Oto najnowsze zdjęcia ostatnich pomiarów drzew robionych przez Tomka Niechodę.
Laserowy pomiar wysokości pozwolił na odkrycie najwyższego - znanego dotychczas - świerka w Puszczy Białowieskiej. Mierzy on 51,8 m wysokości. Na fotografii widoczna tylko jego podstawa - dolna część pnia. Natomiast wczoraj fotografowałem najgrubszego świerka, którego pierwszy raz widziałem kilka lat temu i wówczas jego obwód został nieco zaniżony. Poza tym świerk żyje i co roku przyrasta. Wczorajszy pomiar zrobiony przez Tomka wskazuje że drzewo ma aż 480 cm obwodu pnia w pierśnicy! To prawdziwy olbrzym wśród świerków, choć dolna część pnia mocno się rozszerza (być może wyrastał na butwiejącym pniu?):
i na koniec omszone gałęzie potężnej lipy, która zwalił się kilka lat temu (w oddali pień potężnego, ponad 5-metrowego w obwodzie dębu). Wszystkie zdjęcia z obszaru ochrony ścisłej BPN.
Wspaniałe rekordy! To tylko potwierdza że Puszcza ma jeszcze wiele do odkrycia. I mam nadszieję że nie tylko rezerwat ścisły, ale cała puszcza kryje takie niespodzianki. Miałbym jeszcze małą prośbę, ażeby przy takich drzewach podawać w którym oddziale się znajdują, żebysmy mogli orientować się i oznaczać na mapie.
OdpowiedzUsuńW części gospodarczej to niespodzianki będą polegały raczej na ubywaniu drzew niż odnajdywaniu nowych rekordzistów.
OdpowiedzUsuńTak, odkryć raczej nowych nie będzie. W kwadracie 306 znalazłem chyba 5 "grubszych" świerków, wydawały mi się grubsze od tego przy drodze do Białowieży (357 cm) ale niestety , najgrubszy ma 340
OdpowiedzUsuńhttp://www.garnek.pl/storm76/15909457/puszcza-bialowieska
pieknie Panie Tomaszu
OdpowiedzUsuń~*_*~
Przepraszam, że trochę z innej beczki, ale wszystkim wierzącym chrześcijańskim zwierzo i przyrodolubom i nie tylko zresztą im polecam ten tekst:
OdpowiedzUsuńhttp://kosciol.wiara.pl/doc/900117.Z-psami-do-nieba
Pozdrawiam serdecznie
eko
Bardzo fajny artykuł, dla każdego.. - dzięki eko!
OdpowiedzUsuń