29 września 2012

Jesienna Puszcza



Piękna pogoda i jesienny klimat Puszczy na obszarze parku narodowego mogą być odtrutką dla widoku odcinanych jelenich głów i huku strzelania do zwierząt.

27 września 2012

Zabity jeleń, albo nielegalne polowanie?

"Panowie nie powinni o tej porze strzelać" - mówi jeden z uczestników międzynarodowego patrolu do myśliwych spotkanych w nocy w lesie (drastyczny film z wydarzenia)


W nocy z 26 na 27 września grupa osób podziwiających rykowisko i monitorujących jego przebieg w Puszczy Białowieskiej ujawniła polowanie niezgodne z regulaminem polowań. Po godzinie 21:00 polsko- czeski patrol znajdujący się na moście na rzece Łutownia usłyszał dwa strzały dobiegające z polany umiejscowionej na zachód od miejscowości Budy (oddz. 361B). Na polanie, z której dobiegły strzały stwierdzono jeszcze ciepłego jelenia. Odcinający głowę jelenia myśliwi początkowo byli agresywni wobec osób dokumentujących zdarzenie. Według wersji przedstawionej przez myśliwych  jeleń został strzelony przed zachodem słońca o godzinie 19:30 trzy kilometry dalej, natomiast oni kierując się humanitarnym podejściem musieli dojść i dobić „postrzałka”. Na miejsce przyjechała policja z łowczym z nadleśnictwa Hajnówka. Niestety wersja przedstawiona przez myśliwych nie była zgodna z relacją świadków zajścia i informacjami przedstawionymi przez łowczego. /Uwaga, poniżej są zdjęcia drastyczne/

Posiedzenie podkomisji sejmowej i historia konfliktu


Dnia 26 września, a więc wczoraj, odbyło się kolejne posiedzenie podkomisji sejmowej w sprawie projektu obywatelskiego zmieniającego Ustawę o ochronie przyrody. Poseł Litwiński poinformował o dostępnych ekspertyzach prawnych., minister Zaleski przedstawił stanowisko rządu, samorządowcy mówili o galimatiasie i protestowali, przedstawiciel NFOŚiGW o skutkach finansowych uzupełnienia projektu o propozycję ClientEarth, Biuro Legislacyjne o swoich uwagach co do brzmienia projektu, poseł Czykwin że determinacja Rządu nie napawa go optymizmem, utracie miejsc pracy i migracji mniejszości białoruskiej... Na przyszłe posiedzenie mają być przygotowane poprawki. Na posiedzeniu przyjęto też  wiosek skierowany do rządu o przygotowanie informacji o skutkach społeczno-ekonomicznych tworzenia i powiększania parków narodowych przewidzianych w Krajowej strategii na lata 2007-2013. 
To dobry czas, żeby przypomnieć przebieg konsultacji w ramach projektu rządowego a także przebieg konfliktu trwającego od połowy lat 90.

Oba zestawienia pochodzą z pracy magisterskiej Anny Chomczyńskiej "Znaczenie samorządów
lokalnych w tworzeniu i zarządzaniu terenami chronionymi" obronionej na Uniwersytecie Jagiellońskim (Kraków 2012)

   

24 września 2012

Puszcza o cechach pierwotnych przyciąga ludzi z różnych krajów


Tak kontrowersyjny dla niektórych obóz Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, bo kolidujący z planami myśliwskimi, dobiega końca. Większość uczestników obozu postanowiła jednak pozostać w Puszczy Białowieskiej, wynajmując kwatery, by wesprzeć lokalną inicjatywę turystyczną i spędzić resztę wolnego czasu na podziwianiu rykowiska w Puszczy. Obóz zazębił się tymczasem z przyjazdem międzynarodowych aktywistów i ludzi, dla których przyroda jest szczególnie ważna. W dniach 23 – 25 września odbywa się w Białowieży międzynarodowe spotkanie organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną lasów w Europie. Spotkanie jest częścią projektu „Biodiversity Crisis and Forest – opportunities for Environmental Education”. Gospodarzem spotkania jest stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot natomiast gośćmi ponad trzydzieści osób z organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną lasów w Europie: Pro REGENWALD (Niemcy), WOLF Forest Protection Movement (Słowacja), Hnuti DUHA – Friends of the Earth (Czechy), Swedish Society for Nature Conservation – regional branch of Dalarna (Szwecja), QUERCUS (Portugalia).

