14 września 2017

Sąsiedzi, których nie ma

Do Białowieży znów przyjechała ekipa TVP SA realizować kolejny (po filmach o białowieskim kościele czy śladach bartnictwa w Puszczy Białowieskiej) odcinek autorskiego cyklu Beaty Hyży- Czołpińskiej pt. "Świadkowie czasu".
Emisja filmu odbędzie się na antenie regionalnej TVP3 Białystok w sobotę 16 września o godz.19.00.


Tym razem, bohaterką reportażu pt."Sąsiedzi. których nie ma" była Katarzyna Winiarska z Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia w Teremiskach, która od kilku lat przywraca pamięć o Żydach, którzy od połowy XIX wieku do 1941 roku współtworzyli białowieski świat..

Historia ich życia i zagłady nie doczekała się do tej pory żadnych badań- Kasia zajęła się tym jako pierwsza. Efektem jej pracy jest stworzenie Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży.


Pytana dlaczego to robi odpowiada: "wybrałam sobie to miejsce do życia i czuję się za nie odpowiedzialna, więc to jest także moja historia. Historia polskich Żydów jest integralną częścią historii Polski, Żydów w Białowieży już nie ma, więc choć jestem Polką to postanowiłam "zaopiekować się" ich historią i "oddać" ją społeczności lokalnej".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.