5 czerwca 2012

Będzie poprawiony PUL dla Puszczy

stara legenda mówi, że kiedy wycinano Puszczę, pozostawiono ten dąb, żeby przypominał dokąd kiedyś sięgała


Niefortunna forma wykonania decyzji ministra środowiska (rozbieżność zapisów w PUL z wpisaną decyzją), dotycząca gospodarowania w Puszczy Białowieskiej w latach 2012 – 2021 spowodowała wiele głosów krytyki i podejrzeń o „oszustwo”, „demagogię”, „brak decyzji” itp.  W ślad za dalszymi krokami wyjaśniającymi politykę resortu, rzeczniczka prasowa ministra środowiska Marcina Korolca, Magda Sikorska poinformowała dzisiaj rano, że w związku z niezbędnymi zmianami w decyzjach ministra środowiska dotyczących Puszczy Białowieskiej i będących częścią działań w ramach inicjatywy MŚ Trzymaj z Puszczą! minister Janusz Zaleski, podsekretarz stanu i Główny Konserwator Przyrody wstrzymał wykonanie decyzji zatwierdzającej plany urządzania lasu  dla PB. Ministerstwo przesłało także DGLP zawiadomienie o wszczęciu postępowania o stwierdzenie nieważności poprzedniej decyzji. Obie decyzje posłużą do zatwierdzenia poprawnej pod względem formalnym decyzji utrzymującej zmniejszone pozyskanie drewna z terenów PB na poziomie 48,5 tys. m3 na lata 2012-2021. Można się więc spodziewać, że wkrótce poprawiony Plan Urządzenia Lasu dla Puszczy Białowieskiej na najbliższe dziesięciolecie będzie zgodny z decyzją ministra i zapewni realizację słów Dyrektora Generalnego LP, że w całej Puszczy będzie prowadzona gospodarka tak, jak w parku narodowym.  

17 komentarzy:

 1. No i o to chodziło! Ale dlaczego dopiero wytknięcie błędów przez osoby postronne spowodowało tę zmianę? Czy to nie świadczy o niekompetencji pracowników MŚ?... Czy ktoś (...) nie powinien ponieść odpowiedzialności za to całe zamieszanie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Minister nie musi się znać na wszystkim ale jego pracownicy tak

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie, ciekawe, kto wysmażył takiego bubla?
  Wszystko wskazuje na to, że Dyr RDLP Ziemblicki przygotował projekt PUL niezgodnie z rekomendacjami MŚ, a prawa ręka ministra ex dyr DGLP Zaleski przygotował sprzeczną w sobie decyzję.

  Brawo panowie leśnicy !
  Za co Wam płacą powiedzcie?

  I po raz kolejny okazało się, że "pseudoekolodzy i ekoterroryści" (zdaniem leśników) nie mający pojęcia o prawie i przyrodzie mieli rację.

  OdpowiedzUsuń
 4. Panie Ministrze! Chyba najwyższa pora otoczyć się ludźmi kompetentnymi, bo ci, których teraz ma Pan wokół siebie, wkrótce znów mogą postawić Pana w głupiej sytuacji.

  OdpowiedzUsuń
 5. A na stronie RDLP szereg ważnych aktualności - szlaki nordic walking w Puszczy, rozgrywki w siatkówce leśników itp..
  O priorytetowym działaniu - decyzji zatwierdzającej pul dla Puszczy i jej uchyleniu zero informacji.

  Cenzura, blokada informacyjna ze strony dyrektora RDLP?

  Kiedy w końcu do sprawy odniesie się oficjalnie osoba odpowiadająca za projekt pul - dyrektor Ziemblicki?

  OdpowiedzUsuń
 6. Lasy zapewne nie były przygotowane na takie posuniecie ze strony ministra... a miało być tak pięknie, gdy sprawa przycichnie...
  A co z cięciami sanitarnymi w drzewostanach ponad 100 letnich?