21 września 2012

Stróż porządku puszczańskiego ze Zwodzieckich


Zachód słońca dzisiaj, na polanie białowieskiej (z ryczącymi jeleniami w BPN, których nikt nie zabija)

Porządek w regionie Puszczy Białowieskiej musi być! A „rutynowa kontrola drogowa” to w Powiecie Hajnowskim sprowadzanie policji przez prywatną osobę na drogę leśną J
Wyobrażacie sobie taką sytuację: ktoś jedzie drogą publiczną swoim samochodem, zatrzymuje się, żeby napić się herbaty, po chwili inny prywatny samochód staje w poprzek, tarasuje drogę i „dokonuje zatrzymania” tego pierwszego?. Po dziesięciu minutach na miejsce przyjeżdżają dwa radiowozy policyjne, bo dostały zgłoszenie od obywatela, który swoim autem zatarasował drogę, że w „zatrzymanym” samochodzie są urządzenia elektroniczne płoszące zwierzynę!! Policja sprawdza gdzie są te urządzenia. Niczego nie znajduje. Prywatny obywatel odblokowuje drogę i znika.
Jak myślicie, gdzie to miało miejsce? Za wschodnią granicą, w wykpiwanej za brak demokracji i manipulowane interwencje Białorusi? W jakiejś republice afrykańskiej? Nie, to w Unii Europejskiej, w środku Puszczy Białowieskiej,

20 września 2012

Wkrótce w Sejmie o parkach narodowych


Losy parków narodowych i Puszczy Białowieskiej są teraz częściowo w rękach... polityków. Kolejne posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody odbędzie się w dniu 26 września 2012 r. Tymczasem obóz „Pracowni” w Białowieży 

narobił sporo zamieszania. Pomijając akcję podrzucenia im przez (nie)znanych sprawców w nocy wieńca nagrobnego (co chciałbym widzieć jako margines lokalnej świadomości) z akcją solidaryzuje się coraz więcej osób, w tym młodzi Białorusini, dla których Puszcza Białowieska ma znaczenie symboliczne. Może to kolejny dowód na to, że spór o Puszczę to spór między różnymi kulturami i świadomościami? 

  

18 września 2012

Przedjesienna Puszcza



Jelenie pięknie ryczą, słońce w ciągu dnia tworzy już jesienny klimat Puszczy. Jednak jest sucho i grzybów znacznie mniej niż w mokrych okresach. A jednak i przy tej suszy zdarzają się wspaniałe okazy. Niedawno ktoś prosił o umieszczanie zdjęć zwierząt. Tłumaczyłem wówczas, że robiąc zdjęcia amatorskim aparatem o krótkiej ogniskowej mam niewielkie szanse na dobre zdjęcia zwierząt, chociaż spotykam je często, za to w internecie jest mnóstwo świetnych fotografii. Dzisiaj, w drodze wyjątku dwa zdjęcia w rodzaju zagadki "gdzie tu jest zwierzę?" i dowód że takie pokazywanie zwierząt w Puszczy nie ma sensu :). Za to udało mi się - zamiast podchodzić na "fotograficzną" odległość z ryzykiem wypłoszenia - odejść niezauważonym przez jelenie.

17 września 2012

Obóz Pracowni odwiedziła mafia?



Od niedzieli w Białowieży, na terenie ośrodka Bractwa Młodzieży Prawosławnej obozuje grupa uczestników obozu „Pracowni na rzecz Wszystkich Istot” zatytułowanego „Rykowisko dla jeleni a nie dla myśliwych”. Jak opowiadają organizatorzy, chcą oni rozpropagować rykowisko w mateczniku lasów Europy jako atrakcję turystyczną a przy okazji monitorować, czy Puszcza jest – poza obszarami ściśle chronionymi – dostępna dla zwykłych ludzi. 
Uczestnicy obozu poruszają się głównie rowerami
Stowarzyszenie od pewnego czasu domaga się, by na obszarach objętych Naturą 2000 były sporządzane oceny oddziaływania na środowisko planów łowieckich. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nakazała zająć się tym tematem dyrekcji regionalnej w Białymstoku. Nie wszystkim jednak obóz się podoba. Przed kilkoma dniami, kiedy w ośrodku obozowały osoby prowadzące badania przyrodnicze,

15 września 2012

Puszcza mniej zagraża dzięki ekologom

Dzień po opublikowaniu poprzedniego posta o tym, jak zdaniem radnych Puszcza zagraża życiu ludzi okazało się, że faktycznie można się w niej natknąć na zagrożenia, chociaż z zupełniej nieprzyrodniczej strony. Malwina Dachtera i Adam Bohdan z Pracowni, prowadząc badania natknęli się na niewybuch (prawdopodobnie pocisk z moździerza), o czym natychmiast poinformowali policję, nadleśnictwa i straż graniczną.


