4 kwietnia 2017

Warto wiedzieć

W sieci pojawiły się ciekawe materiały związane z Puszczą, naprawdę warto przeczytać i posłuchać:

6 milionów złotych na środowisko Szyszki
"Ministerstwo Środowiska zatwierdziło przyznanie 6 mln złotych dla fundacji Tomasza Sakiewicza na portal o Puszczy Białowieskiej. Jak ustaliło OKO.press, ekspertką w projekcie będzie córka ministra Szyszki. Celem projektu jest stworzenie prawicowej organizacji ekologicznej. A znaczna część pieniędzy z dofinansowania trafi do mediów związanych z Sakiewiczem."

Raport o rzezi drzew w Puszczy Białowieskiej. Pod piłami Lasów Państwowych giną nawet 100-letnie dęby
„Pod siekierami w Puszczy Białowieskiej padają nie tylko świerki i sosny. Leśne patrole ustaliły, że przynajmniej kilkakrotnie dokonano wycinki w ponad stuletnich drzewostanach, również dębowych. Tak stare drzewa – przynajmniej tak głosi obowiązujący plan urządzenia lasu i plan zadań ochronnych Natura 2000 – powinny być wyłączone z gospodarki leśnej, czyli wycinki.”

„Urwald - historia zagłady” - reportaż Marcina Tomkiela
„Największy przyrodniczy skarb Podlasia - Puszcza Białowieska utracił swój pierwotny charakter podczas I wojny światowej. Niemcy po zajęciu Białowieży zaczęli przemysłowo eksploatować las. Sprowadzili doświadczonego w kolonizowaniu Afryki leśnika - Georga Eschericha, który został wojskowym zarządcą Puszczy Białowieskiej. W nowoczesny sposób rozwinął rabunkową eksploatację drewna na potrzeby militarne Cesarstwa Niemieckiego. Pod jego kierownictwem zbudowano sieć kolejek wąskotorowych i tartak w Hajnówce do przemysłowego przerobu drewna. Spowodowało to ogołocenie z drzew znacznych połaci puszczy. Po ucieczce ludności w bieżeństwo, do pracy w lesie potrzebni byli ludzie. Dlatego Niemcy sprowadzili blisko 3 tysiące jeńców wojennych - Rosjan, a także Francuzów i Anglików. Wielu z nich zmarło z chorób i wycieńczenia. Dziś po ich grobach nie ma już śladu.”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.