3 lutego 2019

Wiking – najsłynniejszy żubr Puszczy BiałowieskiejW dniu 01.02.2019 r., w Białowieży, w Instytucie Biologii Ssaków PAN, odbył się wernisaż wystawy „Wiking – najsłynniejszy żubr Puszczy Białowieskiej”, połączony z promocją książki „Wiking. Żubr co się zowie!” autorstwa Rafała Kowalczyka, z ilustracjami Agaty Łukszy.
Wiele pozytywnych emocji, wśród zebranych w auli  IBS PAN, wywołała opowieść Adama Wajraka o Wikingu – potężnym żubrze, który stał się symbolem harmonii i współistnienia ludzi i żubrów w Puszczy Białowieskiej. 
Wiking, który zasłynął swoją łagodnością, pomimo najpotężniejszych rogów (większych jeszcze nie zaobserwowano) w puszczy.  Żubr samotnik, którego postura i rogi sprawiały, że inne byki schodziły mu z drogi i nie szukały konfrontacji. Można napisać całą opowieść… Co też uczynił Rafał Kowalczyk, w sposób, który zabierze każdego czytelnika, i tego młodszego, i starszego, w barwną podróż przez życie Wikinga, żubra – legendy.Niespodzianką, którą przygotował Instytut Biologii Ssaków PAN  dla wszystkich fanów Wikinga, było odsłonięcie spreparowanego szkieletu legendarnego żubra. Potężny szkielet, który ukazał się zebranym, wywołał szmer zachwytu – zdjęciom, nie było końca.
Szkielet Wikinga, który po wystawie pozostanie w Instytucie Biologii Ssaków PAN, ma być symbolem szacunku do przyrody, ma uczyć wrażliwości do świata otaczającej nas natury i prawa do trwania koła życia i naturalnej śmierci każdej istoty, bo Wiking  „Odszedł, czując w nozdrzach zapach siana przypominający woń puszczańskich łąk (…).”

Autorami zdjęć na wystawie „Wiking – najsłynniejszy żubr Puszczy Białowieskiej”, są: Włodzimierz Cimoszewicz, Tomasz Kamiński, Rafał Kowalczyk, Eliza Łozowska, Dorota Makulec i Krzysztof Onikijuk.
Wystawę można obejrzeć do 01.03.2019r. (od poniedziałku do piątku od 09:00 do 15:00).Tekst: Anna Jakubowska
Zdjęcia: Krzysztof Jakubowski, Beata Hyży-Czołpińska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.