24 września 2012

Puszcza o cechach pierwotnych przyciąga ludzi z różnych krajów


Tak kontrowersyjny dla niektórych obóz Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, bo kolidujący z planami myśliwskimi, dobiega końca. Większość uczestników obozu postanowiła jednak pozostać w Puszczy Białowieskiej, wynajmując kwatery, by wesprzeć lokalną inicjatywę turystyczną i spędzić resztę wolnego czasu na podziwianiu rykowiska w Puszczy. Obóz zazębił się tymczasem z przyjazdem międzynarodowych aktywistów i ludzi, dla których przyroda jest szczególnie ważna. W dniach 23 – 25 września odbywa się w Białowieży międzynarodowe spotkanie organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną lasów w Europie. Spotkanie jest częścią projektu „Biodiversity Crisis and Forest – opportunities for Environmental Education”. Gospodarzem spotkania jest stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot natomiast gośćmi ponad trzydzieści osób z organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną lasów w Europie: Pro REGENWALD (Niemcy), WOLF Forest Protection Movement (Słowacja), Hnuti DUHA – Friends of the Earth (Czechy), Swedish Society for Nature Conservation – regional branch of Dalarna (Szwecja), QUERCUS (Portugalia).
Wizyta w Puszczy pozwala partnerom zagranicznym poznać najlepiej zachowany,  modelowy las na Niżu Europejskim i konflikty z lokalną świadomością na temat jego ochrony. Może przy okazji lokalne samorządy zauważą, że region przyciąga ludzi ze świata nie z powodu gospodarki leśnej, ale pierwotności Puszczy (konflikt wokół jej ochrony i różnych podejść do przyrody stał się już modelowym przykładem dla prac naukowych w kraju i za granicą).
Na ten sam aspekt zwracają uwagę organizatorzy wystawy fotograficznej zdjęć Jana Walencika, którą to wystawę w Krakowie, na skwerze przed bazyliką św. Franciszka z Asyżu odwiedziły tysiące ludzi z kraju i zagranicy. Niejedno miejsce w Polsce chciałoby mieć taką promocję! ("ARBORES VITAE - OSTATNIA TAKA PUSZCZA - the Last European Primeval Forest" 1 sierpnia - 26 września)
  fot: Krzysztof Derdacki
fot.: Krzysztof Derdacki

2 komentarze:

  1. Dobrze, że są ci ludzie z różnych krajów, bo jak się okazuje sami stali się świadkami nielegalnego polowania (myśliwi pomyśleli, że skoro oficjalny obóz się skończył, to już można polować jak się chce, a tu taka niespodzianka)

    OdpowiedzUsuń
  2. Many thanks to Pracownia! I participated the international meeting and I was very excited by the Bialowieza forest. I've also learnt a lot of interesting things and look forward to visit it again in next years. Such nice piece of primeval lowland forest deserves protection in national park in a larger area of the North-Eastern part of Paland.
    Miroslav Kutal, Czech Republic

    OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.