4 grudnia 2011

Zdjęcia „innej” Puszczy


Kilka tygodni temu, w odpowiedzi na prośbę o umieszczenie zdjęć z obszaru ochrony ścisłej, ale nie z grądów i łęgów jesionowo olszowych napisałem, że zrobię to za kilka dni.. Ciagle jednak brakowało czasu. Dzisiaj, po powrocie do domu, po kilku dniach nieobecności, postanowiłem wyszukać zdjęć różnych zbiorowisk leśnych z obszaru ochrony ścisłej BPN. Nie zdawałem sobie sprawy, że aby solidnie wybrać różne przykłady  musiałbym przejrzeć kilka tysięcy fotografii. Niestety, setki plików zdjęć mam często opisane tylko datami L. Wybrałem zdjęcia, które specjaliści pewnie potrafią przypisać konkretnym zbiorowiskom. Ja jestem laikiem, a posługując się podręcznikiem Matuszkiewicza mogę tylko przypuszczać gdzie może być bór sosnowy świeży kontynentalny, gdzie bór bagienny, czy świerczyna subborealna...Myślę jednak, że i bez tej wiedzy fachowej dotyczącej fitosocjologii i zespołów leśnych niektórych gości bloga mogą zaciekawić zdjęcia „innej” Puszczy, niż tylko z wielkimi dębami czy bajkowymi olsami wzdłuż rzeczek Rezerwatu. Dla mnie, ta ogromna różnorodność i dynamika procesów jakie oglądamy na stosunkowo niewielkiej powierzchni lasu pozostawionego sobie – jest jedną z największych wartości Puszczy. 

Wszystkie umieszczone tu zdjęcia są z różnych miejsc, choć wszystkie z niewielkiego obszaru ochrony ścisłej w widłach Narewki i Hwoźnej. A nawiązując do tak komentowanego artykułu opublikowanego w ostatniej Polityce, którego autor napisał m.in. coś tak cudacznego jak sformułowanie: "ślepa wiara w naturę", a redakcja uznała to za naukowe! to wczoraj wieczorem, jadąc pociągiem odebrałem telefon od znajomej zupełnie nie związanej z naukami przyrodniczymi, która czekając na jakiś pociąg w Warszawie czytała właśnie Politykę i gdy doszła do wspomnianego artykułu doznała intelektualnego szoku - zadzwoniła tylko po to, żeby powiedzieć, że nie zna się na biologii, ale czegoś tak absurdalnego jeszcze w życiu nie czytała i chciała mi też polecić tę lekturę. Widać więc, że autor nie przekonał do swoich racji ani naukowców, ani laików, więc może dużej szkody tym artykułem nie wyrządził :)... 

6 komentarzy:

 1. Foresters plant intelligence, not trees!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten artykuł to porażka. Piękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Panie Janusz dziekuję za zamieszczenie tych pięknych zdjęć. Wreszcie zobaczyłem jak wygląda świerkowy bór bagienny w Puszczy Białowieskiej. Na tych zdjęciach widać co znaczy prawdziw las naturalny :-) Niech zwolennicy lasów zagospodarownych popatrzą w wskażą palcem gdzie (z wyjątkiem rezerwatów) mozemy oglądać tak majestatyczne leśne krajobrazy?
  A tak na boku, moze by Pan wydał kiedyś album o Puszczy!!! Napewno miał by wzięcie u turystów, podobnie jak album Walencika :-)
  Pozdrawiam!!!
  eko

  OdpowiedzUsuń
 4. OTOP już ripostuje artykuł Pana Łukaszewicza:

  http://www.otop.org.pl/aktualnosci/2011/12/03/257-otop-ws-artykulu-zapuszczona-puszcza/

  eko :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. tak, "ślepa wiara w naturę" to ekooszołomstwo, zamiast ślepo wierzyć w przyrodę trzeba wierzyć temu co mówi leśnik, najlepiej z IBL :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy pisze...

  Niech zwolennicy lasów zagospodarownych popatrzą w wskażą palcem gdzie (z wyjątkiem rezerwatów) mozemy oglądać tak majestatyczne leśne krajobrazy?
  5 grudnia 2011 08:47

  Jest kilka takich miejsc ale zwolennicy zagospodarowanych tam się nie zapuszczają.
  To są na prawdę skromne fragmenty tam gdzie sprzęt nie mógł dojechać ...ale są :))

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.