). O rozpoczętej dzisiaj w Warszawie kampanii można przeczytać tutajEkolodzy i przyrodnicy wystąpią do ministra środowiska z wnioskiem o skreślenie wszystkich 13 gatunków ptaków z listy zwierząt łownych.Organizatorami kampanii Niech Żyją! są m.in. Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i stowarzyszenie Ptaki Polskie. Złożą oni do ministra środowiska wniosek o zmianę w rozporządzeniu i wykreślenie ptaków z listy zwierząt łownych - zapowiedział prawnik z kampanii "Niech Żyją!" Arkadiusz Glaas. 

7 stycznia 2013

Jeszcze o nielegalnym polowaniu


Żeby zakończyć i podsumować dyskusję, jaka toczyła się w dość niewybredny sposób w komentarzach do postów z 1. i 4. stycznia br. przytaczamy obszerne fragmenty jednoznacznej Decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska Michała Kiełszni, z dnia 23 08 2011 r. wydanej po rozpatrzeniu odwołania Nadleśniczego Nadleśnictwa Białowieża od decyzji RDOŚ, w której odmówiono udzielenia zezwolenia na odstępstwo od zakazów, obowiązujących na obszarze rezerwatów przyrody w Puszczy Białowieskiej celem poszukiwania postrzałków na terenie tych rezerwatów. 

6 stycznia 2013

W styczniowej Puszczy

 

Korzystając z niewielkiego mrozu udało mi się spędzić cały dzień, do zmierzchu, w Puszczy, w jej najlepiej chronionym obszarze. Już dawno nie było zdjęć, a od czasu, kiedy była pokryta śniegiem sporo się zmieniło. Tak grądy i olsy wyglądały dzisiaj, przy temperaturze -2C. W zmarzniętym śniegu, który kilka dni temu stopiły opady deszczu, jest pełno śladów zwierząt, krzyżujących się tropinek i śladów po konsumowaniu zapasów obfitego w pożywienie roku.

4 stycznia 2013

Zabita łania zagrażała bezpieczeństwu powszechnemu


To się nam dialektyka Lasów Państwowych toczy dalej. Na korporacyjnej stronie białostockich LP możemy przeczytać: "3 stycznia br. komisja powołana przez nadleśniczego przeprowadziła konfrontację terenową z udziałem: myśliwego, przedstawiciela Instytutu Biologii Ssaków, Policji i leśniczego ds. łowieckich. Komisja jednoznacznie stwierdziła , że polujący 30 grudnia na terenie Nadleśnictwa Białowieża, myśliwy oddał strzał do łani, będąc na obszarze obwodu łowieckiego. Po trafieniu, łania przemieściła się w kierunku rezerwatu przyrody Lasy Naturalne Puszczy Białowieskiej, w którym została znaleziona martwa". Tylko jak to pogodzić z pismem nadleśniczego, który poinformował RDOŚ że chodziło o bezpieczeństwo powszechne?

Według nadleśniczego łania zagrażała bezpieczeństwu, bo była w pobliżu drogi publicznej i rezerwatu. A tylko zagrażanie bezpieczeństwu zezwala na polowanie w rezerwacie. Czy to znaczy, że martwa łania, która zanim padła martwa, wcześniej odchodziła od drogi, zagrażała zmartwychwstaniem? Trzeba było wjechać autem do rezerwatu, żeby przestała zagrażać? A swoją drogą, to czemu w komisji, która "jednoznacznie" stwierdziła 4 dni po zdarzeniu! i po dwóch dniach z deszczem! kiedy śnieg mocno się stopił, nie było specjalistki, przyrodnika z IOP PAN, która kilka dni wcześniej odkryła ślady polowania, określiła trafnie datę i płeć zwierzęcia? Był naukowiec z IBS (swoją drogą ciekawe kto tak jednoznacznie wsparł obiektywną komisję i na podstawie jakich śladów:)? Mataczenia i dialektyki mamy ciąg dalszy. A tak prosto byłoby się przyznać, albo zaprosić dr Nurię Selva do komisji. JK

1 stycznia 2013

Nielegalne polowanie


Dr Nuria Selva z Instytutu Ochrony Przyrody PAN, autorka prac naukowych opisujących rolę martwych zwierząt w Puszczy Białowieskiej (przez lata badała ofiary drapieżników) w Sylwestra dzięki krukom trafiła na  ślady krwi na śniegu na północ od Teremisek. Najpierw pomyślała, że może to ofiara wilków, wkrótce jednak okazało się, że w pobliżu nie ma żadnych tropów wilków ani rysi, za to inne ślady wskazują na ludzi.