6 maja 2015

Puszcza Białowieska – Leśne Dziedzictwo Europy – wieloletni projekt Lasów Państwowych
Jak czytamy w liście rozesłanym przez RDLP w Białymstoku Dyrektor Generalny Lasów Państwowych podjął decyzję o realizacji programu zintegrowanego: Puszcza Białowieska – Leśne Dziedzictwo Europy. Jest to inicjatywa wieloletnia (do 2022 roku), która ma na celu rozwój regionu w oparciu o dziedzictwo jakim jest Puszcza Białowieska. Jak czytamy w piśmie chroniąc ekosystemy puszczy zamierza się rozwijać w niej funkcje turystyczne i edukacyjne. Do końca bieżącego roku planowane jest systemowe podejście do programu z udziałem samorządów, organizacji pozarządowych i wszystkich „którym bliska jest idea ochrony i zachowania środowiska naturalnego”. Program zakłada skonsolidowane wykorzystanie środków z różnych źródeł oraz własnych Lasów Państwowych.
Kierownikiem projektu jest doświadczony leśnik Waldemar Paweł Sieradzki. To zasadniczo odmienne od dotychczasowego, całościowe podejście do funkcji Puszczy Białowieskiej ze strony Lasów Państwowych. Będziemy informowali na blogu o zamierzeniach i realizacji. 

17 komentarzy:

 1. to świetnie może fuchy jakieś za dobrą kasę będą

  OdpowiedzUsuń
 2. Sieradzki - były nadleśniczy nadl. Browsk i Krynki to szpec jeśli chodzi o turystykę i umiejętność medialnego sprzedawania się. Myślę że to dobra wiadomość dla puszczy, choć przełożenia na ochronę specjalnie nie będzie mieć, ale na atrakcyjność turystyczną na pewno

  OdpowiedzUsuń
 3. To jest szansa pod warunkiem, że kierownik projektu będzie otwarty na szeroką współpracę i nie zostanie zdominowany przez interesy różnej maści weteranów obrony dawnego modelu gospodarowania w Puszczy. Czas pokaże.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak... Przystanki w Nadleśnictwie Krynki/Poczopek są powalające... może chociaż jeden tego typu, oczywiście w kontekście Puszczy Białowieskiej np. nawiązujący do carskich stacyjek, czy znikających również, fantastycznych ganeczków przy domach, powstanie w regionie puszczy. Tak, pan Sieradzki ma pojęcie o promocji turystycznej i zastosowaniu jej w praktyce. Tylko czy będzie dialog, współpraca, konsultacje z ludźmi, instytucjami (BPN, NID, organizacje pozarządowe, ludzie z pomysłami i wiedzą, Junesco, inne). Często jest tak, że Ci co mają fundusze nie mają pojęcia o tym co mają zrobić i robią to "poswojemu". Oczywiście pana Sieradzkiego to nie dotyczy, ale czy będzie miał tzw. zielone światło ...

   Usuń
 4. Takie działania powinny być realizowane były przez park, ale z dwojga złego lepiej by leśnicy zajęli się promowaniem i udostępnianiem puszczy niż jej rąbaniem.

  OdpowiedzUsuń
 5. To jest chore, że to nie jest projekt parku narodowego. Chyba, że LP w następnym, kroku przejmą parki. Jeżeli ten projekt się uda to Lasy mogą sporo na nim ugrać wizerunkowo ale myślę, że samorządy to skutecznie rozwalą swoimi roszczeniowymi żądaniami i domaganiem się rąbania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdzie jest Park ...?

   Usuń
 6. Dziękujemy za zwrócenie uwagi na literówkę w tekście posta

  OdpowiedzUsuń
 7. Kierownik projektu na dyrektora BPN?

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ten projekt enigmatyczny. Wygląda, że LP chcą rzucić trochę kasy, żeby utrwalić miłość samorządów do Lasów. Zrobią jakąś drogę, jakiś parking, wydadzą folderek że Puszcza to dziedzictwo Europy. A w ogóle to jakaś proteza, bo Puszcza zasługuje na miano parku narodowego na całym obszarze.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak rozumiem przybędzie sporo nowych, ładnych tablic po lasach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Janusz Korbel8 maja 2015 22:38

   Niekoniecznie, właśnie podjęto niedawno decyzję w Nadleśnictwie Białowieża, przy udziale kierownika projektu, że na remontowanej ścieżce Żebra Żubra w ogóle nie będzie tablic, nie będzie też wiat. Natomiast zobaczymy czy uda się zamknąć drogi fragmentujące puszczę, jak Zwierzyniecką (która jest powszechnie używana przez mieszkańców) czy Narewkowska, która powinna służyć tylko ruchowi lokalnemu, itp... Przy okazji każdego nowego projektu można pokazywać, że ograniczenia służące przyrodzie mogą przynosić konkretne korzyści także ludziom, bo droga zamknięta dla samochodów to dłuższy pobyt turysty, inne formy usług turystycznych itd.

   Usuń
  2. No to się miejscowi zmartwią, z tablicy LP robi się najlepsze łopaty do odśnieżania :)

   Usuń
  3. Oj, bardzo długo trzeba będzie tłumaczyć to miejscowym. Z całym szacunkiem do Nich (też jestem stąd), ale są pozbawieni bycia dumnym z miejsca zamieszkania, pochodzenia. Gdyby może "z góry", tej najbliższej, ktoś "ważny" powiedział Im, że naszymi zasobami są przyroda i kultura i że w tym kierunku powinniśmy się rozwijać by móc mądrze na tym zarabiać. Długa praca u podstaw.

   Usuń
 10. Na ch.... jest potrzebna ta sciezka Zebra Zubra panie Korbel przeznaczy c lepiej piniadze na leczenie chorych dzieci i napisac na tablicy ze pieniadze pochodza od Lp i ekologow pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Idźmy dalej: na ch.... jest potrzebna Puszcza Białowieska wyciąć ją i sprzedać a piniążki przeznaczyć na leczenie chorych dzieci i napisać, że pochodzą od LP i ekologów :)

   Usuń
  2. Idźmy dalej na ch... nam PB, wytnijmy ją i przeznaczmy pieniądze na murzynów którzy płyną tysiącami tygodniowo do Europy-raju. Bruksela to doceni i pochwali LP, ekologów i wszelkiej maści forestofobów.

   Usuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.