Parafrazując tytuł poprzedniego posta: Puszcza Białowieska zagraża bezpieczeństwu i życiu turystów i mieszkańców ale dzięki ekologom, którzy ją rozminowują staje się bezpieczniejsza : )

Na prośbę jednego z komentatorów dodaję nadesłane zdjęcie pocisku pokazujące jego skalę:


14 września 2012

Puszcza Białowieska zagraża bezpieczeństwu i życiu turystów i mieszkańców?





Rada Gminy Białowieża podjęła dnia 10 września, na XV sesji stanowisko w sprawie Planu Urządzenia Lasu Nadleśnictwa Białowieża na lata 2012 – 2021. Większość Rady stanowią pracownicy Nadleśnictwa Białowieża i jeden pracownik Białowieskiego Parku Narodowego.
W stanowisku czytamy m.in.:
„W imię „świętego spokoju” rządzących, adwokaci ptaków, owadów, roślin i niezakłóconych procesów przyrodniczych zostali wysłuchani. Ich racje nie zostały poddane krytyce w toku demokratycznych procesów. Bo czy jedną z podstaw dialogu społecznego powinien być dach Ministerstwa Środowiska? [...]

13 września 2012

Stażystki


Zadzwoniła koleżanka i opowiedziała takie oto zdarzenie:

Około południa znajduję się przy drzwiach wejściowych do Starostwa Powiatowego w Hajnówce. Przed drzwiami siedzą 2 młode dziewczyny, lat około 19 może 20. Widzę, że zbierają jakieś podpisy. Podchodzę bliżej i zadaję pytanie na co te podpisy zbierają? Słyszę odpowiedź, że podpisy są zbierane przeciwko poszerzeniu Parku Białowieskiego. Z mojej strony pada pytanie dlaczego zbierają takie podpisy i słyszę odpowiedź, że z powodu poszerzenie parku narodowego wiele osób straci pracę w zakładach drzewnych i stolarskich; że nie będzie nikt z Warszawy decydował o naszej Puszczy i naszych sprawach i że dlatego wszystkie samorządy są przeciwko poszerzeniu Parku. Pytam, czy wiedzą, że praktycznie zakłady drzewne nie pozyskują drewna z Puszczy, że drewno można kupić w innych miejscach gdzie są lasy gospodarcze, że jeśli wytniemy Puszczę – przeznaczając ją na surowiec, to te wszystkie działające małe i większe obiekty turystyczne, kwatery stracą turystę, że tylko dzięki Puszczy turyści przyjeżdżają tutaj z całej Polski i z zagranicy, a jeśli nie będzie do czego przyjeżdżać, to bardzo dużo osób może stracić źródło utrzymania, jakim jest właśnie turystyka, że puszczę trzeba chronić, bo to jest nasze bogactwo, dziedzictwo.
Zadaję jeszcze pytanie czy są przekonane o słuszności tego co robią i słyszę w odpowiedzi, że są na stażu i że im Pani Sekretarz kazała tutaj siedzieć i zbierać podpisy... Chwilę jeszcze rozmawiam z dziewczynami próbując im wyjaśnić i uzmysłowić fakt, że nikt nie może im kazać zbierać podpisów...
Za chwilę słyszę nawoływania dziewcząt do idącego chodnikiem kolegi, Chodź tu, chodź, podpisz się na liście ....


