27 września 2012

Posiedzenie podkomisji sejmowej i historia konfliktu


Dnia 26 września, a więc wczoraj, odbyło się kolejne posiedzenie podkomisji sejmowej w sprawie projektu obywatelskiego zmieniającego Ustawę o ochronie przyrody. Poseł Litwiński poinformował o dostępnych ekspertyzach prawnych., minister Zaleski przedstawił stanowisko rządu, samorządowcy mówili o galimatiasie i protestowali, przedstawiciel NFOŚiGW o skutkach finansowych uzupełnienia projektu o propozycję ClientEarth, Biuro Legislacyjne o swoich uwagach co do brzmienia projektu, poseł Czykwin że determinacja Rządu nie napawa go optymizmem, utracie miejsc pracy i migracji mniejszości białoruskiej... Na przyszłe posiedzenie mają być przygotowane poprawki. Na posiedzeniu przyjęto też  wiosek skierowany do rządu o przygotowanie informacji o skutkach społeczno-ekonomicznych tworzenia i powiększania parków narodowych przewidzianych w Krajowej strategii na lata 2007-2013. 
To dobry czas, żeby przypomnieć przebieg konsultacji w ramach projektu rządowego a także przebieg konfliktu trwającego od połowy lat 90.

Oba zestawienia pochodzą z pracy magisterskiej Anny Chomczyńskiej "Znaczenie samorządów
lokalnych w tworzeniu i zarządzaniu terenami chronionymi" obronionej na Uniwersytecie Jagiellońskim (Kraków 2012)

   

6 komentarzy:

 1. A kiedy następne posiedzenie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratulacje tej pani która zrobiła takie zestawienia. Wreszcie rzetelne suche fakty zamiast propagandowych teorii kto co komu i za co

  OdpowiedzUsuń
 3. Właściwie to jest to obraz niekompletny. Zestawienie powinno objąć okres od co najmniej lat 1983-85 roku - projektu Profesora Sokołowskiego by BPN powiększyć do około 20 tys. ha i spotkań w ówczesnym Ministerstwie w tej sprawie oraz kolejnych modyfikacji tego projektu z aktywnym udziałem Rady Naukowej BPN (kolejnych jej Przewodniczących) oraz Prezesa Zielonych Płuc Polski. Już w tamtym czasie do konsultacji byli włączani samorządowcy i mieli bardzo interesujące propozycje. To był m.in. okres przygotowywania planów zagospodarowania przestrzennego, w tym ustalono strefę ochrony krajobrazu na Polanie Białowieskiej od południowej strony BPN. To było dzieło samorządowców, o czym nikt dzisiaj nie chce pamiętać. Szkoda.
  Samo zestawienie jest interesujące, ale tylko interesujące. Szkoda, że nie jest powszechnie dostępna cała ta magisterska praca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Warto by dodać że na posiedzeniu przyjęto wniosek skierowany do rządu /w praktyce pewnie do MŚ/o przygotowanie informacji o skutkach społeczno-ekonomicznych utworzenia i powiększenia parków narodowych przewidzianych w Krajowej strategii.... na lata 2007-2013.W.P - uczestnik posiedzenia podkomisji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuje, uzupełniam! JK

  OdpowiedzUsuń
 6. Anna Chomczyńska29 września 2012 01:40

  W ramach uzupełnienia pragnę dodać, że moja praca magisterska faktycznie nie obejmuje całego przebiegu konfliktu o Puszczę, skupiałam się głównie na Białowieskim Programie Rozwoju i związanym z nim zagadnieniach. Jeśli chodzi o dostępność pracy to zainteresowanym mogę udostępnić moją pracę magisterską, w tej sprawie proszę pisać na adres mailowy achomczynska@gmail.com

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.