11 maja 2015

Niecarska Białowieża

Staramy się na blogu pokazywać przyrodę puszczy i pisać o przyrodniczym aspekcie jedynego w Polsce przyrodniczego dziedzictwa ludzkości, ale tym razem o krajobrazie kulturowym. Dobiegają końca prace nad nową formą architektoniczną w miejscu dawnej carskiej rampy kolejowej. Rzadko w naszej przestrzeni architektonicznej pojawiają się nowe formy, które jej nie niszczą a wzbogacają. Tak właśnie dzieje się w Białowieży, dzięki prywatnej inwestycji właścicielki dworu „Wejmutka”. Powstała atrakcyjna forma nawiązująca do historii miejsca, ale – naszym zdaniem – ładniejsza od carskiego oryginału, ociekającego bizantyjskim przepychem. 
Gratulujemy Olimpii, której władze gminne a może i władze wojewódzkie powinny szczególnie podziękować za uatrakcyjnienie miejscowości i stworzenie pięknej bryły architektonicznej zagospodarowującej kluczową przestrzeń zamykającą historyczne założenie parkowe. Inwestorka realizuje swoją wizję, niejako wbrew klimatowi narzekania na ochronę przyrody (będąc zwolenniczką dużego parku narodowego nie odniosła sukcesu w lokalnych wyborach), a korzystamy z tego wszyscy, bo nowy obiekt podniósł ogromnie jakość przestrzeni społecznej! Czy starczy mądrości, żeby nie obudować okolicy jakimiś gargamelami?
Warto dodać, że Olimpia od pewnego czasu prowadzi w Wejmutce „Akademię bioróżnorodności”, uczącą o procesach naturalnych w puszczy a w otoczeniu historyzującej rampy będzie można nauczyć się tropów dzikich zwierząt żyjących w Puszczy Białowieskiej. Można więc prowadzić działalność odwołując się do tego co w puszczy najcenniejsze! 


20 komentarzy:

 1. Piękna architektura! Gratulacje!!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedy przyjadą pociągi? może Pendolino?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście to już nie jest stacja kolejowa i żadne Pendolino tu nie dojedzie!

   Usuń
 3. Jak przyjadę do Białowieży to będę musiała osobiście pogratulować właścicielce tej inwestycji. Ze zdjęć wygląda przepięknie i jak czytam ma służyć dobrym celom. Trzeba pokazywac takie przykłady.

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluje Olimpio i szczerze podziwiam 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Katrzyna Bielawska12 maja 2015 22:07

   Jakie to ładne! Gratuluje Olimpio! Pozdrawiam.

   Usuń
 5. zwykła wiata widmo

  OdpowiedzUsuń
 6. Janusz Korbel12 maja 2015 20:48

  O gustach się nie dyskutuje, komuś się podoba, komuś innemu niekoniecznie, ale... pod tym postem odczytałem kilka anonimowych komentarzy czekających na zatwierdzenie, które były czystą ekspresją nienawiści? zazdrości? bezinteresownej wrogości? Dziwny jest ten światek społeczny niewielkiej miejscowości, że generuje takie reakcje. Nie miejsca na tym blogu na karmienie tych stanów umysłu, więc nie umieszczamy ich wyrazu - nie mieści się w naszych kanonach przyzwoitości. A piszę o tym tylko po to, żeby czytelnicy bloga wiedzieli, że ten anonimowy jad wysyłany jest do kolejnych postów regularnie. I regularnie blokowany :) Życzymy zdrowia, uśmiechu i radości z pięknej wiosny jaką właśnie mamy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Olimpio proszę robić swoje! W tych hajnowskich, narewkowskich, białowieskich itd. małych społecznościach od lat rozwija się wzajemna nienawiść ... Chyba tylko księża kościoła i cerkwi mogliby huknąć na swoich parafian i powiedzieć, że plotkowanie to grzech! Może choć w niewielkim stopniu kilku opamiętałoby się i przestało zatruwać życie i prace innym. Architektura genialna!

   Usuń
 7. Wirtualny Podleśniczy13 maja 2015 12:28

  A czemu posłuży ten pawilon?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Janusz Korbel13 maja 2015 16:43

   Z tego co słyszałem od inwestorki to będzie tam wystawa historycznych zdjęć puszczy autorstwa J.J. Karpińskiego. W przyszłości planowana jest też kawiarenka. Zdaje się, że brane są pod uwagę pokazy filmów, zdjęć itp. Myślę, że taka forma może służyć też wielu innym funkcjom. Cały obiekt to przestrzeń edukacyjna: "aleja zwierząt" z odciskami ich tropów i niewielki plac zabaw, bo ta inwestycja musi się utrzymać. Ponieważ z zawodu i doświadczenia jestem architektem, przez niemal 20 lat uczyłem architektury i planowania przestrzennego, zaintrygowała mnie przede wszystkim udana forma - współczesna (bo nie naśladująca dawnej carskiej upstrzonej dekoracjami jarmarcznej konstrukcji) a zarazem nawiązująca do historii miejsca i dobrze organizująca przestrzeń, tworząca pierzeję dla przestrzeni parkowej i ulicy. To naprawdę rzadkość w naszych czasach bylejakości architektury i krajobrazu. A mógł tam powstać "nowoczesny" pawilon handlowy :)! Obstawiam, że ten obiekt zostanie wkrótce uhonorowany architektoniczną nagrodą.

   Usuń
  2. To jest również, jak najbardziej kandydatura do Podlaskiej Marki Roku w kategorii "Miejsce"! Tylko czy Podlasie zechce... bo tak jak wyżej napinano, tu się dzieją dziwne a raczej nie dobre praktyki dokuczania, niedoceniania.

   Usuń
 8. Olimpia która zarabia na ptasiarzach, m.in. moich klientach, którzy aktualnie u niej przebywają jest zwolenniczką "dużego parku narodowego" w więc zniszczenia swobodnej, ptasiarskiej turystyki? Chyba coś tu nie gra, zaraz wyślę do niej zapytanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Janusz Korbel14 maja 2015 12:45

   To sobie wyjaśniajcie z Olimpią. Ja nie widzę sensu w przeciwstawianiu dużego parku turystyce ptasiarskiej. W przewodniku "Białowieża Site Guide" autorstwa ludzi z Wild Poland i Bird Service jest opisanych mnóstwo miejsc oglądania ptaków zarówno na obszarze BPN jak i poza nim. A w rezerwatach Lasy Naturalne Puszczy Białowieskiej, w gospodarczej części puszczy, też poruszać się nie wolno z wyjątkiem zbierania grzybów :) Jak na razie był jeden projekt objęcia parkiem całej puszczy (tzw. zespołu prezydenckiego) i wprowadzał kilka stref dostępności, udostępniając w praktyce więcej w tym projektowanym parku narodowym niż ma to miejsce obecnie.

   Usuń
  2. To że Pan "nie widzi sensu", to dobrze wiemy, najchętniej eko-oszołomki zamknęlibyście Puszczę przed turystami na 4 spusty. Proszę nie wypowiadać się w imieniu tych którzy turystyką ptasiarską organizują - czyli mnie (właściciela Bird Service) jak i kol. Mazurka z Wild Poland. Natomiast z Olimpią sobie oczywiście pogadam.

   Usuń
  3. A jeszcze a propos rezerwatu "Lasy Naturalne" - po nich poruszać się wolno, nikt tam zapisów o "zakazie wstępu poza miejscami udostępnionymi" nie traktuje poważnie, bo miejsc takich nie ma. Nie jest mi znany jakikolwiek przypadek szykan czy kontroli ze strony leśników. Dotyczy to również innych rezerwatów.

   Usuń
  4. Janusz Korbel14 maja 2015 22:08

   Panie Macieju Zimowski, (nie wiem czy mam pisać w l. mnogiej, skoro pan pisze, że coś tam "dobrze wiemy"?), otóż nie wiem jakimi oszołomkami "wy" którzy wiecie jesteście, ale wróćmy na ziemię czyli do faktów: 1. nikt nie chce zamykać puszczy; 2. wypowiadam się w swoim imieniu 3. w nagraniu TVP ówczesny nadleśniczy p. Niedzielski mówi jasno "W rezerwacie Lasy Naturalne Puszczy Białowieskiej jest ściślejsza ochrona niż w parku narodowym, bo tam nawet wchodzić nie wolno". A na tablicach rezerwatu też czytam, że wolno tylko po ścieżkach turystycznych z wyjątkiem możliwości zbierania grzybów. 4. A mnie jest znany i to nie jeden przypadek szykan wobec osób, które weszły do rezerwatu poza parkiem narodowym. Mnie kiedyś leśniczy pogroził na szlaku turystycznym, że nie chce mnie w tym lesie widzieć, kolega z WWF został postraszony restrykcjami, licealistę z Hajnówki LP skierowały do sądu, mój kolega został z kolei postraszony, że jak będzie sam to go utopią w bagnie (porysowali tylko jego auto na parkingu) itd... Chociaż faktycznie, kiedy w rezerwacie Szafera urządzono hucpę z głośnikami, orkiestrą ("nie oddamy wam telewizji Trwam Puszcza Białowieska należy się nam") to rzeczywiście żadnych szykan czy kontroli ze strony leśników nie było.

   Usuń
 9. Nie rozumiem tego lokalnego hejtu?
  Pamiętam tę rampę w ruinie, paskudztwo, nie wiadomo co. A teraz stylowo zabudowana, wygląda też, że będzie się ładnie starzeć, wokół już posadzone drzewka, krzewy, a na dodatek coś fajnego kulturowo i społecznie będzie się tam działo. Komu to przeszkadza, dyżurnym nienawistnikom, którym nic się nie udaje?

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajna rzecz! Oby tylko żyła...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A Młode Pary już się tam fotografują! A to chyba o czymś świadczy, że pamiątkę z tłem takim a nie innym chcą mieć na całe życie. Ludzie - ci co zieją nienawiścią, nie róbcie obciachu sobie i Białowieży. Nawet jeśli kogoś personalnie nie darzycie sympatią to spójrzcie kto zatrzymuje się i ogląda rampę kolejową. Ptasiarze, przecież fajni z Was ludzie i umiecie docenić piękno :)

   Usuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.