20 czerwca 2012

W ostatniej puszczy Europy


W ostatniej puszczy Europy” – pod takim tytułem ukaże się ok. 17:25 we czwartek, dnia 21 czerwca (czyli w dzień letniego przesilenia – po najkrótszej nocy w roku) w TVP Białystok krótki film Beaty Hyży-Czołpińskiej, ukazujący nigdy wcześniej nie pokazywane w telewizji ślady po bartnictwie sprzed setek lat, jakie przetrwały do dzisiaj tylko w trudno dostępnych fragmentach obszaru ochrony ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego. Film powstał przy współpracy z Towarzystwem Ochrony Krajobrazu, które wydało broszurę ze zdjęciami ostatnich śladów bartnictwa w BPN. W tle pojawiają się też wątki konfliktu kulturowego wokół ochrony Puszczy.  

5 komentarzy:

 1. a będzie można to zobaczyć w Internecie na stronie telewizji regionalnej, bo zasięg tego oddziału jest znikomy?

  OdpowiedzUsuń
 2. Tutaj możecie obejrzeć ten film, polecam!:
  http://www.tvp.pl/bialystok/reportaz/bialostocka-szkola-reportazu/wideo/w-ostatniej-puszczy-europy/7788901

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow Czyżby przełom w tworzeniu parków narodowych:
  ,,Rząd za ułatwieniami w tworzeniu parków narodowych. – Parki narodowe chronią symbole przyrodnicze Polski i promują ekologiczna turystykę. Chcemy skutecznie walczyć o ich zachowanie i pokazywać korzyści z ochrony przyrody dla ludzi – komentuje minister Marcin Korolec.

  Rada Ministrów przyjęła dziś przygotowane przez Ministerstwo Środowiska stanowisko rządu do obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody. Wśród proponowanych zmian są ułatwienia dotyczące tworzenia nowych parków narodowych lub poszerzanie granic istniejących.":
  http://www.mos.gov.pl/artykul/7_aktualnosci/18751_jestesmy_za_parkami.html

  A w skrócie Rzad chce zmienić zgodę samorządów konieczną dotychczas na powołanie lub poszerzenie parku narodowego na ich opiniowanie!
  Wow Ale mi się gorąco zrobiło! Ale poczekajmy na konkrety i gotowe akty prawne. Bo w naszym Sejmie wszystko jeszcze możliwe ...
  Pozdrawiam z okolic Euro 2012 ;-)
  eko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. stanowisko rządu to jeszcze nie stanowisko sejmu... ale jak widzę w poście nowszym, także prawnicy dostarczają nowych dokumentów, że cały ten hałas przeciw projektowi obywatelskiemu na kiepskich podstawach był

   Usuń
 4. A teraz mniej ciekawie:
  ,,Osiem milionów złotych na finansowanie zadań związanych z gospodarką leśną oraz badaniami naukowymi przekażą parkom narodowym Lasy Państwowe. Pieniądze pochodzić będą z funduszu leśnego. To pierwsza – w tak wysokim wymiarze – pomoc udzielana przez LP parkom narodowym."
  http://www.mos.gov.pl/artykul/7_aktualnosci/18750_miliony_dla_parkow_narodowych.html
  Obawiam się tych pieniędzy od LP na gospodarkę leśną w Parkach Narodowych :-P A lepiej niech przyroda w lasach parkowych sama gospodaruje .....
  eko

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.