28 grudnia 2011

Jutro mija termin konsultacji projektu planu urządzenia lasu nadleśnictw Puszczy Białowieskiej

Jutro o godzinie 11.00 mija termin składania uwag i wniosków do projektu planu urządzenia lasu, projektu prognozy oddziaływania na środowisko oraz programu ochrony przyrody nadleśnictw Białowieża, Browsk i Hajnówka. Uwagi należy składać w siedzibie Nadleśnictwa Białowieża (ul. Wojciechówka 4), Browsk (os. Gruszki) Hajnówka (ul Kolejki Leśne 12). Osoby, które nie mogą złożyć wniosków osobiście proszone są o przesłanie ich na adres podlasie@pracownia.org.pl do godziny 8:00 29 grudnia, po czym zostaną one przekazane nadleśnictwom.
Jak poinformowała Dyrekcja RDLP w Białymstoku kierując się optymalizacją wynikającą z prawa i przepisów zaproponowano maksymalną wielkość możliwego do pozyskania drewna.  Aktualne wersje dokumentów zakładają pozyskanie przekraczające 100 000 m3 drewna rocznie, również w drzewostanach ponadstuletnich, nie wychodzą one naprzeciw potrzebom ochronnym najcenniejszych, puszczańskich gatunków.
Więcej o konsultacjach:
http://www.bialystok.lasy.gov.pl/web/rdlp_bialystok/glowna?p_p_id=101_INSTANCE_HRrZ&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-3&p_p_col_pos=1&p_p_col_count=6&_101_INSTANCE_HRrZ_struts_action=%2Ftagged_content%2Fview_content&_101_INSTANCE_HRrZ_redirect=%2Fweb%2Frdlp_bialystok&_101_INSTANCE_HRrZ_assetId=19999238&#p_101_INSTANCE_HRrZ
Ostatnie wersje konsultowanych dokumentów:
Uwagi zgłaszane przez organizacje pozarządowe w poprzednich etapach konsultacji:
http://pracownia.org.pl/pliki/zasady_dostosowania_gospodarki_lesnej_do_potrzeb_ochrony.pdf

15 komentarzy:

 1. 100 tys m3 to jest więcej niż za cara cięło się w całej Puszczy. Ktoś tu chce widocznie dalej konfliktu. A na marginesie: dlaczego taką informację podajecie kilka godzin przed końcem konsultacji? Przecież zapoznanie się z dokumentami w tak krótkim czasie jest niemożliwe. Chyba, że te konsultacje to tylko formalność bez znaczenia.

  OdpowiedzUsuń
 2. ... A na marginesie: dlaczego taką informację podajecie kilka godzin przed końcem konsultacji? ...


  Dopiero wczoraj i dziś RDLP udostępniło nam ostatnie wersje projektów dokumentów, na ich stronie aktualnie zawieszone są stare wersje a w przypadku nadleśnictwa Hajnówka nie ma żadnych.
  Mogli je wcześniej zamieścić na swojej witrynie i umożliwić przesyłanie uwag mailem, ale widocznie nie zależy im na ułatwieniu konsultacji.

  OdpowiedzUsuń
 3. A konsultacje są formalnością bez większego znaczenia, bo nikt się nie łudzi, że dyrektor Ziemblicki z RDLP Białystok, który jest szefem komisji ds planu dobrowolnie podniesie standardy ochronne w Puszczy.

  Ale nie wypada ich olać, bo później będą mówić: nie mieliście uwag, jak był czas na ich składanie.

  Dlatego czym więcej podmiotów te uwagi złoży, tym lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Proszę nie wprowadzać czytających Państwa blog w błąd.
  Hajnówka - informacja umieszczona na stronie www od 19.12.2011 r. w dwóch miejscach:
  1.
  http://www.bialystok.lasy.gov.pl/web/hajnowka/35?p_p_id=101_INSTANCE_OsXj&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-2&p_p_col_count=1&_101_INSTANCE_OsXj_struts_action=%2Ftagged_content%2Fview_content&_101_INSTANCE_OsXj_redirect=%2Fweb%2Fhajnowka%2F35%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_5vce%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-3%26p_p_col_pos%3D1%26p_p_col_count%3D2%26_101_INSTANCE_5vce_struts_action%3D%252Ftagged_content%252Fview_content%26_101_INSTANCE_5vce_redirect%3D%252Fweb%252Fhajnowka%252Fstrona%26_101_INSTANCE_5vce_assetId%3D20208777%26&_101_INSTANCE_OsXj_assetId=20208777&#p_101_INSTANCE_OsXj

  2.
  http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_bialystok/nadl_hajnowka/komunikaty_i_ogloszenia

  OdpowiedzUsuń
 5. Pomyłka od 09.12.2011 r a nie jak podano wyżej od 19.12.2011 r.

