17 kwietnia 2017

Wielkanoc w świątyni przyrody

W przerwie pomiędzy kolejnymi deszczami zapraszamy na wielkanocny spacer po rezerwacie ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego. Ministra Środowiska oburza taka wizja lasu. Chciałby sadzonej rzędami plantacji drzew w jednym wieku. Nie rozumie (albo udaje?), że to właśnie taki nieporządny, dziki las przyciąga do Białowieży turystów z całego świata.
Plantacji mają dosyć u siebie, a prastara, dostojna i dumna Puszcza jest tylko jedna!6 komentarzy:

 1. Nie wiem od ilu drzew zaczyna się las :) ale kocham każdy las, zagajnik, brzezinę, dąbrowę, itd. Bywam w lesie bardzo często, chociaż muszę do niego dojechać autem. Dzisiaj też byłam na świątecznym spacerze.
  Puszczę obserwuję gdzie się da, czytam co się da u pasjonatów, miłośników i obrońców Puszczy.
  Szacunek dla wszystkich za ochronę i obronę naszego dziedzictwa i w ogóle natury, przyrody. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Ministra Środowiska oburza taka wizja lasu. Chciałby sadzonej rzędami plantacji drzew w jednym wieku."

  Ale ma Pan na to jakieś cytaty z wypowiedzi lub publikacji ministra, czy też są to zwykłe internetowe oszczerstwa? Ja rozumiem prawo do emocjonalności wypowiedzi, ale są chyba jakieś granice bzdur, które się publicznie głosi (a zwłaszcza wkłada się komuś w usta).

  Chętnie przeczytam cytaty uzasadniające Pana twierdzenia. Może nawet wpłynie to na moją opinię o ministrze. Jeśli jednak nie potrafi Pan ich przedstawić, to mając honor wypadałoby odszczekać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozwolę sobie na znany cytat z ewangelii Mateusza: "16 Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia, albo z ostu figi? 17 Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. 18 Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców. 19 Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. 20 A więc: poznacie ich po ich owocach."
   Kto bywa w Puszczy wie jaka ostatnio wizja lasu jest realizowana, a jaka sabotowana polityką i decyzjami MŚ. Dlatego po owocach można domniemywać intencji i je oceniać. Nie jest to żaden cytat, ani cudza wypowiedz, lecz ocena dozwolona konstytucyjnie chronioną (jeszcze) wolnością słowa. A że niektórym może się nie podobać, to już inna sprawa, ich poglądy też chroni zasada wolności słowa.

   Art. 54. Zasada wolności poglądów
   Dz.U.1997.78.483 - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.
   "1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
   2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Ustawa może wprowadzić obowiązek uprzedniego uzyskania koncesji na prowadzenie stacji radiowej lub telewizyjnej."

   Dlatego możesz sobie szczekać do woli panie Anonimowy, a karawana wolności słowa pojedzie dalej.
   Mam nadzieję, że autorka wpisu też się tu wypowie, ja akurat nie jestem jego autorem, choć w pełni się z nim zgadzam.

   Usuń
  2. Swego czasu min. Szyszko przyrównał Puszczę Białowieską do marchewek w ogródku (to był tekst do jakiejś dziennikarki na konferencji prasowej - coś w rodzaju: jak pani sadzi marchew w ogródku to po to, żeby ją zebrać i zjeść, a nie żeby zgniła w ziemi. Otóż, skoro tak, to marchew z pewnością sadzi się w rządkach i bardzo ważne jest żeby równo powschodziła. To tyle w temacie plantacji równych drzew w jednym wieku. Pan minister jak najbardziej właśnie tak to postrzega:-P

   Usuń
  3. Szyszko porządkuje Puszczę :)
   http://wyborcza.pl/7,75968,21666616,byla-puszcza-jest-porzadek.html

   Usuń
 3. "Zgodnie z wyliczeniami powinno się tam pozyskiwać ponad 200 tys. m sześc. drewna w skali roku. To lasy, które w odpowiednim momencie trzeba wyciąć, bo jeśli się tego nie zrobi, drzewa same zaczynają obumierać. (…) W Puszczy Białowieskiej starych, niszczejących drzew wciąż przybywa."
  Źródło: Jan Szyszko nawołuje do wycinania Puszczy i starych drzew, Puszcza Białowieska. Światowe Dziedzictwo UNESCO, 27 stycznia 2014.
  WIKICYTATY ;)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.