Szczerze mówiąc nie przepadam za Puszczą pod koniec maja i w czerwcu. Komarów mnóstwo, turystów też. Dzięki ostatniemu oziębieniu komary stały się trochę mniej uciążliwe ale i tak są nieodłączne. Oto kilka dzisiejszych zdjęć z Puszczy:
Tak wyglądała Puszcza dzisiaj:
A tak nowe życie na zamarłym niedawno, jednym z największych dębów
Chmury znad rezerwatu zmierzały nad polanę białowieską...
Czemu? O tej porze roku wszelkie życie jest jeszcze młode. Liście drzew są mięciutkie i jasne. We wrześniu będą już "papierowe" i oschłe. Polecam wędrówkę w deszczu lub w trakcie burzy po podmokłych fragmentach Puszczy. A komary? Komary też ludzie.
OdpowiedzUsuńAG
AG, nie przekonasz mnie do czerwcowej Puszczy :)... Oczywiście, jest piękna i lubię po niej chodzić i nieraz przemokłem na wskroś :), ale wolę inne miesiące. Nie lubię komarów i meszki :(. Te pierwsze będą jeszcze w lipcu i trochę dłużej, kiedy aktywność zwierząt ustępuje aktywności turystów :) Chciałbym, żeby jak najwięcej ludzi odwiedzało Puszczę ale warto by było po pierwsze całą ją objąć parkiem narodowym i strefować dostępność a po drugie zachęcać do poznawania jej przyrody także w pozostałych miesiącach roku. Jestem przekonany, że pojemność całej Puszczy (wykorzystywanie bez szkodzenia) znacznie przekracza obecną penetrację.
UsuńWszelkiego rodzaju muchy, komary, kleszcze są prawdziwym utrapieniem Puszczy i mogą ją mocno obrzydzić. Dlatego Puszczę najbardziej lubię późną jesienią i zimą. Także właśnie wtedy jest najmniej najgorszego rodzaju utrapienia - turystów...
OdpowiedzUsuńNatrafilem na ciekawy artykuł w Wyborczej, dotyczacy tematu ktory Pan niedawno poruszał.Wyglada na to ze cos sie zmieni na lepsze.
OdpowiedzUsuńhttp://wyborcza.pl/1,75478,13994925,Odkopac_krajobraz_spod_reklam.html
Tak, to ważna inicjatywa. W projekcie ustawy mowa jest m.in.:
Usuń"Wprowadza się do kilku ustaw przepisy definicyjne i deklaratywne dotyczące ochrony krajobrazu i krajobrazu kulturowego. Pozwala gminom ustalić w drodze uchwały zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje wyrobów z jakich mogą być wykonane, a także wprowadzić opłatę od reklam. Nakazuje uzgadnianie z RDOŚ projektów decyzji WZ dla obiektów o charakterze dominant krajobrazowych, także poza terenami chronionymi"
Jest i kilka innych cennych propozycji. Jeśli gminy zechcą chronić krajobraz to będą mogły. Jeśli nie, będzie tak jak teraz.. Ale najpierw ustawa musi zostać przegłosowana.
UWAGA: do dnia 20 czerwca można tu zgłaszać uwagi:
http://www.prezydent.pl/dialog/fdp/samorzad-terytorialny-dla-polski/inicjatywy-ustawodawcze/projekt-ustawy-o-ochronie-krajobrazu/