7 czerwca 2016

Wizyta ekspertów IUCN w Puszczy

Patronat medialny nad debatą sprawuje stowarzyszenie „Santa” :)
Od soboty (04.06.16) trwa w Puszczy Białowieskiej inspekcja ekspertów Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), która bada czy i jak zaordynowana przez ministra Szyszkę, antykornikowa kuracja, która polega głównie na ponadplanowej amputacji drzewostanu, wpłynie na walory przyrodnicze obszaru dziedzictwa ludzkości, jakim jest jeszcze Puszcza. Być może po zakończeniu badań przez wizytujących Puszczę międzynarodowych ekspertów przestanie nim być, co na pewno ucieszy ministra, któremu wyraźnie ten międzynarodowy status Puszczy nie leży. A jego podwładny Konrad Tomaszewski – dyrektor Lasów Państwowych, podczas debaty w Białowieży z zagranicznymi ekspertami z uporem godnym lepszej sprawy przekonywał zebranych, że Puszcza Białowieska jest imitacją lasu naturalnego zasadzoną przez miejscowych ok. 200 lat temu.
Strona rządowa nie zaprosiła też na debatę naukowców oraz robi wszystko, aby nie pozostawić ekspertów IUCN sam na sam z przedstawicielami pozarządowych organizacji ekologicznych, ale jak na razie z miernym skutkiem. Np. jak donosi PNRWI:
„Wczoraj udało się wynegocjować z MŚ wizję terenową z udziałem ngo's (pierwotnie nie zostaliśmy zaproszeni). Od 9.00 wraz z ekspertami IUCN rezerwat ścisły wizytuje 6 przedstawicieli ngo a gospodarzem wycieczki są LP. Od 14.00 wizytowane będą powierzchnie w lasach gospodarczych z udziałem wszystkich organizacji przyrodniczych. 6 przedstawicieli LP będzie pełnić rolę obserwatorów.”
W trakcie wizyty i debaty z ekspertami IUCN dzieją się różne, czasem zabawne rzeczy, o czym można poczytać:
Szyszko chce zmienić status Puszczy
„Według informacji, do których dotarł reporter TOK FM, podczas spotkania z ekspertami minister środowiska Jan Szyszko chce wnioskować o zmianę statusu Puszczy Białowieskiej. Jego zdaniem powinna ona zniknąć z listy dziedzictwa przyrodniczego, a znaleźć się na liście dziedzictwa kulturowego. To zmniejszyłoby ograniczenia, jakie wpis na listę nakłada na gospodarkę leśną.”
Tak te zakusy skomentował ekspert IUCN Herve Lethier:
„Nikt nie zmuszał polskiego rządu do rozszerzenia obszaru obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mogą państwo dowolnie decydować, nawet o wycince tego lasu, ale my wtedy będziemy musieli zgłosić, że obiekt ochrony już nie istnieje”.

Trwa spotkanie z ekspertami UNESCO ws. Puszczy
„Po ogłoszeniu przerwy duszpasterz leśników Tomasz Duszkiewicz zaprosił obecnych na sali do "10-15 sekundowej modlitwy". Gdy ktoś z sali zapytał, czy "mogą być też buddyści", Duszkiewicz odparł, że "zaprasza osoby wszystkich wyznań".
- Chcemy teraz w intencji naszych gości, wszystkich tutaj obecnych zanieść wspólną modlitwę do naszego Boga - powiedział Duszkiewicz, poprowadził "Ojcze nasz" i pobłogosławił ekspertów UNESCO. Ci pochylili głowy i wysłuchali modlitwy.”

Nikt nie może być sędzią we własnej sprawie. UNESCO w Puszczy Białowieskiej

Na bieżąco wizytę ekspertów relacjonuje PNRWI i Fundacja Dzika Polska – warto zaglądać na ich profile, ponieważ co kilka godzin pojawia się coś nowego.

3 komentarze:

  1. No i chwała dla ekspertów UNESCO!!!.Pochylili głowy i wysłuchali modlitwy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tylko dlaczego modlitwa i obecność "księdza" myśliwego ? Już Ci przybyli eksperci pomyślą sobie odpowiednio o całej Polsce jak o ciemnogrodzie. Takie działanie Szyszki wiele znaczy. Manipulant. I z czyich pieniędzy się płaci temu "szamanowi". Wstyd na cały świat !

    OdpowiedzUsuń
  3. Pochylili głowy w geście politowania nad ciemnotą. Kościół wyciąga łapy do wszystkiego. Szyszko nie ma pojęcia o tym co mówi i cynicznie usiłuje poprawiać wizerunek obecnością funkcjonariusza kościelnego.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.