4 kwietnia 2015

Olsza jak dąb!

Olsza czarna jest popularnym drzewem w całej Europie, ale nie taka olsza, jaką można spotkać w Białowieskim Parku Narodowym :)

Taką olszę namierzył Tomek Niechoda i sfotografował 2 kwietnia 2015. Z dużą dozą prawdopodobieństwa jest to największa olsza czarna w Polsce – jej pień przypomina potężny dąb a wysokością sięga 9 piętra....

PS: A tutaj jeszcze dodaję kilka zdjęć z dzisiaj (4. 04. 15) z części gospodarczej puszczy. Chociaż potwornie pocięta i wyeksploatowana, ciągle ma jeszcze fragmenty przypominające o jej dawnej świetności. To wycinania takich dębów domagają się "obrońcy" puszczy spod znaku Santy :(.. Obecnie  to drzewostany ponadstuletnie, podlegające ochronie  w leśnym Planie Urządzenia Lasu
 


Tutaj leży jedna z najgrubszych lip w puszczy (poza BPN) - pozostały odziomek robi wrażenie!

Na pierwszym planie omszone wałki drewna z czasów, kiedy był to oddział normalnie eksploatowany

6 komentarzy:

 1. Wspaniała. Ile może mieć lat?.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. C.Pacyniak w swojej książce "Najstarsze drzewa w Polsce" podaje, że olsze o obwodach nieco poniżej tej ze zdjęcia Tomka mają ok. 180 lat.

   Usuń
 2. Może pójdźmy dalej i zabrońmy rolnikom uprawy ziemi bo zajmują potencjalne siedliska dla lasów. Gdyby nie rolnictwo to teren Polski pokrywała by w całości Puszcza podobna do Białowieskiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie rozumiem komentatora z 07:56 - chodzi o to, że las powinien być uprawą? Przecież w zdecydowanej większości własnie jest uprawą! Przyrodnicy i tzw. ekolodzy nie domagają się nawet, żeby każdy las był naturalny - ja bym chciał, żeby cała puszcza była naturalna, bo jest wyjątkowym lasem w całej Europie, z wielu powodów.

   Usuń
  2. Chodzi o to, że cała Polska powinna być przekształcona w las naturalny, a więc należy porzucić gospodarkę rolną oraz leśną i czekać- obserwując naturalne procesy, które doprowadzą do stanu homeostazy ekosystemu środkowej Europy- jakim jest las.

   Usuń
  3. :) taaak, tylko nie potrzeba do tego człowieka, po nas i tak wszystko wróci do homeostazy :) a do stanu homeostazy ekosystemu planety i galaktyki też doprowadzą procesy naturalne! Dobrze, że są ludzie, którzy jednak na tym promilu powierzchni Polski chronią las przed użytkowaniem!

   Usuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.