12 września 2012

Konsultacje

Trwają konsultacje projektów planów urządzania lasu na okres 2012-2021 dla nadleśnictw Puszczy Białowieskiej. Plany miały być dostosowane do zaleceń Ministerstwa Środowiska, które w dużej mierze były zbieżne z postulatami organizacji pozarządowych.
Jak możemy wyczytać z prognozy oddziaływania planów na środowisko okazuje się, że informacje zawarte w tej prognozie budzą pewne wątpliwości. W drzewostanach ponadstuletnich przewidziano czyszczenia (czyli zabiegi dotyczące drzew < 40 l), jednak dotyczą one prawdopodobnie w szczególności gniazd z młodnikami grabowymi. Niektóre zabiegi z zakresu hodowli lasu (czyszczenia) zaplanowano w dobrze zachowanych, niejednokrotnie prawie lub ponadstulenich drzewostanach wilgotnych – LMw, Lw, Ol i OlJ. Cześć rębni zaplanowano w osiemdziesięciu- i dziewięćdziesięcioletnich, zregenerowanych siedliskach Lasu Świeżego o dużym udziale gatunków docelowych.
Większość pozyskania zaplanowano jednak w monokulturach lub nieprzedstawiających większej wartości przyrodniczej siedliskach Lasu Mieszanego Świeżego. Ponadto – jak wynika z przedłożonej dokumentacji – średnie, roczne pozyskanie z planowanego wcześniej ok. 130 tys. m3 zostało zredukowane do ok. 50 tys. m3 co stanowi bezprecedensowy krok naprzód w ochronie Puszczy Białowieskiej. Składanie uwag i wniosków możliwe będzie w nadleśnictwach do 17 września 2012 r. w godz. od 9.00 do 14.00.
Osoby zainteresowane pomocą w składaniu uwag i wniosków proszone są o kontakt z Adamem Bohdanem, e-mail: podlasie@pracownia.org.pl, tel 509 197 718


http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_bialystok/komunikaty_i_ogloszenia
http://pracownia.org.pl/puszcza-dokumenty-urzedowe


10 komentarzy:

 1. Jak widzę takie pieńki w puszczy to mi się chce tylko przeklinać

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety całkiem sporo jest tych pieńków,
  dlatego trzeba zrobić wszystko by ich nie przybywało!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dęby wycięte ręcami polskiego leśnika, który kontynuował dzieło okupantów i Century...

  OdpowiedzUsuń
 4. Panie Adamie, wielki szacunek za to co Pan robi. Zamiast złośliwości trzeba po prostu pracować i pokazywać co musimy chronić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 7. ??? czy pytanie o możliwości ochrony lasów przed leśnikami jakie wynikają z programu natura 2000 jeżeli takie wogóle program naturowy zakłada kwalifikują się do usuniecia z blogu??? powtarzam kazda ostoja natury 2000 zawierająca lasy ma wpisane jako główne zagrożenie niewłaściwa gospodarkę leśną, wycinanie starodrzewia, usuwanie martwego drewna itd. dlaczego administrator bloga nie dopuszcza takich komentarzy i pytań?

  OdpowiedzUsuń
 8. Rozumiem, że Admin tego forum uważa, że gdzieś tam w świecie jest jakaś właściwa gospodarka leśna. To dlaczego wykasował dwa wpisy?Może czytelnicy dowiedzieli by się czegoś więcej o gospodarce leśnej. Poznali ten wspaniały model funkcjonujący gdzieś poza granicami Polski.
  A może kierował się czymś innym? No, to proszę o szczegóły i uzasadnienie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Usuwamy z blogu wpisy pisane KAPITALIKAMI - proszę nie "krzyczeć" i nie używać caps. Komentarz dotyczył wpisu usuniętego więc tracił sens. Tyle gwoli wyjaśnienia i uzasadnienia. A na marginesie "ochrony przed leśnikami" to chyba chodzi o ochronę obszarów naturowych przed niewłaściwą gospodarką? Blog nie jeden raz zamieszczał komentarze na ten temat i nie mamy nic przeciw temu, by problem poruszać. Byle nie za daleko od spraw Puszczy Białowieskiej.

  OdpowiedzUsuń
 10. caps został użyty przypadkowo ze względu na to ze pisząc inny tekst obligatoryjnie musiałem go napisac w formie caps locka. Natomiast pomiędzy ochroną lasów objętych programem naturowym przed niewłasciwa gospodarką a ochroną przed leśnikami daje znak równości, ponieważ ową gospodarkę leśną nie prowadzą krasnoludki tylko leśnicy.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.