31 marca 2010

O co chodzi? Tłumaczy Adam Wajrak po angielsku i po polsku:

Dla tych, którzy chcą zobaczyć czosnek i czarkę z puszczy ta dzisiejsza fotka:
A dla miłośników dzikiej, wolnej Puszczy. Piszcie, możecie apel Wajraka kopiować i wklejać na swoje blogi, rozpowszechniać przez facebooki, twittery etc..

ZAPROTESTUJ PRZECIWKO WYCINCE PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ W OKRESIE LĘGOWYM
PTAKÓW! Wyślij mail do ministra środowiska i dyrektora Lasów Państwowych.
(English version follows)

26 marca 2010

Zagrożone pracami leśnymi gatunki, które zaczynają sezon lęgowy

 Zdjęcia ptaków nadesłane przez Adama Wajraka
Dzięcioł białogrzbiety

Apel o ochronę Puszczy – Ty też możesz działać!

(z listu Adama Wajraka): Zaapeluj o wstrzymanie wycinki Puszczy Białowieskiej w okresie lęgowym ptaków, czyli od 1 marca do 31 sierpnia do ministra środowiska prof. Andrzeja Kraszewskiego Biuro.Ministra@mos.gov.pl oraz do dyrektora generalnego Lasów Państwowych Mariana Pigana sekretariat@lasy.gov.pl, wyślijcie też kopię do mnie na adres adam.wajrak@gazeta.pl

25 marca 2010

Dolina Narewki

Były pytania o krajobraz w Puszczy, więc jeszcze zdjęcie doliny Narewki.
A w olsach leżą pocięte drzewa - w sezonie lęgowym wielu ptaków?! Widocznie nie lubimy ich, bo resort bardziej lubi kasę...

23 marca 2010

Apel w obronie ptaków w Puszczy

http://wyborcza.pl/1,76842,7690607,W_Puszczy_slychac_pily.html
... a naukowcy prowadzący badania inwentaryzacyjne dzięciołów białogrzbietego i trójpalczastego dostali z nadleśnictw pozwolenie na prowadzenie badań! (z adnotajcą, że zezwala się "na prowadzenie badań tylko w rezerwatach przyrody". Widocznie przyroda jest tylko w rezerwatach a poza nimi jest gospodarka i badać nie ma czego).

21 marca 2010

Minister Zaleski odpowiedział

Przypomnijmy: grupa naukowców zgłosiła ministrowi propozycję nowych zasad gospodarowania w Puszczy Białowieskiej, żeby nie utracić jej walorów przyrodniczych. Chodziło m. in. o nie wykonywanie zabiegów ochronnych w rezerwatach, poza trzema ustanowionymi dla ochrony rzadkich motyli, wyłączenie z pozyskiwania drewna drzewostanów  ponadstuletnich, nie wykonywanie w okresie lęgowym ptaków zabiegów gospodarczych poza działaniami służącymi usunięciu zagrożenia ludzi, zakaz urządzania imprez turystycznych powodujących płoszenie zwierząt i szereg innych.

19 marca 2010

Nowa rada naukowa BPN rozpoczęła działalność

Dnia 19. marca odbyło się w Białowieskim Parku Narodowym pierwsze zebranie nowej rady naukowej, powołanej przez ministra Nowickiego na okres 2010 - 2014. Rada ma charakter naukowo-społeczny (naukowcy stanowią niewiele ponad połowę członków). W zebraniu wzięło udział 15 członków i przdstawiciel dyrektora parku w Białorusi. Rada wybrała przewodniczącego, dwóch zastępców i prezydium, które ma się spotykać częściej od całej rady, w miarę potrzeb.

16 marca 2010

Książę Karol w Białowieskim Parku Narodowym

Dnia 16 marca BPN odwiedził Książę Karol (bez małżonki, która źle się czuła). W czasach komunistycznych Puszczę odwiedzał jego ojciec - Książę Filip. Jakub Medek opisuje jak SB wówczas przeszukiwała bagaże gości, a po parku narodowym oprowadzał jego pracownik - TW „Antoni” i pisał raporty do hajnowskiej SB.
W programie telewizyjnym „Linia specjalna” mogliśmy przed dwoma laty usłyszeć, jak obecny starosta hajnowski, wówczas oficer SB przyznał się, że to on „ochraniał” kontrwywiadowczo Puszczę Białowieską. Jeden z internautów pisze żartobliwie, że ciekaw jest czy ten sam TW i tym razem oprowadzi brytyjską rodzinę królewską po lesie i czy napisze raport. Ponowne spotkanie tych ludzi byłoby ciekawym kulturowo przyczynkiem do zmian jakie zaszły na przestrzeni 30 lat. Jeśli w Białowieży uchowali się jeszcze jacyś agenci z minionej epoki to i tak bagaży Księcia nie zdołaliby przeszukać, bo nie zatrzymał się w Białowieży, tylko udał się na spotkanie z polskimi Tatarami.
Nas jednak bardziej zaciekawiło spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych, do którego doszło na prośbę organizatorów - ambasady brytyjskiej. Adam Bohdan z Pracowni, Stefan Jakimiuk z WWF i Roman Kalski i Marek Kułakowski z PTOP spotkali się z księciem. Książę Karol otrzymał angielską wersję albumu „Puszcza Białowieska - czarno na białym”, krótki film „Europe's Oldest Forest Needs Help”, książkę „The Afterlife of a Tree” i broszurę Pracowni pokazującą zagrożenia dla Puszczy. Usłyszał o tym, że tylko 16% polskiej części Puszczy jest parkiem narodowym i wiele gatunków jest zagrożonych. Wójt Białowieży zaproponował Karolowi, żeby został ambasadorem Puszczy Białowieskiej. Książę obiecał, że to rozważy. Ciekawe, czy będzie także wspierał lokalne samorządy w oporze przeciw powiększeniu parku narodowego? Ostatnie słowa Księcia były skierowane do obecnych na spotkanie przedstawicieli organizacji ekologicznych: „Bogu dziękuję, że są tacy ludzie jak wy! Szkoda, że doceniamy coś dopiero wtedy, kiedy to tracimy.”

