11 stycznia 2013

Niech Żyją!

Kampania "Niech Żyją!", do której link umieściliśmy już jakiś czas temu na naszym blogu, dotyczy zakazu polowania na dzikie ptaki. Polowanie na ptaki nie jest szczególnie popularne w Puszczy Białowieskiej, ale i tutaj żyją gatunki, do których obecnie wolno strzelać (np. jarząbek, słonka, kuropatwa, gatunki kaczek i gęsi). O rozpoczętej dzisiaj w Warszawie kampanii można przeczytać tutajEkolodzy i przyrodnicy wystąpią do ministra środowiska z wnioskiem o skreślenie wszystkich 13 gatunków ptaków z listy zwierząt łownych.Organizatorami kampanii Niech Żyją! są m.in. Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i stowarzyszenie Ptaki Polskie. Złożą oni do ministra środowiska wniosek o zmianę w rozporządzeniu i wykreślenie ptaków z listy zwierząt łownych - zapowiedział prawnik z kampanii "Niech Żyją!" Arkadiusz Glaas. 

4 komentarze:

 1. Bardzo mądra inicjatywa! Całkowicie popieram!
  Trochę już żyję na tym świecie i pamiętam czasy, gdy po zaśnieżonych polach uganiały się całe stada kuropatw, a podczas żniw z koszonych zbóż wybiegały spłoszone przepiórki i zające. Eh, piękne to były widoki... Teraz te ptaki spotyka się dużo rzadziej i pora już najwyższa zakazać strzelania do nich. Do innych gatunków także. No, bo kto to widział, żeby strzelać do takiej słonki! Czemu to służy? Zachwyt wzbudza tylko żywy ptak, po co go więc uśmiercać?

  OdpowiedzUsuń
 2. Owszem. Piękny a nawet wzruszający jest też widok migrujących gęsi.
  Ja niewiele podróżuję, właściwie wcale, ale czasem spotykam ptaka, który przebył tysiące kilometrów i przez lunetę widzę jego oczy co oglądały te niesamowite widoki. Kontakt z takim naocznym świadkiem to dla mnie podobne uczucie jak to, którego doświadczam gdy słucham opowieści od dziadków, którzy na własne oczy widzieli rzeczy dla mnie niepojęte.

  Czasem bywam na polowaniach na ptaki, obserwuję sobie z boku, ogromna ilość postrzelonych ptaków a wiele z nich potrafi ze śrutem jeszcze lecieć i zapada gdzieś daleko. Wielu myśliwych w ogóle nie wie, że wpakowało gęsi śrut i że ta gęś, już bez zdolności do lotu, może nawet dożyć do następnej jesieni. Widuję czasem przez lunetę jak na wyspach na zbiornikach zaporowych w lipcu siedzą gęsi zbożowe inwalidzi.

  Dlatego ciesze się z tej akcji, może doczekam czasów gdy wejdzie w życie ten zakaz, na który czekam od dzieciństwa.

  JKusz

  OdpowiedzUsuń
 3. Polowania na ptaki nie da się niczym wytłumaczyć. Pamiętam, jak kiedyś będąc nad stawami przed świtem zobaczyłem nagle światła samochodów w oddali a potem z nich wyszli panowie ze strzelbami. Poczułem się jakbym sam był potencjalną ofiarą, a to był 15 sierpnia i zaczął się sezon strzelania. Dlatego chcę bardzo podziękować tym wszystkim, którzy teraz podjęli wysiłki, żeby z tym skończyć. O takich ludziach i takich działaniach powinno się robić reportaże, o tych którym nie jest wszystko jedno.

  OdpowiedzUsuń
 4. http://www.youtube.com/watch?v=43Tz3pVb9Dg

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.