31 maja 2013

Czy to już kabaret? :)


Nie mogłem się powstrzymać przed pokazaniem kolejnej lokalnej akcji stowarzyszenia, które broni Puszczę przed - ich zdaniem - pseudoekologami, czyli naukowcami i organizacjami pozarządowymi. Ponieważ mamy długi weekend więc przy drodze do Białowieży "obrońcy" Puszczy poustawiali kolejne dekoracje chcąc zdobyć poparcie społeczeństwa do wycinania Puszczy, bo las chce być parkietem i stołem a nie gnić w rezerwatach:


29 maja 2013

Resztki po borach

zwalona sosna w małym skrawku zachowanych dawnych borów w lasach gospodarczych
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w polskiej części Puszczy Białowieskiej rosły okazałe sosny i świerki we wspaniałych, pradawnych borach. Leszek Wilczek, mieszkaniec "Dziedzinki" (leśniczówki, w której mieszkał on i Simona Kossak przez kilkadziesiąt lat) wspomina jak w jego młodości całe połacie, hektary puszczy były wycinane zrębami zupełnymi. Było to wtedy codziennością. Dzisiaj ta wschodnia część Puszczy, przy granicy białoruskiej przedstawia żałosny widok wielkich monokultur młodych sosen, fragmentami dębów ogrodzonych wysoką siatką przed jeleniami. Prowadzą tamtędy szlaki do nordic walking. Uważny wędrowiec może w kilku miejscach zauważyć jaki las rósł tutaj do niedawna, w miejscu gdzie teraz mamy plantację zasadzonych - często rzędami - sosen. Za kilkadziesiąt, a raczej kilkaset lat przyroda przywróci i tutaj pierwotny charakter Puszczy, jeśli jej w tym nie przeszkodzimy.
ten piękny bór jest wspomnieniem po dawnej Puszczy
a poniżej las po drugiej stronie tej samej drogi:

25 maja 2013

Dzisiejsza Puszcza

Szczerze mówiąc nie przepadam za Puszczą pod koniec maja i w czerwcu. Komarów mnóstwo, turystów też.  Dzięki ostatniemu oziębieniu komary stały się trochę mniej uciążliwe ale i tak są nieodłączne. Oto kilka dzisiejszych zdjęć z Puszczy:

23 maja 2013

Pomnik i pisuar



Te zdjęcia dedykuję wszystkim, którzy powtarzają, że w Białowieskim Parku Narodowym już nic nie ma (tzn. nie ma żadnych wyjątkowych drzew tylko rumowisko martwych). Tym razem więc największy z wszystkich dębów – „Maciek” (był już pokazywany na innym zdjęciu w poście z 6 kwietnia 2013).
Dla stolarza to niewykorzystana masa surowca na klepki, okleinę, deski, meble.. dla miłośnika przyrody pomnikowy kolos pamiętający czasy królewskie, dla biologa obiekt badań nad gatunkami zasiedlającymi ten drzewny ekosystem, dla poety natchnienie do refleksji nad nieskończonością, dla wilka – pisuar.

22 maja 2013

Studiuj biologię lasu!


Ten post jest po prostu reklamą i zachętą do studiowania biologii lasu! Las to nie tylko obszar zainteresowania leśnictwa, to także obszar badań przyrodniczych biologów. Dlatego zachęcamy i propagujemy ten kierunek:


Jeśli:
– fascynują Cię lasy
– lubisz wyzwania intelektualne
– uwielbiasz pracę w terenie, w puszczańskich ostępach
– chcesz zrozumieć lasy jako układy biologiczne
– pasjonuje Cię odkrywanie współzależności między organizmami
– chcesz poznać bogactwo adaptacji organizmów leśnych
– pragniesz dowiedzieć się, jak chronić lasy w Polsce i na świecie
studiuj biologię lasu

17 maja 2013

Dwie wystawy, dwa projekty

Ten świerk, według pomiarów Tomka Niechody najpotężniejszy w Puszczy Białowieskiej, rośnie w BPN. Ma ponad 50 m wysokości i 413 cm obwodu  (w roku 2011). Jest nieco niższy od innego rekordzisty, który mierzy blisko 52 m wysokości, ale i tak jest imponujący i wyjątkowo piękny.


