18 października 2018

Ekonomiczne tło funkcjonowania PGL Lasy Państwowe na terenie Puszczy Białowieskiej

Towarzystwo Ochrony Krajobrazu w Hajnówce opracowało raport, który pokazuje jak LP traktują Puszczę Białowieską i jakie to ma skutki dla mieszkańców regionu:
"Eksperci UNESCO podkreślają, że wszędzie na świecie w miejscach przyrodniczo cennych, które są właściwie chronione – społeczności mają się dobrze. Obecnie na świecie turystyka przyrodnicza rozwija się sześć razy szybciej niż inne gałęzie turystyki – są ku temu ważne, globalne powody. W miarę wzrostu ludności na Ziemi i ubywania naturalnych obszarów przyrodniczo cennych, region Puszczy Białowieskiej staje się dla świata turystyki przyrodniczej coraz cenniejszy. Świat docenia pierwotne walory Puszczy i jest gotów za nie dobrze zapłacić.
Obecna polityka Lasów Państwowych na terenie Puszczy, przeprowadzona przy użyciu najcięższego sprzętu, upodabniła ten obszar do pospolitych upraw leśnych. Mamy świadomość, że turyści nie przyjadą do zwykłego lasu gospodarczego, jakże pospolitego na wszystkich kontynentach.
Bo i po cóż mieliby tu przyjeżdżać?
W naszej opinii jest to ograbianie tego regionu z niezwykle cennej marki handlowej: Puszcza Białowieska. Mieszkamy tu i możemy oprzeć nasz dobrobyt ekonomiczny o rozwój turystyki przyrodniczej. Aby to zrobić, potrzebne jest mądre zarządzanie. Do tej pory przeważa surowcowy, prymitywny sposób eksploatacji naszych wspólnych zasobów: wyhodować, ściąć i sprzedać. Pieniądze ze sprzedaży drewna, poza nikłym ułamkiem pozostającym w gminie, idą do Lasów Państwowych. Potrzebujemy mądrzejszego podejścia do naszego Dobra Wspólnego, jakim jest ten unikalny na skalę świata las."
Cały raport udostępniamy w tym linku.

1 komentarz:

  1. z tabel w raporcie wynika że "śmietankę" z turystów odwiedzających Puszczę "spija" tylko gmina Białowieża -czyli zamieszkujące ją 2 tys. ludzi , a co z 40 tys. pozostałych mieszkańców powiatu hajnowskiego?

    wiec tylko białowieżacy z Puszczy korzystają - śmieszne to i straszne zarazem

    OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.