4 grudnia 2015

Wieści z posiedzenia rady BPN

„W i mieniu prawa i sprawiedliwości zwalniam Pana za wojnę z Lasami Państwowymi” - tak wg relacji dotychczasowego dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego - Mirosława Stepaniuka - brzmiała jego ostatnia rozmowa z Ministrem Środowiska - Janem Szyszko [w komentarzach na dole sprostowanie].
Mirosław Stepaniuk zażądał konfrontacji dotyczącej współpracy Białowieskiego PN z nadleśnictwami z wice Ministrem Andrzejem Koniecznym, który do niedawna pełnił funkcję p.o. nadleśniczego nadleśnictwa Białowieża. Niestety prośba została odrzucona.  Dotychczasowy Dyrektor oznajmił, iż odczuwa ulgę, że nie będzie musiał uczestniczyć w dalszych działaniach nakierowanych na degradację Puszczy Białowieskiej. Przewodniczący Rady Naukowej Parku poprosił obecnego Zygmunta Krzemińskiego, reprezentującego Ministerstwo Środowiska o przekazanie ministrowi zaniepokojenia destabilizacją Białowieskiego Parku Narodowego.
Ponadto, w trakcie dzisiejszego posiedzenia Rady Naukowej Białowieskiego Parku Narodowego dyskutowano o zarządzaniu Światowym Dziedzictwem Ludzkości. Konsternację osób odpowiedzialnych za raportowanie wdrażania należytej ochrony wywołało moje pytanie - czy ostatnie raporty zawierały prawdziwe informacje na temat gospodarki leśnej prowadzonej w strefie II Światowego Dziedzictwa, w której obowiązuje zapis - „no wood extraction”. Reprezentujący Lasy Państwowe Andrzej Antczak tłumaczył, iż trudno zaliczyć wycinki prowadzone w ramach tzw. zabiegów sanitarnych do pozyskania drewna, co oczywiście rozmija się z prawdą, gdyż w kolejnej strefie Światowego Dziedzictwa wyraźnie wyróżniono, jako dozwoloną kategorię czynności „sanitary cuttings”. Przedstawiciel LP tłumaczył, iż ingerencja miała na celu ochronę określonych gatunków i siedlisk, do których ochrony są zobligowane LP. Ostatecznie Andrzej Antczak stwierdził, iż nie pamięta dokładnie zapisów obowiązujących w poszczególnych strefach. Okazało się, że w listopadowym raporcie do UNESCO LP zataiły plany zwiększenia pozyskania drewna w obrębie Puszczy, choć prace nad aneksem do PUL trwały już w sierpniu.W związku z powyższym Rada Naukowa Białowieskiego Parku Narodowego zajęła krytyczne stanowisko wobec planów zwiększenia pozyskania drewna poprzez aneksowanie PUL, wyrażając zaniepokojenie, że w dokumencie w żaden sposób nie odwołano się do obiektu Światowego Dziedzictwa. Niektórzy członkowie Rady wyrazili zaniepokojenie możliwą utratą tytułu Światowego Dziedzictwa, ze względu na nieprzestrzeganie zobowiązań przez Lasy Państwowe.
Okazało się, że wszystkie 3 Puszczańskie nadleśnictwa wystąpiły do RDOS w Białymstoku o usunięcie naruszenia prawa, za które uznają obowiązujący plan zadań ochronnych Natura 2000, który uniemożliwia im aneksowanie planów urządzania lasu.  Z kolei RDLP w Białymstoku zleciła przygotowanie obszernej ekspertyzy wskazującej na konieczność stosowania różnych form ochrony czynnej w obrębie Puszczy Białowieskiej.
relacja Adama Bohdana

17 komentarzy:

 1. zwiedziłam Puszczę Białowieską i PN ponad 6 lat temu-cieszę się, że dane mi było widzieć jeszcze Puszczę-bo wszystko wskazuje, że już niedługo to potrwa i będziemy mieli na jej miejscu zwykły las gospodarczy jak wszędzie i obawiam się "inteligentny"szyszko nie będzie miał nic przeciwko temu aby zlikwidować w ogóle park narodowy bo i po co...jak pokazują początki NIErządu pisu wszelkie podstawy prawne uznawane przez państwa europejskie, konwencje oraz podstawowe zastosowania ustawowe jak i karne mają w głębokim poszanowaniu w myśl zasady "sąd sądem a sprawiedliwość i tak po naszej stronie"-panie prezesie melduję wykonanie zadania-do tego sprowadza się trwanie polityki państwa pisu-oby nie trwało to długo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Partyjna zasada "TKM" w całej pełni ;)
   Inne partie nie lepsze, ale akurat teraz PiS-owe na wierzchu - marnie to wróży polskiej przyrodzie.

   Usuń
  2. święta racja , wzajemne wyrzynanie się ...i wyrzynanie lasów !

   Usuń
 2. relacja Adama Bohdana

  i wszystko jasne....;)))

  OdpowiedzUsuń
 3. No to chyba trzeba znów się zradykalizować i iść na wojnę. PIS daje jasno do zrozumienia, że po ich stronie radykalne posunięcia też będą stosowane.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jutro debata publiczna na temat aneksu do PUL oraz PONŚ. Szczegóły na stronie RDLP Białystok (BIP).

  Leśnicy : obecność obowiązkowa
  Samorządowcy: obecność obowiązkowa
  Naukowcy nauk przyrodniczych:?
  Organizacje pozarządowe :?

  OdpowiedzUsuń
 5. "W imieniu Prawa i sprawiedliwości... " Jakoś to wszystko brzmi strasznie naciągane i mało wiarygodnie. Mogło być ciekawie i rzeczowo a jest tendencyjnie... szkoda :-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie tam nie było, nie czuję się kompetentny do oceny.
   Ty anonimie byłeś? Jeśli tak, to napisz ciekawą, rzeczową i nietendencyjną relację - chętnie opublikujemy. Marudzić to każdy potrafi.
   Póki co fakty są takie, że zaczęto od natychmiastowych zmian na stołkach BPN i RDLP oraz zmiany planów na rzecz intensywniejszego rąbania drzew w Puszczy. Takie są tendencje, wcale nie naciągane :)

   Usuń
  2. "W imieniu Prawa i sprawiedliwości... " Jakoś to wszystko brzmi strasznie naciągane i mało wiarygodnie. Mogło być ciekawie i rzeczowo a jest tendencyjnie... szkoda :-(

   Pretensje należy kierowac do ministra, skoro on jest autorem tych słów

   Usuń
 6. Adamie, trochę namieszałeś. Odwołanie otrzymałem od głównego konserwatora przyrody a nie od ministra Szyszki. Reszta prawda.

  Pozdrawiam,
  Mirek Stepaniuk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to ciekawe, główny konserwator przyrody stoi na straży zysków LP.
   Nie pomyliło mu się coś, a może powinien pracę zmienić?

   Usuń
  2. A kto jest głównym konserwatorem przyrody i od kiedy?

   Usuń
 7. Nowe wieści http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/puszcza-bialowieska-atak-kornika-drukarza,600773.html

  OdpowiedzUsuń
 8. Powtórzmy protest jak przy Rospudzie!
  Kiedy nadejdzie właściwy moment, jeszcze nie teraz!
  Ponieważ oni są odporniejsi i wytrwalsi - musimy być i MY!
  INNEJ DROGI NIE MA ! ! !

  OdpowiedzUsuń
 9. Działania PiSu są coraz bardziej przygnębiające.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.