W Białowieskim Parku Narodowym, na przestrzeni przed budynkiem parkowym jest już wystawa znanego fotografa T. Tomaszewskiego poświęcona promocji Podlasia „Zapewnia się atmosferę życzliwości”. Świetne zdjęcia Podlasia, perfekcyjne, ostre, nasycone barwy! Każde mogłoby być oddzielną stroną reklamy w kolorowym magazynie.

13 maja 2013

PiS w obronie Puszczy!

My tu w poprzednim poście o historii, wcześniej o przyrodzie Puszczy a tymczasem: >"las błaga, chce żyć", pragnie być kredensem albo krzesełkiem< - jak napisała (ironicznie) Marzena w komentarzu do postu ze zdjęciami z nielegalnej manifestacji w rezerwacie, sprzed kilkunastu dni, gdzie właśnie takie hasła o błaganiach lasu, który ginie przez ekologów można zobaczyć. W przeciwieństwie do autorki tego komentarza posłowie Prawa i Sprawiedliwości nie pozostali obojętni na oczekiwania lasu i kilka dni temu złożyli interpelację:




12 maja 2013

Trochę historii w cieniu olbrzymów


(w wersji dźwiękowej to zdjęcie powinno być uzupełnione muzyką unisono orkiestry miliardów niewielkich muzyków)

Tereny Puszczy Białowieskiej na przestrzeni dziejów historycznych były pod różnym wpływem, panowaniem i np. w okresach wojen przypisane były różnym państwom (za: „Belovezhsky Miracle”, Byszniew, Czerkas 2009):

983 – 1119                     Ruś Kijowska                                                                                                                          
1119 – 1316                   Księstwo Halicko-Włodzimierskie                                                                                        
1316 – 1569                   Wielkie Księstwo Litewskie                                                                                              
1569 – 1795                   Rzeczpospolita Obojga Narodów                                                                                          
1795 – 1915                   Rosja                                                                                                                                      
1915 – 1919                   Niemcy                                                                                                                                   
1919 – 1920                   Polska                                                                                                                                    
07. 1920 – 09. 1920       Białoruska Republika Radziecka                                                                               
1920 – 1939                   Polska                                                                                                                                    
1939 – 1941                   ZSRR                                                                                                                                     
1941 – 1944                   Niemcy                                                                                                                                   
1944 – 1991                   ZSRR  (2/3 Puszczy)                                                                                                              
od 1991                          Białoruś (2/3 Puszczy)                                                                                                                                  
od 1944                          Polska (1/3 Puszczy)                                                                                                                     

( w roku 1919 przez dwa miesiące Puszcza należała także do Litwy, o czym jednak cytowane źródło nie wspomina)

7 maja 2013

Majowa Puszcza


Chociaż to już 7 maja w Puszczy nadal nie ma komarów! Czego dowodem powyższe zdjęcie wykonane bez przykrości w miejscu gdzie o tej porze bywały już całkiem zauważalne i odczuwalne...
Przede wszystkim rzucają się w oczy łany czosnku niedźwiedziego, który być może jest gatunkiem stosunkowo nowym w Puszczy.

