17 maja 2020

Grab butelka z Puszczy Białowieskiej

Jeden z najciekawszych pod względem pokroju grabów Puszczy Białowieskiej. Już w latach 70-tych XX wieku jego zdjęcie pojawiło się w wydawnictwach poświęconych Puszczy Białowieskiej, a w 1993 roku otrzymał status pomnika przyrody. Nie jest najgrubszy (obw. 375 cm w 2009 r.), ale najwyraźniej przyciąga uwagę osób, które trafiają na niego podczas swoich puszczańskich wędrówek. Nam wygląd jego pnia kojarzy się z butelką. Drzewo pojawia się na wielu zdjęciach, także na facebooku. Rośnie w oddz. 488 w towarzystwie kilku potężnych dębów (obw. 480-608 cm).
Niestety do tej pory nie zmierzyliśmy jego wysokości. Przy okazji warto wspomnieć o innym potężnym białowieskim grabie. Co prawda nie jest on pomnikiem przyrody, ale bardzo możliwe, że jest obecnie najgrubszym grabem zwyczajnym rosnącym nie tylko w Puszczy Białowieskiej, ale i całej Polsce - jego obwód wynosi 455 cm, a wys. 21,2 m. Rośnie w oddz. 334 w pięknym dębowym drzewostanie (w tym oddziale rośnie ok. 40 dębów o obwodzie pierśniowym przekraczającym 400 cm.

 Oba graby mają mocno zdeformowany przez narośla pień, co nie jest rzadkością w Puszczy.

W kategorii graba o klasycznym pniu (pozbawionym narośli) przewodzi drzewo z Białowieskiego Parku Narodowego o obw. 325 cm i wys. 26 m.
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.