15 grudnia 2011

W puszczy na koniec dnia

Mój stary przyjaciel z Legnicy napisał maila, że od kilku dni nie było na blogu zdjęć z Puszczy, więc dzisiaj dla niego i każdego, kto ciekaw kilka najnowszych. Połowa grudnia bez śniegu i z ciągle niskim poziomem wody, ale Puszcza i tak tworzy niepowtarzalną scenografię, a mchy - przy dodatniej temperaturze - świecą intensywną zielenią 


o zmroku zieleń mchów jest jeszcze bardziej magiczna...


12 komentarzy:

 1. pozdrowienia dla przyjaciela z Legnicy ;) co trzyma rękę na pulsie, gdy już brak tego co lubimy najbardziej; to tak jakby stąpać bosą nogą po dzikiej ziemi ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. boso nie jest tak źle, gorzej stąpać w gumiakach po asfalcie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie! wyasfaltowali drogi w puszczy po stronie białoruskiej, żeby prezydent mógł na rolkach jeździć! A u nas co? Łukaszenka nie ma po co przyjeżdżać, bo musiałby trenować po niebezpiecznej szosie do Hajnówki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale po naszej stronie można w Puszczy organizować szkoły przetrwania.

  OdpowiedzUsuń
 5. jeśli chodzi o szkołę przetrwania to nasz wschodni sąsiad na pewno oferuje większe możliwości sprawdzenia się!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja tutaj nieco w innym, ale wszak z leśnym tematem! Sprawa jest ważna, gdyż chodzi o ratowanie lasów tropikalnych Amazonii. Mam nadzieję, że tu zarówno polscy leśnicy jak i ekolodzy zadziałamy razem w imieniu bezcennego skarbu jakim jest Amazonia!!!
  Panie Janusz, czy można w tej sprawie zrobić oddzielny wątek na naszym Forum, wówczas sprawa Amazonii byłaby bardziej widoczna...
  eko

  Amazoński las deszczowy znajduje się na krawędzi katastrofy ekologicznej, a głosowanie w brazylijskim senacie może znacząco przyspieszyć ten proces. Właśnie przegłosowano zmianę prawa (Codigo Florestal), która umożliwi niszczenie brazylijskich lasów i znacząco przyczyni się do zagłady Amazonii.
  W zeszłym roku lobby rolnicze mocno parło w Brazylii do osłabienia ochrony lasów, a wielu ludzi, którzy dążyli do zmian było karanych za nielegalne wylesienie. Wynikiem jest nowe Prawo o Lasach. Ogranicza obszar terenów objętych ochroną, nakłada abolicję na tych, którzy dokonywali nielegalnego wylesienia, oraz osłabia możliwość egzekwowania praw ochronnych.
  Wciąż jest czas, żeby odwrócić sytuację. Właśnie teraz możemy wysłać e-mail do prezydent Rousseff

  http://www.greenpeace.org/poland/pl/co-robimy/lasy-pierwotne/ratuj-amazonie/

  i dać jasno do zrozumienia, że ma obowiązek chronić amazoński las deszczowy i zawetować nowe Prawo o Lasach. Wszyscy z nas, łącznie z prezydent Rousseff, mamy interes w tym, by przetrwał ten niezwykły ekosystem.

  Amazonia jest nie tylko miejscem, gdzie żyje jedna dziesiąta wszystkich gatunków na naszej planecie, ważnym dla lokalnych społeczności. Działa też jako system przechowywania węgla, co może pomóc nam ominąć najgorsze skutki zmian klimatu. Jeżeli wylesianie i degradacja Amazonii będzie postępować dalej w tym samym tempie, skutki mogą może ona zmienić się z rozwiązania w problem.
  Źródło:
  http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/swiat/Brazylijski-Senat-przyjmuje-szkodliw-Ustaw-o-Lasach-Weto-prezydent-Rousseff-ostatni-szans-dla-Amazonii/

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne zdjęcia. Po ostatniej burzy słabsze drzewa albo się połamały, albo silny wiatr wyrwał je z korzeniami.
  http://ewa-naprzeciwszczciu.blogspot.com/2011/12/kartki-z-pamietnika-moje-ulubione.html
  Pozdrawiam :)))

  OdpowiedzUsuń
 8. "o zmroku zieleń mchów jest jeszcze bardziej magiczna..."
  A p. Korbel jak Magik - kudłaty, potargany, rozwichrzony; tylko czarodziejskiej pałeczki brak...

  OdpowiedzUsuń
 9. Po ostatniej wichurze mnóstwo powywracanych drzew np. za Sacharewem w kierunku Głębokiego Kontu ...aż normalnie żal d. ściska zapewne co niektórych. Znacznie ładniej wyglądają te tam niż te przy szosie - "sztuczne".
  ps. koment z 19:20 nad moim zajebisty aż się uśmiałem. :))

  OdpowiedzUsuń
 10. Do eko:
  Podpisałem się pod apelem, ale to co się dzieje
  w Amazonii jest niczym w porównaniu z katastrofalną sytuacją lasów południowo-wschodniej Azji, a w szczególności Indonezji. Brazylia przynajmniej na papierze objęła ochroną
  prawie połowę amazońskich lasów pokrywających jej powierzchnię. W Indonezji plantacje palmy olejowej zagarniają olbrzymie obszary jednych z najbardziej biologicznie bogatych ekosystemów na ziemi. Co oni tam wyprawiają na Sumatrze,Borneo i Nowej Gwinei to zbrodnia przeciwko naturze i ludzkości.

  Chingachgook

  OdpowiedzUsuń
 11. Chingachgook dziękuję za podpisanie petycji w sprawie Amazonii :-) A propos azjatyckich lasów równikowych to niestety masz rację. Indonezja niszczy swoje bogactwo - lasy m.in. pod palmy olejowe......
  Myślę, że za wielkoskalowe niszczenie środowiska np. wycinanie lasów równikowych czy borealnych powinno wprowadzać się sankcje gospodarcze, tak samo jak za np. produkcję broni atomowej. Bo skutki takiej działalności poczujemy my wszyscy. Wycinanie lasów w Indonezji czy Brazylii to nie jest tylko sprawa tylko obywateli tych krajów, ale sprawa ważna dla przyszłości całej ludzkości!
  Więc piszmy do Pani Prezydent Brazylii, piszmy póki czas!!!
  eko

  OdpowiedzUsuń
 12. boso jest najlepiej

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.