18 stycznia 2016

Miejscowi też za Puszczą

Mantra zawodowych wycinaczy lasu zawsze taka sama, ale nawet miejscowi już w nią przestają wierzyć i ją powtarzać.

Od lat, zwłaszcza w komentarzach naszego bloga, dominuje narracja jakoby mieszkańcy regionu Puszczy Białowieskiej tzw. miejscowi, żeby nie powiedzieć „tutejsi” byli i są zawsze przeciwko broniącym drzew (pseudo)ekologom i ochoczo popierają wszelkie zakusy LP na powiększenie limitu wyrębu Puszczy.
To bardzo wygodna dla niektórych narracja, ale niestety – dla nich – nigdy nie było to prawdą, a tym bardziej teraz nie jest. Dlaczego?
Polecamy lekturę artykułu: Miejscowi stają za Puszczą Białowieską. Coraz częściej
„- Ludzie chcą w końcu świętego spokoju, żeby skończyły się te wojny, ta szarpanina, żeby mogli się spokojnie rozwijać. I coraz więcej z nich rozumie, że cięcia lasu nie są na to sposobem. Moim, i nie tylko moim zdaniem, spokój i rozwój da nam tylko objęcie Puszczy Białowieskiej w całości parkiem narodowym. Jeden gospodarz, jedna spójna, nastawiona na turystykę, droga rozwoju - podkreśla, radykalnie jak na lokalne standardy, Stepaniuk.
Podkreśla, że jest miejscowym z dziada pradziada, że jego przodkowie puszczę, jako osocznicy i strzelcy królewscy, chronili, później zaś wycinali.
– Tu często pada argument o „nawołoczy”, napływowych, co chcą nam odebrać dziedzictwo i zamknąć nas w rezerwacie. Ale kim, jak nie „nawołoczą”, są tak naprawdę Lasy Państwowe? Czy miejscowi mogli w nich robić kariery? Nie. Zawsze byli pracownikami najniższego szczebla, dobrymi co najwyżej do piły. Czas to zmienić – podsumowuje Stepaniuk.”

12 komentarzy:

 1. Żenujące jest wstawianie tego filmiku na bloga. Dwóch komediantów z PO nagle staje się obrońcami puszczy. Szkoda, że PO nie objęła całej puszczy parkiem narodowym - nie byłoby o czym teraz gadać.
  Najlepszy jest p. Norbert Obrycki, który twierdzi, że "dokonywana jest obecnie największa w ciągu ostatnich 30 lat wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej" - parlamentarzyści PO widzę są mocno zorientowani w temacie, jeszcze nic nie zostało przyklepane, a ten wie już że tną na potęgę :)
  CF

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesteśmy ogólnie żenujący, jak to wszyscy pseudoekolodzy, dlatego też wstawiamy żenujące filmiki.
   Jak widać po namiętnym zainteresowaniu kolejnymi wpisami – jesteś chyba smakoszem żenady? :)
   PS.
   Wbrew pozorom, akurat sednem tego filmiku są wypowiedzi tego pana w zielonym mundurku i białej koszuli.

   Usuń
  2. Nie twierdzę, że "pseudoekolodzy" czy też "ekolodzy" są żenujący, sam jestem "ekologiem" choć wolę określenie przyrodnik. Temat Puszczy Białowieskiej jest mi bardzo bliski, stąd moja obecność tutaj.
   CF

   Usuń
 2. Były dyrektor próbuje zbić kapitał na tym,że jest byłym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepsze to niż zbijanie kapitału na tym, że jest się nikim.

   Usuń
  2. mylisz się, zbijanie kapitału na tym że jest się nikim jest sztuką najwyższej próby i nie wielu się udaje

   Usuń
  3. W czym niby się mylę? Napisałem, że lepsze jest bycie sobą, nawet byłym, niż nikim, gdzie tu pomyłka?
   A że są cwane miernoty, które ciężką pracą celebryty doszły do tego, że hołubi je tłum pustaków, to sprawa oczywista, ale nie ma nic wspólnego z tym co napisałem.

   Usuń
  4. dopiero dostał napędu jak go zwolnili

   Usuń
 3. Potwierdzam, że na obrońców puszczy kreują się również tubylcy- żadna to nowość. Niekoniecznie z proekologicznych pobudek. Wśród ekologów znaleźli by się pewnie i tacy którzy popierają czynną walkę z kornikiem. Jednakże czym jest ten promil wśród głosów większości? http://www.poranny.pl/polska-i-swiat/art/9299506,warszawa-marsz-entow-wlodzimierz-cimoszewicz-broni-puszczy-bialowieskiej-zdjecia,id,t.html Czytając te komentarze tylko się w tym utwierdzam. Co do wypowiedzi Pana Stepaniuka to w nadleśnictwach w pow. hajnowskim i okolicach pracuje zdecydowana większość autochtonów więc nie wiem o co chodzi. Sam z resztą piastował stanowisko dyr. BPN, a wywodzi się z tych terenów. Ja również jestem miejscowym z dziada pradziada i stwierdzam że DZIEDZICTWEM PODLASIA są w dużej mierze tutejsi ludzie, a niestety podlaskie wsie starzeją się, a młodzi ludzie wyjeżdżają. Tu nie ma pracy, a z turystyki to my się nie utrzymamy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego kreują? Wielu po prostu nimi jest.
   A jeśli rzeczywiście większość tubylców chce wyrżnąć Puszczę, to fatalne sobie wystawiają świadectwo.
   Z wyrębu Puszczy i klepania europalet też się nie utrzymacie - zacznijcie w końcu myśleć w jak na XXI, a nie XIX wiek przystało, bo podzielicie los kornika :)

   Usuń
 4. ..Gradacja (wzrost liczebności) kornika drukarza rozpoczęła się 3 lata temu i skoro ta gradacja na terenach trzech nadleśnictw gospodarczych wybuchła, to było odpowiednie prawo, żeby temu przeciwdziałać. Ja sprawdzam, jak było przestrzegane prawo" - powiedział Minister Szyszko...

  Skoro sprawdza to może po tym odpowiedzialnych się odszuka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiedzialny jest kornik i Gaja - najlepiej rozstrzelać :)

   Usuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.