Podpisano umowę z wykonawcą projektu białowieskiego Centrum Projektów dla regionu


Białowieski Park Narodowy poinformował, że został wyłoniony wykonawca projektu "Centrum Wspierania Projektów przy Białowieskim Parku Narodowym". Zostało nim konsorcjum składające się z następujących podmiotów: 1. Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA z Nidzicy, będąca Liderem Konsorcjum; 2) Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk z Warszawy, będący partnerem Konsorcjum i 3) Fundacja Na Rzecz Rozwoju Wsi „Polska Wieś 2000” im. M. Rataja z siedzibą w Warszawie będąca także partnerem Konsorcjum. Do dnia 14 maja br. wykonawca ma przedstawić projekt założeń metodologicznych realizacji opracowań. Fundacja Nida działa już od 20 lat na polu innowacyjności i zrealizowała wiele interesujących inicjatyw na terenach wiejskich łącząc różne aspekty rozwoju. O tej fundacji można poczytać na ich stronie.
Centrum powstało z inicjatywy ministra środowiska i ma służyć pomocą przy projektach dla regionu Puszczy Białowieskiej.
Tymczasem "centrum" protestu przeciw "sabotażowi i pseudoekologom" nadal nie posprzątało swoich "dekoracji" w pasie drogowym i na terenie rezerwatu przyrody, może więc będzie można zastanowić się nad jeszcze jedną atrakcją turystyczną: ścieżką dydaktyczną "Szlakiem Santy"?

2 maja 2013

Łowczy z długą listą zarzutów. Ale radni byli litościwi


Pod takim tytułem ukazał się artykuł w białostockim Kurierze Porannym. Smutna sprawa i dziwna... A tymczasem sprawa śmieci wokół drogi do Białowieży bulwersuje wiele osób. Niemal wszyscy uważają, że chodzi o to, że leśnicy znowu niszczą Puszczę. Dzisiaj odwiedził mnie autor książki o dębach rogalińskich Krzysztof Borkowski, który był pewien, że to jakaś akcja ekologiczna przeciw gospodarce leśnej. Odwiedziła mnie też, po latach kiedy się nie widzieliśmy, Olga Tokarczuk z prezentem w postaci książki "Prowadź swój pług przez kości umarłych" (w której Białowieża jest mocno zaznaczona). Agnieszka Holland ma realizować film w oparciu o tę powieść. Kiedy chodziliśmy po lesie pełnym powalonych drzew próbowałem wyjaśnić o co chodzi w tym sporze, bo też kompletnie nie rozumiała tych banerów i strzałek.. ale właściwie brak już słów. Olga skomentowała tylko ze smutkiem, że chyba ci ludzie już nie ukrywają, że chodzi tylko o pieniądze, a może "pieniążki"?. Nagle zadzwonił telefon - jakaś pani z telewizji kablowej Hajnówka poprosiła o komentarz, zaznaczając, że rozmowa będzie nagrywana. Starałem się wyjaśnić, że nielegalna pikieta w rezerwacie przyrody nie jest forum do prowadzenia dialogu. Nie przystałem też na propozycję spotkania z kimś kto ma inne poglądy i dyskusji dla tej lokalnej telewizji kablowej, bo po propagandowych materiałach ONT i Santy trudno mieć zaufanie, raczej wstyd... Właśnie ruszył projekt platformy (starostwa powiatowego) i miejmy nadzieję, że uda się w nim stworzyć warunki dialogu, bez łamania przepisów, prawa i z udziałem kompetentnych osób. A tymczasem jakiś anonimowy ktoś przysłał na blog komentarz (nie umieściłem go) straszący kolegę leśnika, który był na manifestacji Santy, że już jest namierzony i pewnie d... ściska ze strachu. Ot i mamy dyskutantów, do rozmów z którymi zaprasza kablowa telewizja z Hajnówki :(. A tymczasem w rezerwacie były dzisiaj tłumy ludzi, spotykaliśmy ludzi zachwyconych lasem z powalonymi wiatrem i wiekiem drzewami. Puszcza jest wyjątkowa! Wiele osób pyta dlaczego tylko taki mały fragment? Miejmy nadzieję, że i uczestnicy hucpy przy rezerwacie zwierząt kiedyś to zauważą i przestaną mówić tylko o pieniądzach, które się marnują bo biomasa zostaje w lesie. A Olga obiecała, że jeszcze w tym roku przyjedzie to Białowieży i zorganizujemy spotkanie z jej czytelnikami!