15 lipca 2016

UNESCO ws. Puszczy

UNESCO ws. Puszczy Białowieskiej: Polska musi zagwarantować ochronę wyjątkowych wartości Puszczy

Komentarz ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Greenpeace Polska, Fundacji Greenmind, WWF Polska, Fundacji Dzika Polska, Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) i Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. Obradujący w Stambule Komitet UNESCO zobowiązał Polskę do ochrony starych drzewostanów Puszczy Białowieskiej oraz wezwał ją do wyciągnięcia wniosków –
w porozumieniu ze wszystkimi zainteresowanymi stronami – z raportu z czerwcowej misji terenowej IUCN w Białowieży.
Sprawa Puszczy wzbudziła wielkie zainteresowanie przedstawicieli wielu delegacji, które zauważyły że w dalszym ciągu nie został przygotowany plan zarządzania tym przyrodniczym obiektem Światowego Dziedzictwa. W postanowieniach Komitetu czytamy, że Polska powinna przygotować taki plan zarządzania. Ma on zagwarantować ochronę wyjątkowej uniwersalnej wartości, a więc różnorodności biologicznej oraz naturalnych procesów zachodzących 
w Puszczy – komentuje Dariusz Gatkowski z WWF Polska, obecny na szczycie.
Polska do pierwszego lutego 2017 roku ma złożyć raport o stanie ochrony Puszczy Białowieskiej jako obiektu UNESCO. Dokument ten będzie przedmiotem oceny Komitetu na jego kolejnym posiedzeniu w przyszłym roku.
Jeśli unikatowe cechy, które decydują o tym, że Puszcza Białowieska została uznana za Światowe Dziedzictwo, są zagrożone, znajdzie się ona na Liście Dziedzictwa Zagrożonego lub w ogóle może zostać usunięta z Listy. Tak się już działo w przeszłości. I w tej kwestii Polska niestety nie będzie mogła już nic zrobić – dodaje Agata Szafraniuk z ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Warto pamiętać, że stare drzewostany, naturalne biologiczne procesy, do których należy także aktywność kornika, oraz różnorodność biologiczna, która zależna jest od dużej ilości martwego drewna były absolutnie kluczowe dla umieszczenia Puszczy na Liście Światowego Dziedzictwa – podkreśla przyrodnik Przemysław Chylarecki z fundacji Greenmind.
Na razie, wbrew wcześniejszym zapowiedziom ministra Jana Szyszki, wycinka drzew na terenie Nadleśnictwa Białowieża wciąż nie ruszyła. Nie podjęto do tej pory zapowiadanej czynnej walki z kornikiem drukarzem, który zdaniem Ministerstwa Środowiska zagraża Puszczy, co jest negowane przez większość naukowców.
To, że kolejny miesiąc udaje się powstrzymać wyrąb cennych fragmentów Puszczy jest zasługą protestów społeczeństwa obywatelskiego i świata nauki. Pomaga w tym także zainteresowanie UNESCO i Komisji Europejskiej, dzięki któremu plany ministra Szyszki nie są realizowane – komentuje Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace w Polsce.
Kontynuujemy patrole społeczne, które sprawdzają, czy Puszcza nie jest wycinana w strefach UNESCO wyłączonych formalnie z pozyskania drewna, jak to miało miejsce w poprzednich latach. O wszelkich, ponownych wycinkach w strefach UNESCO będziemy niezwłocznie informowali tę instytucję – mówi Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska
Na szczycie UNESCO nie zapadły żadne wiążące decyzje. W dalszym ciągu istnieje realne zagrożenie, że działania ministra środowiska doprowadzą do wpisania Puszczy Białowieskiej na listę obiektów zagrożonych – przypomina Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.
Puszcza Białowieska to znacznie więcej niż drewno, nie możemy jej wyciąć. Apelujemy o jak najszybsze objęcie Puszczy Białowieskiej pełną ochroną i zachowanie jej w całości dla przyszłych pokoleń – dodaje Jarosław Krogulec z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Kontakt:
Katarzyna Kościesza, ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, tel.: 733 206 135, kkosciesza@clientearth.org
Adam Bohdan, Dzika Polska, tel.: 532284313, adam.bohdan@wp.pl
Przemysław Chylarecki, Greenmind, tel. 604 555 862, pch@miiz.waw.pl
Krzysztof Cibor, Greenpeace Polska, tel. 737 49 22 66, krzysztof.cibor@greenpeace.org
Jarosław Krogulec, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, tel. 500 159 399, jaroslaw.krogulec@otop.org.pl
Radosław Ślusarczyk, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, tel. 660 538 329, suchy@pracownia.org.pl
Dariusz Gatkowski, WWF Polska, tel. 785 851 401, dgatkowski@wwf.pl

5 komentarzy:

 1. Ten tekst UNESCO jest tutaj:
  http://whc.unesco.org/en/sessions/40COM/documents/
  WHC/16/40.COM/7B.Add
  State of conservation of properties inscribed on the World Heritage List
  http://whc.unesco.org/archive/2016/whc16-40com-7BAdd-en.pdf
  str. 103-106, 104-107/124 w Adobe Acrobat Reader

  Polska została wezwana do przygotowania do 17 lutego przyszłego roku m.in. raportu z oceną Outstanding Universal Value OUV (a nie zgodności z dyrektywami unijnymi).
  Raport zostanie oceniony na następnej sesji UNESCO, gdzie Puszcza Białowieska może zostać wpisana na listę obiektów z niebezpieczeństwie (czyli zagrożonych usunięciem z listy UNESCO na zbitą buzię).

  Tam w punkcie 4-m na końcu jest napisane że OUV dla tego obiektu kładzie nacisk na niezaburzone procesy naturalne i w konsekwencji duże ilości drewna oraz saproksylicznych owadow i grzybów.
  To ma chyba potwierdzić obecne ministrstwo środowiska z ministrem Szyszko uważającym, że Puszcza została stworzona przez czlowieka a martwe drewno zagraża ludziom.
  Niedawno ministerstwo otworzyło nawet wystawę:
  „Puszcza Białowieska – lasy naturalne czy też dziedzictwo kulturowe miejscowej ludności”
  http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=DE895298474BCC50C1257FE7005AD666

  Skargi do IUCN wysyłały chyba najpierw NGOsy, ministerstwo dopiero potem oficjalne zaproszenie.

  UNESCO krytycznie odnosi się do sytuacji w Puszczy również w latach ubiegłych.
  Chce m.in. wspólnego planu dla całego obiektu transgranicznego, czyli części polskiej i białoruskiej, do czego już było wezwanie dwa lata temu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy ktoś w ogólne przypilnuje Szyszkę żeby przygotował tą ocenę OUV i inne sprawy ?

   Usuń
 2. Skoro od co najmniej dwóch tysięcy lat ten las był przez człowieka zmieniany, a od XIX w. bardzo intensywnie, to jaki jest punkt odniesienia do oceny ochrony unikatowych wartości - zadarnienie?, zdominowanie przez gatunki lekkonasienne, które nie są żywicielskie dla wielu unikatowych gatunków świadczących o "naturalności i unikatowości tego lasu-lasku? W końcu o co tu chodzi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi o spisek "zielonych", chcą wykończyć polską Puszczę w imię obcych interesów, a poza tym są Żydami i cyklistami, a nawet wegetarianami :)

   Usuń
 3. Czy są Żydami i cyklistami - nie wiem.
  Ale na pewno są szkodliwymi oszołomami.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.