12 września 2012

Konsultacje





Trwają konsultacje projektów planów urządzania lasu na okres 2012-2021 dla nadleśnictw Puszczy Białowieskiej. Plany miały być dostosowane do zaleceń Ministerstwa Środowiska, które w dużej mierze były zbieżne z postulatami organizacji pozarządowych.
Jak możemy wyczytać z prognozy oddziaływania planów na środowisko okazuje się, że informacje zawarte w tej prognozie budzą pewne wątpliwości. W drzewostanach ponadstuletnich przewidziano czyszczenia (czyli zabiegi dotyczące drzew < 40 l), jednak dotyczą one prawdopodobnie w szczególności gniazd z młodnikami grabowymi. Niektóre zabiegi z zakresu hodowli lasu (czyszczenia) zaplanowano w dobrze zachowanych, niejednokrotnie prawie lub ponadstulenich drzewostanach wilgotnych – LMw, Lw, Ol i OlJ. Cześć rębni zaplanowano w osiemdziesięciu- i dziewięćdziesięcioletnich, zregenerowanych siedliskach Lasu Świeżego o dużym udziale gatunków docelowych.
Większość pozyskania zaplanowano jednak w monokulturach lub nieprzedstawiających większej wartości przyrodniczej siedliskach Lasu Mieszanego Świeżego. Ponadto – jak wynika z przedłożonej dokumentacji – średnie, roczne pozyskanie z planowanego wcześniej ok. 130 tys. m3 zostało zredukowane do ok. 50 tys. m3 co stanowi bezprecedensowy krok naprzód w ochronie Puszczy Białowieskiej. Składanie uwag i wniosków możliwe będzie w nadleśnictwach do 17 września 2012 r. w godz. od 9.00 do 14.00.
Osoby zainteresowane pomocą w składaniu uwag i wniosków proszone są o kontakt z Adamem Bohdanem, e-mail: podlasie@pracownia.org.pl, tel 509 197 718


http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_bialystok/komunikaty_i_ogloszenia
http://pracownia.org.pl/puszcza-dokumenty-urzedowe


7 września 2012

Polowania i „obywatelski” sprzeciw


 Dnia 29 sierpnia br. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uchyliła decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z Białegostoku umarzającą postępowanie w sprawie natychmiastowego wstrzymania działalności polegającej na prowadzeniu gospodarki łowieckiej w obszarze Natura 2000 „Puszcza Białowieska”. Decyzja GDOŚ otwiera drogę do merytorycznego rozstrzygnięcia kwestii wpływu polowań na cel i przedmiot ochrony polskich obszarów Natura 2000.

6 września 2012

5 września 2012

Co proponują ekolodzy...


W Puszczy Białowieskiej trwa rykowisko, ale ten post będzie o czym innym.
Odwiedzili mnie białowiescy sąsiedzi, żeby powiedzieć, że proszono ich o złożenie podpisu pod obywatelskim sprzeciwem wobec obywatelskiego projektu. Chodzi oczywiście o zablokowanie projektu odbierającego prawo weta samorządom w sprawach parków narodowych.  Ponieważ słyszeli oni od osoby zbierającej podpisy, że ekolodzy chcą pozbawić samorządy wpływu na ich okolicę myślę, że warto przedstawić szerzej projekt towarzyszący naszej inicjatywie, który parlamentarzyści i zainteresowani samorządowcy otrzymywali już od stycznia 2011 roku, a który jest załącznikiem do złożonego przez nas projektu zmiany Ustawy o ochronie przyrody. Autorem jest ClientEarth a konkretnie Dawid Sześciło we współpracy z Karlą Hill, Sandy Luk, Susie Wilks, Marcinem Stoczkiewiczem, Piotrem Turowiczem i Darią Żebrowską-Fresenbet. Raport, który posłużył jako załącznik ukończono w styczniu 2011 r. W dokumencie czytamy, że ClientEarth wyraża zdecydowane poparcie dla obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, oraz że Projekt obywatelski stanowi optymalny punkt wyjścia do zmian ustawowych z uwagi na to, że stwarza szansę realizacji podstawowego celu tj. modelu dla odblokowanie procesu tworzenia i powiększania parków narodowych w Polsce.
Oto fragmenty opracowania ClientEarth, będącego częścią społecznej propozycji zmian prawnych, które wychodzą z akceptacji propozycji obywatelskiej, rozszerzając ją o inne uregulowania:
Wdrożenie (kompleksowej koncepcji procedury tworzenia i powiększania parków narodowych) nie musi wymagać zmian w treści propozycji obywatelskiej, ale uregulowania na poziomie rozporządzenia – co zapewni jej większą skuteczność - albo nawet dokumentu o charakterze soft law (np. uchwała Rady Ministrów). Całokształt zaprezentowanej procedury nie wiąże się z władczą ingerencją władzy publicznej w prawa i obowiązki jednostek, ale mieści się w sferze tzw. działań społeczno-organizatorskich.
A teraz dalsze cytaty z projektu towarzyszącego Inicjatywie i popieranego przez organizacje ekologiczne: