15 maja 2015

Pytania do pretendentów na stanowisko Prezydenta RP

Obaj kandydaci na fotel Prezydenta RP otrzymali dzisiaj list koalicji 28 organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną przyrody i prawami zwierząt z sześcioma pytaniami. Wspieramy na tym blogu kampanię "Niech Żyją!" a jednym z naszych lokalnych postulatów jest likwidacja polowań w Puszczy Białowieskiej, by stała się obszarem innych, bezkrwawych hobby.

10 komentarzy:

 1. Obawiam się, że obaj kandydaci a raczej ich sztaby przemilczą takie niewygodne pytania bo zajmują się teraz rozdawaniem obietnic pieniędzy. Na więcej ich nie stać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Podobne zapytania wysłał prof. A. Elżanowski z Polskiego Towarzystwa Etycznego przypominając, że stosunek do zwierząt staje się obecnie jednym z kryteriów oceny moralnej polityków.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nad zakazem polowań w Puszczy trzeba się poważnie zastanowić. Przecież stawiamy na turystykę, ten nowy projekt Lasów Państwowych też ma temu służyć. Do puszczy przyjeżdżają setki obserwatorów ptaków, którzy nocą chodzą na sowy, jesienią są amatorzy podglądania jeleni na rykowisku. Polowania są niebezpieczne i nie da się pogodzić rozwoju turystyki, zapraszania gości ze świata do Puszczy z urządzanymi tam polowaniami dla garstki ludzi w porównaniu z innymi turystami. Co Lasy powiedzą jak kiedyś zdarzy się tutaj wypadek? Puszcza Białowieska nie powinna być lasem gdzie się poluje. Wszyscy by na tym skorzystali. A nawet można by ją reklamować, że tutaj turysta nie usłyszy strzałów ze sztucera przerywające muzykę lasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę o tym rozmawiać z rolnikami i leśnikami. co ze szkodami w uprawach rolnych i ASF. Czy ktoś kto to pisze ma klapki?

   Usuń
  2. Ktoś kto to pisze nie ukrywa się pod anonimem i wyjaśnia w komentarzach, a skrótowo to:
   Badania naukowe są zgodne co do tego ze dokarmianie zwierząt nie zapobiega szkodom w uprawach, a wg niektórych źródeł wręcz dokarmianie może powodując wzrost szkód rolniczych.
   Z pewnością dokarmianie wspomaga wzrost populacji a jej nadmierny rozrost sprzyja rozprzestrzenianiu się ASF. Postulat koalicji Niech Żyją! dotyczący zakazu dokarmiania jest zgodny z działaniami prewencyjnymi wobec ASF.

   Usuń
  3. Rozważanie zakazu polowań w Puszczy Białowieskiej wiąże się z zakazem dokarmiania dzikich zwierząt, bo to całościowy problem.

   Usuń
  4. Anonimowi z 11:21 chodzi chyba tylko o polowania w Puszczy a nie o postulaty Koalicji. Moim zdaniem w Puszczy nie ma rolnictwa, któremu by zagrażały zwierzęta. Ogrodzić się przez dzikimi zwierzętami w przydomowych ogrodach trudno nie jest więc rozważanie zakazu polowań ma sens.

   Usuń
 4. Komorowski Wam obieca wszystko, a nawet do Was zadzwoni....

  OdpowiedzUsuń
 5. To niby gdzie Bronek ma jeździć na polowania?

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.