11 stycznia 2011

Powstanie plan zadań ochronnych dla Puszczy

Fragment mapy PB. Ciemna zieleń to istniejące rezerwaty. Po stronie białoruskiej kolor zielony to ochrona ścisła, bordowy to tzw. obszar użytkowania regulowanego a żółty - strefa rekreacyjna (widoczny tylko fragment cz. białoruskiej)
Jak można przeczytać na stronach BPN najważniejszy dokument dotyczący polskiej części Puszczy Białowieskiej "Plan Zadań Ochronnych dla obszaru Natura 2000 PLC 200004 Puszcza Białowieska" będzie sporządzać Biuro Urządzania Lasu z Białegostoku.
 Firma ta sporządza również Plan Urządzania Lasu dla nadleśnictw Puszczańskich... Czy w tym wypadku uda jej się być niezależną od swojego głównego zleceniodawcy? Sporządzenie PUL dla 3 nadleśnictw kosztuje ok 4 mln zł, a plany zadań ochronnych mają wykonać za jedynie 59 tys zł... Czy Biuro będzie w stanie "pogodzić wodę z ogniem"? Czy proces "unaturalniania" terenu LKP będzie odbywał się nadal za pomocą piły i strzelby, czy jednak nasza ingerencja zostanie ograniczona? Co powstanie pierwsze: plany urządzania lasu, czy plan zadań ochronnych? Co z wytycznymi do zagospodarowania przestrzennego? Czy będzie miał miejsce dialog, czy też narzucanie swojej woli przez "największego zarządcę terenu"? Czy powstający plan zadań ochronnych ułatwi, czy też utrudni wpisanie całej Puszczy na listę światowego dziedzictwa? Jest wiele pytań... jakie uzyskamy na nie odpowiedzi? Przekonamy się o tym w terminie do 28 listopada 2011 r. Zachęcamy wszystkich do śledzenia postępów planu na stronie BPN, a potem na specjalnej platformie, jaka ma być przygotowana przez GDOŚ. Przede wszystkim zachęcamy wszystkich zainteresowanych losem Puszczy Białowieskiej (niezależnie od miejsca zamieszkania) do uczestniczenia w procesie powstawania planu, bo pojedyncze uwagi można ignorować, ale gdy wpłynie ich wiele mogą mieć wpływ na ostateczną formę ochrony Puszczy Białowieskiej.

12 komentarzy:

 1. Z innej beczki....
  Nawiązując do artykułu, którym tak emocjonowali się co niektórzy (http://puszcza-bialowieska.blogspot.com/2010/12/w-puszczy-i-w-lasach.html#comments) i do jego rzetelności proponuję przeczytać sprostowanie bzdur w nim wypisywanych opublikowanych na łamach Polityki w formie przeprosin.

  link: http://media.newtonmedia.pl/dglp/zprava.asp?wfar=1&wdvzo=12.01.2011&wdvzd=12.01.2011&wcz=6

  OdpowiedzUsuń
 2. No i co z tego. Obowiązuje w Polsce ustawa o zamówieniach publicznych, procedury dotyczące sporządzania planów, raportów itp Wykonawca musi wykonać zgodnie zw specyfikacją istotnych warunków zamówienia. Lesza - co to za insynuacje? Tak samo jak w przypadku pisania w innym wątku, że to leśnicy oskarżyli Adama Bohdana i przegrali. Z tego co wiem to oskarżał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, a nie leśnicy.
  Chyba się zagalopowałeś w swojej nienawiści do leśników. Wpierw sprawdź u źródeł, a później pisz.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tragiczna prawda o ochronie Puszczy Białowieskiej w Polsce. Park narodowy po stronie białoruskiej jest kilkanaście razy większy.
  W polskich parkach też tylko część jest objęta ochroną ścisła w postaci obszarów ochrony ścisłej (przed zmianą terminologii rezerwatów), reszta odpowiada fragmentom zaznaczonym na powyższej nazwie kolorem bordowym i żółtym.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Z tego co wiem to oskarżał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, a nie leśnicy."

