14 kwietnia 2015

Puszcza po "Stefanie"Wczoraj w puszczy nieźle powiało. Mnóstwo drzew zostało połamanych, wiele wywróconych, wzbogacając biotop puszczy o nowe warunki. Na zdjęciach widzimy czosnkowy aspekt grądów i trochę połamanych wczoraj drzew
Takie olbrzymy rosną na mokrych fragmentach Rezerwatu, gdzie nie walczy się ze "szkodnikami"

Las po wczorajszej wichurze:W starym, naturalnym lesie....


 


A tutaj aspekt czosnkowy:


I jeszcze fragment jesiona ogryzanego przez żubry i chyba granicznik płucnik na drzewie odsłoniętym po upadku kilku sąsiednich olbrzymów? (czyli czy tak będą wyglądały inne osobniki po "zabiegach ochronnych" polegających na wycinaniu drzew?)

15: 04: 1015 PS:
A tak wygląda odsłonięta tablica poświęcona pamięci prof. Jana Jerzego Karpińskiego na ścianie Zakładu Lasów Naturalnych IBL w Białowieży


8 komentarzy:

 1. Biedni fitosocjolodzy. Jak w takim bałaganie znaleźć reprezentatywny i niezaburzony płat lasu do zrobienia zdjęcia fitosocjologicznego? ;-)
  eko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W miejscach gdzie wymarł świerk, w tym również w rezerwacie im. Szafera położonym przy drodze do Białowieży- powstał nowy zespół roślinny- konieczne będą badania i monitoring, ażeby opisać i nazwać ten cud natury powstały bez ingerencji człowieka.

   Usuń
 2. Pod zdjęciami wczorajszej puszczy umieściliśmy fotografię tablicy poświęconej jednej z najbardziej znanych postaci związanych z Białowieżą i puszczą. Dzisiejsza (15: 04 br.) uroczystość i konferencja poświęcona osobie profesora Karpińskiego warta jest odnotowania dlatego, że profesor niewątpliwie kochał las w jego naturalnej, ulegającej różnym procesom postaci i na swoich zdjęciach często ukazywał naturalny "bałagan" panujący w BPN. Jan Jerzy Karpiński był założycielem i pierwszym kierownikiem białowieskiej placówki IBL i wieloletnim dyrektorem Białowieskiego Parku Narodowego. Był nie tylko leśnikiem, naukowcem, ale także wielowymiarowym człowiekiem kultury. On pierwszy porównał Puszczę Białowieską do Wawelu (porównaniem tym posłużył się wiele lat później Czesław Miłosz w eseju napisanym w obronie Puszczy). Dzisiaj w IBL w Białowieży odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy J.J. Karpińskiego i konferencja poświęcona pamięci o profesorze. Uczestnicy tej konferencji mogli posłuchać przypomnienie wielu myśli Karpińskiego wyprzedzających jego czasy, a przede wszystkim jego całościowe spojrzenie na las i potrzebę ochrony procesów naturalnych zachodzących w lesie. W PS do postu można zobaczyć ładną tablicę projektu innego leśnika prof. Rykowskiego, dedykowaną prof. Karpińskiemu. Od dzisiaj w IBL można oglądać wystawę publikacji, zdjęć, dokumentów i pamiątek związanych z postacią Karpińskiego. Wystawa ma następnie trafić do Białowieskiego Parku Narodowego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Prof. Karpiński wespół z prof. Paczoskim złapali by się dziś za głowę widząc z jaką ignorancją traktuje się dziś drzewostany świerkowe w Puszczy Białowieskiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj uważaj anonimie, chyba słabo się uczyłeś w technikum i niewiele czytałeś skoro nie wiesz, że Paczoskiego odwołali ówcześni leśnicy za to, że nie walczył w Rezerwacie z kornikiem. Na szczęście światły leśnik Karpiński kontynuował linię Paczoskiego i dlatego mamy taki piękny park narodowy!

   Usuń
  2. czytałem, że "Sprzeciwiając się dewastacyjnej gospodarce leśnej firmy handlowej „Century”, wszedł w konflikt z Dyrekcją Lasów Państwowych. Zwolniono go bez wypowiedzenia w 1928 r.", nie ma tam mowy o tym,że nie chciał walczył z kornikiem i to było przyczyną zwolnienia

   Usuń
  3. Dyrektor LP Antoni Sym usuwa w 1928 roku z pracy niepokornego uczonego, bez wypowiedzenia. Inspektor Lasów Państwowych Leon Biehler stwierdził, że w rezerwacie panuje kornik i dalsze jego istnienie wywoła przyrodniczą katastrofę. Rok później komisja uczonych stwierdza, że protokół z lustracji inspektora Lasów Państwowych jest oszczerstwem. Paczoski został zwolniony w 1928 roku na skutek konfliktów z dyrekcją Lasów Państwowych, bez wypowiedzenia umowy o pracę. Warto też wiedzieć, że po rozwiązaniu umowy z Centurą nie zmniejszono a zwiększono eksploatację puszczy! Pisanie propagandowe, że uratowano puszczę zrywając umowę z Centurą jest bzdurą.

   Usuń
 4. powalone drzewa mają swój urok i tworzą specyficzną atmosferę puszczy. Warto poświęcić im uwagę nie tylko w fotografi dokumentacyjnej, to gotowe arcydzieła z akcentem dramatycznym :)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.