5 lutego 2016

Gaja wie lepiej?

Jak donosi „Gazeta Wyborcza” za „Science” okazuje się, że wbrew pozorom tzw. gospodarka leśna w Europie przyczynia się do wzmożenia „efektu cieplarnianego”, z którym chce walczyć minister Szyszko, nasilając właśnie sadzenie sztucznych lasów i akceptując przekształcanie naturalizujących się lasów, takich jak Puszcza Białowieska, z powrotem w plantacje leśne.
„Co ciekawe, w owych 260 latach obszar zalesiony w Europie... wzrósł o 10 proc.! Jak to więc możliwe, że nasze lasy przyczyniły się do ocieplenia klimatu, zamiast je hamować?
Stało się to właśnie za sprawą gospodarki leśnej. W dzisiejszej Europie obejmuje ona aż 85 proc. lasów. Człowiek wycina drzewa i sadzi nowe, traktując las nie jak dziką puszczę, ale jak plantację desek i kołków. Sadzi więc takie gatunki drzew, które są mu przydatne — głównie sosnę, świerk i buk. […]
Niestety, lasy iglaste inaczej odbijają światło, parują, oddają ciepło i pochłaniają dwutlenek węgla niż lasy liściaste. Dlatego naukowcy z Francji obciążają gospodarkę leśną w Europie odpowiedzialnością za część wzrostu temperatury”.
Czyżby Gaja wysyłając kornika przeciwko świerkom, znała badania opublikowane w nowym numerze „Science”? :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.