30 listopada 2017
Pewne podsumowanie
28 listopada 2017
Dziwy świata roślin
Dla ciekawych, na jakiej ziemi żyją, dziś kilkanaście puszczańskich drzew o osobliwym wyglądzie. Giganty świata roślinnego, matuzalemy i monstra. Drzewa hulaszcze, drzewa napastliwe, drzewa warowne i drzewa nieobliczalne. Zahamowane i niepohamowane w rozwoju. Androny wyplatane przez naturę. Banialuki bulwiaste. Dziwadła, dziwotwory, dziwy nad podziw. W ostatniej w Europie Puszczy...
22 listopada 2017
Wyrok w procesie aktywistów z Obozu dla Puszczy
Dziś sąd w Hajnówce ogłosił wyrok w sprawie uczestników Obozu dla Puszczy, którzy w czerwcu 2017 roku sprzeciwiali się łamaniu prawa i niszczeniu Puszczy Białowieskiej przez Lasy Państwowe.
Zostali oni wezwani jako obwinieni o czyn z artykułu 51 paragraf 1 (zakłócenie spokoju i porządku publicznego). Sąd ostatecznie uznał ich za winnych, ale odstąpił od wymierzenia kary - wyrok jest nieprawomocny, aktywiści zapowiadają odwołanie.
Zostali oni wezwani jako obwinieni o czyn z artykułu 51 paragraf 1 (zakłócenie spokoju i porządku publicznego). Sąd ostatecznie uznał ich za winnych, ale odstąpił od wymierzenia kary - wyrok jest nieprawomocny, aktywiści zapowiadają odwołanie.
20 listopada 2017
18 listopada 2017
Aktywistka o działaniach policji i straży leśnej wobec obrońców Puszczy
"- Czujemy się niewysłuchani, gdyż nasze protesty zostały zignorowane, dlatego postanowiliśmy mówić głośniej i będziemy wszelkimi metodami protestować - twierdzi Magdalena Siemaszko, biolożka, uczestniczka 'Obozu dla Puszczy'. Zapewnia, że osoby walczące o wstrzymanie wycinki nie boją się urzędników i służb mundurowych, bo wierzą że racja jest po ich stronie. - Ale jak pokazały ostatnie wydarzenia robi się coraz bardziej niebezpiecznie - komentuje działania policji w budynku Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych podjęte wobec protestujących."
Jak przestępców zakuli nas w kajdanki, aresztowali i weszli do naszych domów - aktywistka o działaniach policji i straży leśnej wobec obrońców Puszczy
Jak przestępców zakuli nas w kajdanki, aresztowali i weszli do naszych domów - aktywistka o działaniach policji i straży leśnej wobec obrońców Puszczy
16 listopada 2017
Dzieje się wokół Puszczy - patriotyzm krajobrazu i nie tylko
"Ja zostałem wychowany w duchu dziesięciu przykazań, konserwatywnym raczej. Z naszej rozmowy pięknie wynika paradoks – że my tak naprawdę bronimy ojczyzny, skrawka polskiej przyrody. Leśnicy niszczą ją, nieświadomi obywatele im wierzą. Są jak restauratorzy w Chinach, którzy nie tak dawno wyrzucali zastawę porcelanową, bo poobijana i stara. A pewien polski uczony zbierał ją na śmietnikach i ratował: miała 400 lat. Tak samo jest Puszczą Białowieską."
15 listopada 2017
10 listopada 2017
Pokojowy protest w siedzibie Lasów i represje władzy
Uchylenie, Wycofanie, Zaprzestanie - Park Narodowy! Takie były główne hasła wczorajszego pokojowego protestu w Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie. To pierwsze słowa czterech postulatów, o które od miesięcy apelują obywatele, aktywistki, naukowcy. Wciąż bez skutku. Jedyną odpowiedzią władzy jest więcej przemocy.
8 listopada 2017
Nowa atrakcja turystyczna Puszczy Białowieskiej
Turysta bądź inny podróżny, jadąc Drogą Zwierzyniecką od strony osady Zwierzyniec w kierunku Czerlonki Leśnej, po minięciu torów kolejowych zauważy ze zdziwieniem, że w miejscu starej, ale jeszcze dobrej leśniczówki budowany jest kościółek! Wysoka, choć wąska nawa, strzelisty dach, duże – choć jeszcze bez witraży – okna. Zdziwienie mija, kiedy się zauważy, że po obu stronach tej drogi istnieją dwie spore osady wybudowane dla drwali w czasie, gdy ku chwale ludowej ojczyzny poprzednicy ministra Szyszki przebudowywali w szybkim tempie dziką Puszczę na wysokoprodukcyjny las gospodarczy.
6 listopada 2017
Zielony Listopad w Puszczy Białowieskiej
„Zielony Listopad” jest inicjatywą Koalicji Mieszkańców Puszczy –
nieformalnej grupy ludzi działających na rzecz zachowania naturalnych walorów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej.
Chcemy pokazać autentyczne oblicze Białowieży i naszej Puszczy, dlatego zachęcamy do zapuszczenia się w nieznane zakątki lasu, poznania fascynujących miejsc, ludzi i ich historii. Będzie to możliwe dzięki udziałowi najlepszych przewodników, naukowców, artystów
i innych ludzi zafascynowanych tym miejscem.
2 listopada 2017
Subskrybuj:
Posty (Atom)