15 listopada 2012

Edukacji nigdy za dużo - dzięcioły w Puszczy

dzięcioł trójpalczasty w BPN (zdjęcie sprzed 2 lat, śniegu jeszcze nie ma!! JK)

TVP Polonia emitowała interesujący film z serii "Dzika Polska" Doroty Adamkiewicz i Joanny Łęskiej, w którym prof. Wiesław Walankiewicz opowiada o dzięciołach w Puszczy Białowieskiej, kończąc optymistycznie słowami, że dzięki decyzjom ministra środowiska dzięcioły potrafią się odkuć (profesor zaniżył nieco ustaloną wielkość pozyskania drewna, która faktycznie wynosi obecnie 47 tys.m3/rok). Warto posłuchać słów Wiesława Walankiewicza i obejrzeć Puszczę. Szkoda tylko, że zabrakło większej ilości zdjęć puszczańskich i posłużono się wieloma.. nie z Puszczy.

4 komentarze:

 1. A ten znów o dzięciołach ....

  jak Wieśka skomentowali kiedyś leśnicy : )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, bo oni już mają dosyć tych wszystkich zwierzątek, roślinek, grzybków... Atrakcyjna to jest kolejna imprezka (ostatnio było święcenie nowej siedziby n-ctwa Hajnówka z mszą, pokropkiem i biesiadą z alkoholem). I tak się żyje pomalutku.

   Usuń
 2. Mi ostatnio udalo się zobaczyc dzięcioła czarnego ale niestety sfotografowac sie nie dało.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wirtualny Podleśniczy20 listopada 2012 12:03

  Nie, nie, pan Profesor nie tylko o dzięciołach. Jakiś czas temu zaproponował w TV rozwiązanie, by liście zgrabione z posesji wywozić do lasu, cyt.: – Można wywieźć pod warunkiem, że nie zwali się ich na górę, tylko rozrzuci. Nasze lasy są bardzo mocno zmienione, w tym sensie, że posadzono głównie sosnę i jeżeli dosypiemy trochę liści do lasu to nic się nie stanie.
  Czy z Panem Profesorem naprawdę wszystko w porządku?

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.