30 stycznia 2017

Z widokiem na Rezerwat ścisły

Prawie na końcu Białowieży, nad doliną rzeki, która płynie przez obszar ścisły Białowieskiego Parku Narodowego, stoją w skansenie piękne drewniane budynki.


Drewno jest specyficznym materiałem budowlanym. Jest także czymś znacznie więcej niż tylko materiałem. Drewno jest łącznikiem między nami, naszą cywilizacją i światem Natury.


Drewno istnieje dopóty, dopóki istnieje las. Jednak dzisiaj lasy giną. Ginie las tropikalny w tempie powierzchni boiska do piłki nożnej co sekundę! Giną lasy europejskie, giną lasy w Polsce. W Puszczy Białowieskiej wciąż trwają cięcia, pomimo zobowiązań jakie nałożył na Polskę Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Las ginie za sprawą człowieka. Wraz z nim giną zwierzęta i rośliny, a także wartości, bez których nie mogłaby istnieć nasza kultura.


5 komentarzy:

 1. Piękne budynki, bardzo fajne klimaty :-) Poza tym proponowałbym nie porównywać wycinki lasów równikowych do wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej i Europie. Lasy równikowe są wycinane bezpowrotnie z przeznaczeniem pod grunty orne, pastwiska, plantacje palm olejowych. Jest to destrukcja na 100%. Bardzo trudno i ile to możliwe odnowić (w sensie nauk leśnych) las równikowy o drzewostanie podobnym do dawnego. W Europie natomiast następuje wycinka cennych starodrzewów, która pozbawia las cech lasu pierwotnego czy naturalnego, ale nie powoduje (przynajmniej w Polsce) zmniejszania się powierzchni zalesionej.
  Pozdrawiam!!!
  eko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Europie przed wiekami nastąpił bardzo podobny proces deforestacji - z prawdziwych lasów ostały się nędzne resztki, które i tak się tnie.
   http://bialystok.onet.pl/wycinka-drzew-w-bialowiezy-unesco-wykresli-puszcze-z-listy-dziedzictwa/ss1x9e7
   Przybywa plantacji drzewnych zwanych przez wzgląd na tradycję lasami, ale są to faktycznie powierzchnie zalesione, które biologicznie do lasu mają się nijak.

   Usuń
  2. Wirtualny Podleśniczy2 lutego 2017 10:29

   Witam. Bardzo interesujący komentarz. Zastanawia mnie, ile my w ogóle jeszcze tego prawdziwego lasu ocaliliśmy i gdzie? No i po jakich cechach odróżnia się plantację drzewną od lasu?

   Usuń
  3. Niewiele i nie wszystko tam jest jeszcze naturalne. Plantację odróżnić łatwo, ma się mniej więcej tak jak pole pszenicy do łąki. Tu jeden z opisów:
   http://www.las.biol.uni.wroc.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=44&Itemid=68
   Dobrze też przeczytać książkę "Sekretne życie drzew" autorstwa Petera Wohllebena, prawie każdy rozdział o tej różnicy między powierzchnią zalesioną, a lasem traktuje.

   Usuń
 2. To powinna być obowiązkowa lektura w Technikach Leśnych. Obecny poziom kształcenia produkuje drwali ...

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.