12 marca 2010

Odpowiedź Wajraka na zarzuty Press w sprawie artykułów o Puszczy

Na stronie GW ukazała się odpowiedź Adama Wajraka komentująca zarzuty, że sprzedawał sie ministerstwu w sprawie Puszczy Białowieskiej:
http://wyborcza.pl/1,75402,7656835,Jak_sie_sprzedalem_profesorowi_Nowickiemu.html.
A w sprawach Puszczy bez zmian - podczas posiedzenia RROP w Białymstoku ustalono, że na kolejnym posiedzeniu mają być omawiane warunki prowadzenia badań - leśnicy się skarżą, że na niektórych powierzchniach jest za duże zagęszczenie naukowców.  

9 marca 2010

Konkurs na dyrektora parku anulowany

Wczoraj, 8 marca został anulowany konkurs na dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego. Jeden z kandydatów nie spełniał wymogów formalnych w związku z czym na placu boju zostało 2, a musi być trzech, żeby rozstrzygnięcie było ważne. Wczoraj też ogłoszono kolejny konkurs. BPN dłużej poczeka na nowego dyrektora. Tymczasem Pracownia razem z norweską organizacją SABIMA - rozpoczął realizację projektu "Partnerstwo w ochronie reliktowych gatunków Puszczy Białowieskiej narzędziem wdrażania Dyrektywy Ptasiej i Siedliskowej". W ramach projektu rozpocznie się inwentaryzacja najcenniejszych gatunkow dzięciołów w Puszczy Białowieskiej, o ile... leśnicy zezwolą. Zezwolenia na wjazd do nadlesnictw przyrodnicy nie mają. Zastepca nadleśniczego w Nadl. Bialowieża czeka na opinię prawną. Podobno ma być narada w dyrekcji lasów w tej sprawie...
A tu link do artykułu nt. projektu:
http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100309/REG02/166319822

4 marca 2010

Co widać w lesie...

W naszym nowym blogowym cyklu, opatrzonym etykietą "fotki z puszczy", będziemy publikowali fotografie Puszczy - w całej jej krasie. Co tydzień nowe, aktualne zdjęcia białowieskiego lasu. Wspaniała okazja, żeby zobaczyć jak i czym żyje Puszcza, jak się zmienia wraz z porami roku.


3 marca 2010

Burza wokół Wajraka

No, może nie burza, a lokalne wiatry, niemniej jednak dawno na forach internetowych nie było reakcji tylu frustratów antyekologicznych i takiej mobilizacji, żeby podważyć wiarygodność ekologa, i to nie byle kogo, bo samego Adama Wajraka. Poszło o to, że Press opisał jak to GW wzięła od ministerstwa 47,8 tyś. zł za dwa artykuły Adama Wajraka (fakt: bulwersujące to, i niech się GW uczy). Adam Wajrak umowy nie spisywał (spisana została dwa tygodnie po wyjściu drukiem rzeczonych tekstów!!!), a w artykułach napisał to, co zwykle pisze. GW - kiedy Press zaczął sprawę drążyć - pieniądze oddała, ale smród został, jak w znanym dowcipie. Jednak nikt w dyskusjach internetowych nie zajął się polityką Agory, a sama sprawa stała się okazją, żeby przypieprzyć dziennikarzowi, który bezczelnie broni przyrody! A to pan starosta hajnowski napisał, że coś wróble ćwierkają, że nie tylko w puszczy i nie tylko w sytuacji opisanej przez Press coś jest na rzeczy (ale potem się wycofał, bo mu dziennikarze zagrozili sądem), a to tzw. "zwykli mieszkańcy Hajnówki" i okolicy zaczęli pisać, że ekolodzy są dyspozycyjni za "kaskę", na forach gazet pojawiły się pytania: ile A.Wajrak wziął za Rospudę? Erupcja nienawiści i egoistycznych postaw przejawiła się przede wszystkim na forum Kuriera Hajnowskiego: http://forum.poranny.pl/Adam-Wajrak-pisal-o-poszerzeniu-Bialowieskiego-Parku-Narodowego-za-pieniadze-ministerstwa-srodowiska-t38975-s60.html choć i na forum Gazety Współczesnej jest ciekawie: http://forum.wspolczesna.pl/Znany-dziennikarz-chwalil-w-artykulach-ministra-Wyceniono-jego-prace-na-478-tys-zl-Placilo-ministerstwo-t26018.html
A my czekamy na decyzje ministra i on jest dla nas partnerem do rozmów. Może, bo ma odpowiednie umocowanie - bez żadnych dyskusji z samorządami - podjąć odpowiednie kroki, żeby chronić przyrodniczy skarb narodu. Czy zechce?

1 marca 2010

Polemika na forum Kuriera Hajnowskiego

Na forum Kuriera Hajnowskiego ukazała się, przesłana przez starostwo hajnowskie długa lista żądań samorządowców, od spelnienia których uzależniają oni zgodę na powiększenie parku narodowego. W odpowiedzi anonimowy internauta napisał swoje komentarze. Przytaczamy tę polemikę: