22 stycznia 2011

10 najwazniejszych nowych odkryć naukowych o klimacie

Nasi politycy sprzeczają się o to, kto został przez kogo upokorzony w związku z katastrofą komunikacyjną, mieszkancy Białowieży z dumą stwierdzili niedawno, że odrzucając propozycję powiększenia parku narodowego i przyjęcie milionów na inwestycje ekologiczne zachowali honor,
 różni rdzenni mieszkańcy, prawdziwi Polacy (Rosjanie, Węgrzy, Francuzi itd. itp.) walczą o godność i wyższość swoich nacji, swojej kultury nad nacjami innymi, samorządowcy regionu białowieskiego oskarżają tzw. "pseudoekologów" czy "ekoterrorystow'", że dla nich robak jest wazniejszy od człowieka, demokratycznie wybrani radni apeluja, że ma być każdemu po równo więc nikt nie ma prawa zabraniać dzielić przyrody na działki i sprzedawać, wprowadzać stref ciszy czy innych ograniczeń. Politycy współrządzącej partii głoszą, że rolnik zna się lepiej na przyrodzie niż profesor. A ja chcę gorąco polecić artykuł omawiający 10 najważniejszych odkryć naukowych dotyczących naszej wspólnej Ziemi. Jeden z największych uczonych współczesnych (choć nie wątpię, że miejscowi politycy mogą mieć o nim inne zdanie) E.O.Wilson pisze ("Konsyliencja"), że dzisiaj największy konflikt, o najgroźniejszych skutkach dla nas wszystkich nie przebiega między nacjami, czy religiami lecz między kulturą naukową a kulturą przednaukową. Polecam artykuł i przyłaczam się do apelu z fejsu, Jana Skoczylasa o propagowanie go jak najszerzej:

http://ekobuddyzm.pl/2011/01/joe-romm-10-najwazniejszych-nowych-odkryc-nauki-o-klimacie-w-2010-roku/

4 komentarze:

 1. Joseph Romm (1960), którego artykuł - z polskiego portalu ekobuddyzm - tu polecamy jest Amerykaninem, uczonym i jednym z czołowych ekspertów ds. klimatu na ziemi. Jest członkiem American Association for the Advanced of Science. W roku 2009 Time uznał go za bohatera świata dla środowiska naturalnego. Jest autorem wielu książek i bloga - uważanego za jeden z najlepszych blogów naukowych na świecie.

  OdpowiedzUsuń
 2. A niektórzy naukowcy twierdzą, że za ocieplenie w małym stopniu odpowiadają ludzie, że się ociepla sam z siebie, bo w historii było już wiele ociepleń i oziębień. I że ograniczenie emisji gazów tylko w niewielkim stopniu wpłynie na jego ograniczenie. Może więc powinniśmy się pogodzić z cyklami natury? Po ostatnich dwóch zimach z Polsce jakoś nie widać tego ocieplenia, wręcz przeciwnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Po ostatnich dwóch zimach z Polsce jakoś nie widać tego ocieplenia, wręcz przeciwnie".
  - to zabrzmiało trochę tak jak słowa pewnej dziennikarki, ktora mówiła w radio do polityków: "Moze nie będziemy rozmawiali o ociepleniu, skoro wystarczy popatrzec za okno i widać jaka zima". "Niektórzy naukowcy" to zdaje się emeryci z krajów niezbyt liczących się w nauce. Polecam jednak lekturę tego artykułu i korzystanie z publikacji w Science i Nature. Bo jaki mamy inny wybór: szamanów i szeptuchy? No i jeszcze profesora z radyja i paru innych profesorów prawdziwych Polaków :).

  OdpowiedzUsuń
 4. Polecam "mądrość ludu" - wczorajszą wypowiedź dla TVP Białystok wójt Rygorowicz:
  "kto lepiej wie, jak my co dla puszczy jest potrzebne – mówi Olga Rygorowicz, wójt gminy Hajnówka" a dziennikarka TVP Białystok narzeka, że gminom chce sie odebrać decydujące prawo głosu zamiast je przekonać. "Rolnicy na uniwersytety, naukowcy do uczciwej roboty na pola!" - Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.