17 listopada 2012

Późna jesień w Puszczy

Późna jesień to czas, kiedy w Puszczy jest najmniej ludzi. Nie ma wielu turystów ani naukowców. Dni są krótkie i ludzie wolą spędzać czas w lokalach niż w lesie. Późna jesień to czas, kiedy w Puszczy kolory są bardziej zielone, prawie fosforyzujące. Żubry wychodzą na polany w Teremiskach, wilki jeszcze nie zostawiają śladów na śniegu, dzięcioły odzywają się bardzo okazjonalnie... Dla mnie to bardzo piękny czas i lubię właśnie wtedy fotografować las, bo ma niepowtarzalny klimat
Wszystkie zdjęcia z obszaru dziedzictwa ludzkości. 

   

15 komentarzy:

 1. ja też lubię taką puszczę gdzie jest tylko szaro i zielono. Teraz widać daleko

  OdpowiedzUsuń
 2. Co do dzięciołów to nie ma Pan racji. Właśnie teraz słychać je często i bardzo wyraźnie, bo umilkły śpiewy ptaków, które odleciały. Słychać więc tylko "prześmiewczy" głos dzięcioła, jego stukanie w drzewa, wrzaski sójek, krucze krakanie i ciche ćwierkolenie sikor.

  OdpowiedzUsuń
 3. no, tak dzięcioły i kruki faktyczni słychać :)(o sikorach nie wspomnę) ale to jednak nie jest szczególna aktywność. To jeszcze doklejam zdjęcie naszego dzięcioła "pieszczocha"...

  OdpowiedzUsuń
 4. Brakuje czasem w Puszczy prawdziwej zimy z wielkimi czapami śniegu na wykrotach i śniegu po kolana
  AG

  OdpowiedzUsuń
 5. na śnieg się na razie nie zanosi. Może być zima bezśnieżna, po kilku ostatnio ze śniegiem. Z tropieniem trzeba poczekać. Myślę, że jak przyjadę w styczniu śnieg już będzie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Puszcza jest piękna o każdej porze roku... Jesienna jest cicha i pełna nostalgii. Ja jednak preferuję wczesną wiosnę, kiedy pojawiają się pierwsze przylaszczki i zawilce, a nie atakują jeszcze komary i kleszcze. Przyjdzie mi jednak na ten moment jeszcze poczekać...

  OdpowiedzUsuń
 7. słyszy się, że jak na tę porę roku to jest ciepło. Przejrzałem temperatury w ostatnich latach (od 2004) i poza rokiem 2009 kiedy to między 16 a 19 grudnia był dość silny mróz a potem ciepło, temperatury były takie jak obecnie albo i wyższe i do końca świąt katolickich zawsze z przewagą dni powyżej zera. Nie ma co, ociepliło się już od lat.

  OdpowiedzUsuń
 8. W dniu dzisiejszym mija jedna z ważniejszych dat w dziejach Białowieskiego Parku Narodowego. W 1947 roku wydane zostało rozporządzenie tworzące po II wojnie światowej Białowieski Park Narodowy - następcę Parku Narodowego w Białowieży, który był bezpośrednim spadkobiercą Rezerwatu powołanego w Puszczy Białowieskiej do życia 29 grudnia 1921 r.
  A dzień mamy na dodatek słoneczny.

  OdpowiedzUsuń
 9. A czy ktoś wie kto w końcu będzie zarządzał tym bezcennym obiektem? Jakaś cisza niepokojąca panuje w tym temacie. Janusz, wypowiedz się ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z informacji, jaką dostałem od członka Komisji (ze zrozumiałych powodów jest ona lakoniczna) tym razem Komisja miała z kogo wybierać. Sposród 4 kandydatów, którzy się zgłosili 3 było dobrych. Ostatecznie Komisja zarekomendowała ministrowi 2 osoby, znające b. dobrze realia BPN. Kandydaci zostaną poinformowani przez ministerstwo, którzy z nich są rekomendowani, a minister powoła dyrektora prawdopodobnie jeszcze przed końcem roku. Być może wkrótce pojawi się informacja na stronie ministerstwa.

   Usuń
  2. Ostatecznie mógłbym objąć to stanowisko, jakie warunki należy spełnić?

   Usuń
  3. Zgłosić się do konkursu, ale on już się odbył, więc trochę późno się obudziłeś...

   Usuń
  4. Mówić mi że się nie ,,obudziłem" jest bardzo subtelnie nieelegancko. Wolę jak lecą wyzwiska niż subtelności.Taki już mam gust.
   A na konkurs... spokojnie, zgłoszę się na następny. Przecież tam jest szybka rotacja. Oby tylko nie wymagali wykształcenia leśnego.

   Usuń
  5. Zdaje się, że biologiczne lub geograficzne też może być....

   Usuń
 10. Rzeczywiście, Jest to najpiekniejsza okolica w Polsce. Byłam tam tylko raz i cały czas tesknię.
  Paulina Z Borów Tucholskich.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.