  To źle wiesz. Zapytaj nadleśniczego Bieleckiego (Ndl. Hajnówka).

  OdpowiedzUsuń
 5. Cytuję: Czy proces "unaturalniania" terenu LKP będzie odbywał się nadal za pomocą piły i strzelby, czy jednak nasza ingerencja zostanie ograniczona?

  Polecam lekturę właśnie zatwierdzonego planu ochrony PN PB, w części dotyczącej redukcji kopytnych za pomocą STRZELBY????!!!!!, gdzie byliście podczas uzgodnień ?????.

  OdpowiedzUsuń
 6. .. a w Ameryce biją murzynów! tu mowa o zadaniach ochronnych dla całej puszczy a ty swoje, że jacyś "oni" oczywiście pewnie ekolodzy! są wszystkiemu winni.

  OdpowiedzUsuń
 7. anonim z 10:26 - cytuje "w przypadku pisania w innym wątku, że to leśnicy oskarżyli Adama Bohdana i przegrali. Z tego co wiem to oskarżał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, a nie leśnicy. Chyba się zagalopowałeś w swojej nienawiści do leśników" - Przysłowie uderz w stół a nożyce się odezwą zadziałało? Sprawdziłam w komentarzu przy Adamie nie ma słowa o leśnikach :)!

  OdpowiedzUsuń
 8. " Z tego co wiem to oskarżał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, a nie leśnicy."

  Oskarżał RDOŚ, ale po doniesieniu Nadleśniczego Bieleckiego z nadleśnictwa Hajnówka.
  Są przecież na to papiery.
  Zresztą Dyrektor RDOŚ sam przyznał, że leśnicy dodatkowo przekonywali go do winy Adama.
  Ciekawe dlaczego Bielecki nie doniósł sam na siebie jak rąbał w sezonie lęgowym w rewirach lęgowych dzięciołów, albo zniszczył stanowiska strefowego granicznika płucnika:
  http://www.youtube.com/watch?v=0idvVWg2JFA

  OdpowiedzUsuń
 9. Gratuluję wyboru sporządzającego Plan Ochrony dla Puszczy Białowieskiej. Wygląda na to, ze Puszcza poza parkiem i rezerwatami dożywa już chyba swych ostatnich dni.
  Ręce opadają, w najgorszych snach takiego czegoś mi się nie śniło :-(
  Trzeba pilnować tych biurowców. Kurde kiedy się skończy ta chatka z pseudoochroną Puszczy!!!
  eko

  OdpowiedzUsuń
 10. Warto zapodać, kto był konkurentem dla BULIGL Białystok:


  FPP Consulting Sp. z o.o.
  http://www.fpp-consulting.pl/

  Chyba BULIGL specjalnie zaniżyło cenę, żeby zbić z tropu konkurencję :-(
  Mam pytanie, czy za złe opracowanie Planu Ochrony Komisja Europejska może nam pogrozić sankcjami?
  eko

  OdpowiedzUsuń
 11. Trzeba przyjrzeć się specyfikacji warunków zamówienia. Jeżeli jedynym kryterium była cena, to mamy bigos. Mógł przecież trafić się pasjonat gotów na poświęcenie za symboliczną złotówkę. Najniższa cena, bez określenia kryteriów merytorycznych, doświadczenia wykonawcy, dowodów na podobne realizacje, prowadzi do takich absurdów. Najkrócej mówiąc, jakie pieniądze, taki plan. Jacy organizatorzy przedsięwzięcia, taka ochrona Puszczy.

  OdpowiedzUsuń
 12. EEEE nie rozumiem gdzie niby ten absurd? Jeśli przetarg wygrałaby cytowana firma FPP Consulting Sp. z o.o. to chyba dopiero wtedy byłby absurd- zadałem sobie trud i wszedłem na stronkę tej firmy i jakoś nie znalazłem w dziale dotyczącym doświadczenia żadnego wykonanego projektu, który mógłby tematycznie nawiązywać do zamówienia.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.