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak samo, ma to byc wpisane do nowej wersji PUL
  Adam Wajrak

  OdpowiedzUsuń
 8. LP mogą to skomentować tylko tutejszym powiedzeniem:

  " piździec naszej śwince, a tak dobro jeła!"

  OdpowiedzUsuń
 9. I na szczo buło toju świnku kormyty?

  Dlaczego nie można było tego wcześniej ustalić i pewnie zamiast płacić 5 mln za ten plan, zapłacić 2-3 mln?
  Kasa Lasów Państwowych to także nasza kasa.

  Wirtualny Podleśniczy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, cóż... LP to państwo w państwie. Zaraz Ci odpowiedzą, że to są ICH pieniądze, PRZEZ NICH zarobione, a że na majątku Skarbu Państwa (czyli faktycznie: wszystkich obywateli RP), to już mniejsza o to... Dopóki LP mają swoich ludzi w rządzie i w Sejmie (a mają, bo to głównie PSL rządzi Lasami Państwowymi), dopóty będzie się nadal tak działo. Po prostu czują się bezkarni. A za tę aferę - bo to jest niemała AFERA - z PUL-em dla Puszczy Białowieskiej ktoś powinien osobiście odpowiedzieć. Byłaby to też przestroga, aby nigdy już w przyszłości nikt nawet nie próbował manipulować w kwestii PB.

   Usuń
  2. Jeśli to afera to z udziałem MŚ które zatwierdziło PUL.

   Usuń
  3. Niestety tak, minister zaufał swojemu zastępcy - leśnikowi Zaleskiemu, który przygotował dokumenty.
   Ale na szczęście w porę się opamiętał i przejrzał na oczy korygując błąd. Lepiej późno niż wcale i za to mu szacun

   Usuń
 10. Nie znam się zupełnie na procedurach obowiązujących w ALP ale na moje dyletanckie oko to co się dzieje z PUL dla Puszczy Białowieskiej jest pozbawione logiki.Wygląda na to że wyniki kilkunastomiesięcznej praca specjalistów,szerokie konsultacje i uzgodnienia zatwierdzone przez ministra po upływie miesiąca będą zmienione decyzją tego samego ministra bo nie odpowiadają wyobrażeniom kilku czy kilkunastu osób o gospodarowaniu w puszczy.Czyż nie szybciej,prościej i taniej byłoby gdyby urzędnicy ministra opracowali plan zgodnie z jego wolą a on by to klepnął i po sprawie.Jeśli już jednak wdrożono tak skomplikowane procedury do opracowania PUL to wypadałoby zapytać tych co opiniowali cały plan co myślą o jego zmianach.

  OdpowiedzUsuń
 11. "...w całej Puszczy będzie prowadzona gospodarka tak, jak w parku narodowym"

  A co z polowaniami? Przecież w parkach narodowych się nie poluje...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No musi coś pozostać dla organizacji pozarządowych, żeby o to walczyć...

   Usuń
 12. Wygląda więc na to, że będzie musiał powstać nowy plan urządzenia. Już bez części inwentaryzacyjnej, ta jest, ale na nowo trzeba określić zadania gospodarcze, najprościej i najszybciej chyba poprzez wykreślanie z kolejnych wydzieleń zaleceń gospodarczych. I to będzie kosztować kolejne miliony zarobione na ściętych drzewach...

  Nawet jeśli ministerstwo działa pod dyktando kilku osób, to przecież 48,5 tys. m3 to wielkość znana już przed rozpoczęciem opracowywania planu. Rok temu była w B-ży wielka konferencja - nie możnaż było tego wówczas uzgodnić? Przecież byli tam ludzie z Ministerstwa Środowiska. Minister Zaleski, który tak lawiruje i miga się od odpowiedzialności powinien za ten wyrzucony w kosz plan zapłacić z własnego portfela.

  Wirtualny Podleśniczy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Minister Zaleski, który tak lawiruje i miga się od odpowiedzialności powinien za ten wyrzucony w kosz plan zapłacić z własnego portfela."

   Takie rzeczy - tylko w ERZE. Ale ona już nie istnieje...

   Usuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.