  OdpowiedzUsuń
 6. Szkoda, że tak późno ta wiadomość się pojawiła na Forum :-(

  A propos filozofii przyrody przygotowujących projekt PUL oraz Projekt prognozy oddziaływania na środowisko PUP zacytuje kilka zdań z Prognozy oddziaływania Planu dla Nadleśnictwa Białowieża (strona 102):

  ,,Część zespołów leśnych wykształciła się pod wpływem działalności ludzkiej.
  Zaniechanie zabiegów hodowlano-ochronnych może spowodować daleko posunięte zmiany
  w strukturze pionowej jak i poziomej zespołów leśnych oraz przyczynić się do zubożenia
  gatunkowego. Utrzymać odpowiednią strukturę lasu można jedynie przez stosowanie
  odpowiednich zabiegów hodowlano-ochronnych. Zastosowanie cięć odnowieniowych, oraz
  stosowanie innych zabiegów hodowlano-ochronnych, jest czynnikiem regulującym skład
  gatunkowy drzewostanów. Samodzielne i niekontrolowane odnawianie się drzewostanów
  o niewłaściwym składzie gatunkowym, może doprowadzić do dominacji jednego gatunku
  a tym samym do całkowitej zmiany danej fitocenozy."

  Pierwszego zdania nie neguję. Ale pod kolejnymi już bym się nie podpisał? Według przygotowujących PUP oraz tą Prognozę przyroda nie da sobie rady z przekształconymi siedliskami/zbiorowiskami leśnymi........
  Czyli przyrodnicy swoje o a przedstawiciele administracji LP oraz BUL swoje ......
  eko

  OdpowiedzUsuń
 7. /.../ Proszę nie wprowadzać czytających Państwa blog w błąd.
  Hajnówka - informacja umieszczona na stronie www od 19.12.2011 r. w dwóch miejscach /.../


  chodzi o najbardziej aktualne dokumenty do których jeszcze przedwczoraj urzędnicy RDLP razem z BUL nanosili poprawki

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam
  Skoro Minister Środowiska ograniczył wyręb z terenów puszczy ( do ok 43 tys m3 chyba) - to jak w planach można zakładać ponad 100 m3? Czy to nie jest sprzeczne z wytycznymi Ministra? Czy może nowy minister zmieni postanowienia poprzedniego ( p. Kraszewskiego), i podwyższy wielkość m3 drewna?
  Ktoś może dokładniej wytłumaczyć, o co tu chodzi?
  Dzięki
  Bartek z Wrocławia

  OdpowiedzUsuń
 9. Na ostatnim spotkaniu ws planu urządzania lasu przedstawiciel MŚ zaprezentował wytyczne resortu - pozyskanie do 50 tys m3, ale leśni i tak planują po swojemu. Póki co są to tylko projekty planów, które ostatecznie musi podpisać minister.

  OdpowiedzUsuń
 10. Odpowiadając na postulaty NGO, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w piśmie z dnia 22 12 2011 że przeanalizowała nasze postulaty. Zastępca dyrektora d.s. gospodarki leśnej mgr inż. Marek Masłowski informuje, że proponowane w planie urządzenia lasu działania mają charakter ochronny, poprzez skuteczne odnowienie gatunkow drzew leśnych można zachować najcenniejsze populacje dla przyszłych pokoleń. W sprawie drzewostanów ponadstuletnich leśnicy omijają temat i zapewniają, że planowane zabiegi są z wyłączeniem drzew ponadstuletnich. Postulowane w stanowisku NGO wytyczne – zdaniem dyrektora – doprowadzą do przerwania działań związanych z przywracaniem zgodności biotopu z biocenozą. Zdaniem autora odpowiedzi ograniczenia prac hodowlanych nie mają uzasadnienia Dyrektor dziękuje za włozony wysiłek i liczy na dalszą współpracę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Przywracanie biotopu z biocenozą to widzę kolejne po malowaniu światłem dna lasu określenie dla dalszej produkcji.

  OdpowiedzUsuń
 12. artykuł Adama:
  http://wyborcza.pl/1,75400,10888712,Wiedza_cenniejsza_niz_kubiki_drewna___polemika_A_Wajraka.html

  OdpowiedzUsuń
 13. praca leśnika to nieustanne przywracanie porządku w przyrodzie, która nieustannie robi mu na złość i wyrasta nie to, co ma wyrosnąć, nie tam gdzie powinno a biotop ucieka od biocenozy... straszne!

  OdpowiedzUsuń
 14. najciekawsze było stwierdzenie pana A.A. ze tam gdzie nie prowadzono działań gospodarczych jest największa zgodność biocenozy z biotopem... ale szybko przeszedł nad tym stwierdzeniem do porządku dziennego...

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.