29 sierpnia 2019

Puszcza jest rafą koralową


14 lat temu, znawca Puszczy Białowieskiej, prof. Tomasz Wesołowski porównał ją do rafy koralowej. To stwierdzenie i sama rozmowa nie straciła nic ze swej aktualności. 
Zdjęcie współczesne by Beata Hyży-Czołpińska

27 sierpnia 2019

Dzikie jest piękne. W starym lesie dla klimatu

"Dzikie jest piękne. W starym lesie dla klimatu" - to cykl wydarzeń, na które zapraszamy do Puszczy Białowieskiej w dniach 29 sierpnia -1 września 2019 roku. Będą rozmowy, warsztaty, panele dyskusyjne, spotkania, koncerty, spacery przyrodnicze dedykowane dzikiej przyrodzie i jej znaczeniu dla sytuacji klimatycznej, przywołamy też pamięć oraz myśl Janusza Korbela – obrońcy Puszczy Białowieskiej.

24 sierpnia 2019

Czterdziesty czwarty sezon

Od 1975 roku, każdej wiosny, do Puszczy Białowieskiej przyjeżdżają naukowcy i studenci z zespołu badawczego prof.Tomasza Wesołowskiego, kierownika Pracowni Biologii Lasu Uniwersytetu Wrocławskiego. W Rezerwacie Ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego, przez kilka miesięcy, prowadzą obserwacje ptaków, m.in. sikory ubogiej. Ten osiadły gatunek rodzi się tutaj, tu żyje ( w promieniu 200 m) i zna tylko ten las. Dzięki obrączkowaniu, naukowcy znają ptasie „życiorysy”. 

20 sierpnia 2019

Do ostatniego drzewa

„Do ostatniego drzewa" to film dokumentalny w reżyserii duetu Aia Asé / Edward Porembny. W tym pierwszym obiektywnym filmie nt. obecnej sytuacji w Puszczy Białowieskiej jako prowadzący wystąpił Borys Szyc. Autorem muzyki jest Bartosz Dziadosz (PLEQ)".

19 sierpnia 2019

Zatrzymać wodę w Puszczy

Puszcza Białowieska boryka się z problemem suszy i spadkiem poziomu wód, co przekłada się na zamieranie drzewostanu i zagrożenie pożarowe. Lasy Państwowe i RDOS mają obowiązek podejmować działania zatrzymujące wodę w Puszczy poprzez budowę urządzeń piętrzących – takie działania od lat podejmują u siebie Białorusini. Zamiast tego Nadleśnictwa Puszczy udrażniają jednak rowy odprowadzające wodę oraz skupiają się na przygotowywaniu wycinki wysychającego drzewostanu.

16 sierpnia 2019

Naszym dawnym, białowieskim sąsiadom

11 sierpnia miało miejsce uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconego pamięci Zagłady społeczności żydowskiej Białowieży. Uroczystość odbyła się w Miejscu Pamięci w dawnej żwirowni koło Podolan - tu właśnie 10 sierpnia 1941 roku zamordowano 77 mężczyzn i chłopców żydowskich. Żwirownia była największym miejscem straceń w okolicy - zginęło tu łącznie 486 osób różnych narodowości i religii. Upamiętniają to krzyże: katolicki i prawosławny, a także monument w postaci orła. Dzięki pasji i zaangażowaniu Katarzyny Winiarskiej, którą wsparła Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia, powstał pomnik upamiętniający śmierć również żydowskich mieszkańców Białowieży.

15 sierpnia 2019

Pamiętanie Janusza

Bardzo brakowało nam takiego spotkania- w gronie januszowych przyjaciół, atmosferze serdecznej rozmowy przy stole zastawionym tym, co każdy przyniósł i koncercie Todara. Dobrze, że się to wreszcie udało w gościnnym leśnym domu Ali i Grzegorza. 

7 sierpnia 2019

Rocznica śmierci Janusza Korbela

Dzisiaj mija 4 rocznica śmierci Janusza Korbela - założyciela tego bloga. Warto przy tej okazji sięgnąć do specjalnego numeru "Dzikiego Życia" poświęconego Januszowi.