27 stycznia 2013

Artyści w PuszczyPuszcza Białowieska przyciąga ludzi z różnych stron i o różnych profesjach. Wczoraj w Supraślu, w „Alkierzu” odbył się koncert – cytuję ze strony „Alkierza” – „dwóch chodzących legend polskiej muzyki, w której równie ważna co forma jest treść: Jacka Kleyffa oraz Jerzego „Słomy” Słomińskiego. Koncert poprzedziło spotkanie autorskie z autorem i jego książką „Jacek Kleyff – Rozmowa”
Jacek współtworzył razem z Michałem Tarkowskim i Januszem Weissem legendarny kabaret „Salon Niezależnych”. Jest liderem zespołu Orkiestra na Zdrowie, z którym nagrał 4 płyty oraz zdobył główną nagrodę publiczności na festiwalu Przystanek Woodstock. W 2006 roku podczas wyborów samorządowych starał się o mandat radnego m.st. Warszawy z list Komitetu Wyborczego Wyborców Gamonie i Krasnoludki. Jerzy „Słoma” Słomiński to znany bębniarz, autor tekstów, rzeźbiarz i budowniczy.
Można uznać go za prekursora gry na bębnach w Polsce. Oprócz tego śpiewa, grywa na mandolinie, perkusji i akustycznej gitarze. W swojej karierze współpracował m.in. z Jackiem Kleyffem, Orkiestrą Na Zdrowie, Brygadą Kryzys, Osjanem, Orkiestrą Razem, Izraelem i Antoniną Krzysztoń. Obecnie występuje również w zespole stworzonym przez niego o nazwie SŁOMA i Przedwietrze, który występował m.in. na festiwalu w podpuszczańskiej Czeremsze. Jak grają można zobaczyć m. in. tutaj. Przed dziesięciu laty Jacek był w Puszczy z ONZ i nawet zagrał mały koncert na progu ówczesnej „Wejmutki”, był też w obozie nad Rospudą i wspierał zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem zmiany Ustawy o ochronie przyrody, by parki narodowe można było tworzyć bez wymaganej obecnie zgody samorządów.

Znamy się od kilkudziesięciu lat. Przed koncertem Jacek z Basią i Słoma z Nicole przyjechali na kilka godzin do Puszczy Białowieskiej. Jacek mówił mi, że tak planował koncert, żeby termin wypadł przy okazji pełni księżyca i żeby wtedy koniecznie odwiedzić Puszczę. Dzięki Mateuszowi Szymurze udało się nam zrobić wycieczkę po obszarze ochrony ścisłej, posłuchać wielu ciekawych informacji a artyści wyjechali do Supraśla zmarznięci ale zachwyceni! 


A w Puszczy temperatura w ostatnich dniach była dość niska: wczorajszej i dzisiejszej nocy zeszła poniżej -25C. W ciągu dnia w południe osiągała ok. -12C. Mimo tych niskich temperatur lód na  Narewce jest zdradliwy i nikomu nie radzę wędrowania po jej zamarzniętej powierzchni. Dzisiaj, podczas próby wytrzymałości lód zaczął pękać. Wracając z Rezerwatu spotkaliśmy Arka, który też doświadczył pękania lodu na rzece... Kąpiel przy tak niskich temperaturach wydaje się ciepła, ale po wyjściu z wody ubranie zamarza natychmiast, także narty, kiedy "złapią" wodę zaczynają się kleić i uniemożliwiają posuwanie się naprzód.  

   
6 komentarzy:

 1. wspaniały klimat z tym słońcem

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny zlocik emerytów i rencistów ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. polecam Ci książkę Kleyfa wydaną przez "Czarne", właśnie przeczytałam, może coś zrozumiesz

   Usuń
 3. Chłopaki - pomimo lat - jak widać czynni zawodowo,
  w przeciwieństwie do leśnych dziadków, którzy w takim wieku już dawno siedzą na emeryturze.
  Krzepy mają tyle, że niejeden młodzieniaszek może im tylko pozazdrościć

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatni raz na koncercie ONZ byłem ju parę lat temu, ale chciałbym na emeryturze i rencie być w takiej formie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetnie! Mam nadzieje, że w tym roku uda mi się wybrać na trochę w puszczańskie strony.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.