1 marca 2011

Puszcza chroniona od dzisiaj?

Dzisiaj rozpoczął się okres lęgowy ptaków i – zgodnie z prawem polskim i UE – do 31 sierpnia obowiązuje zakaz wycinki w Puszczy Białowieskiej. Greenpeace zakończył dzisiaj dwutygodniowe leśne patrole w Puszczy, przedstawiając dowody na trwającą, wbrew deklaracjom ministerstwa, wycinkę drzew w miejscach cennych przyrodniczo.
Tutaj link do mapy opracowanej przez Greenpeace. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Środowiska: W związku z rozpoczętym procesem wypracowywania najlepszego modelu ochrony Puszczy, Ministerstwo Środowiska zaprosi przedstawicieli wszystkich zainteresowanych stron, w tym organizacje pozarządowe, naukowców, lokalne społeczności i leśników do wspólnego stołu na rzecz ochrony przyrody ostatniego lasu naturalnego w Europie.

Cieszy deklarowana konsekwencja resortu środowiska i zaangażowanie wielu środowisk pozarządowych, przede wszystkim Greenpeace (społeczność regionu Puszczy wystawi Wam kiedyś pomnik!), by te deklaracje kontrolować. A w Puszczy nadal zima.

W nocy temperatury spadają poniżej –15C dzięki czemu Dolina Narewki jest ciągle zamarznięta i jest wspaniałym, naturalnym terenem dla turystyki narciarskiej.


Można bez biletów wędrować wzdłuż Narewki odczytując historie zwierzęce zapisane śladami na śniegu i podziwiając panoramę lasu w obszarze dziedzictwa ludzkości.

 Przy odrobinie szczęścia można też podpatrzeć orły.

Podobno ktos chce wyznaczać zimowe trasy narciarskie. Nie wiem po co? Tutaj - jeśli jest snieg - każdy miłośnik przyrody znajdzie wiele obszarów do penetracji na nartach i chyba lepiej, żeby one nie miały tabliczek i słupków z oznaczeniami. Dolina Łutowni, Dolina Narewki, Dolina Leśnej - to wspaniałe tereny turystyki narciarskiej. Puszcza Białowieska jest piękna o każdej porze roku. Byle by tylko człowiek jej nie zamieniał w park rozrywki!

19 komentarzy:

 1. Uff, w końcu chwila spokoju dla drzew, a dla mnie rozpoczyna się sezon na ptasie jajka :)
  A tak na poważnie, wypełniając PIT-y nie zapomnijcie o 1% na organizacje broniące Puszczy np. Greenpeace. Grosz do grosza, a będzie kokosza :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapewne pieniądze zostaną zużyte na kołderki puchowe dla ptaków, żeby im kuperki nie przymarzały do gniad?
  Nocą było -20, mróz jak się patrzy!

  OdpowiedzUsuń
 3. > W związku z rozpoczętym procesem wypracowywania

  W związku z rozpoczetym procesem mydlenia oczu i gmatwania sytuacji w celu uniemożliwienia rozszerzenia Białowieskiego parku Narodowego na obszar całej Puszczy Białowieskiej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak rozumiem, gospodarka leśna w sezonie lęgowym jest niezgodna z prawem, bo dla gatunków objętych ochroną prawną zakazuje się niszczenia siedlisk ich występowania. Puszcza Białowieska jest objęta Naturą 2000 .. Czyli gospodarka jest wstrzymana, a "wspólny stół na rzecz ochrony przyrody"? To juz plany polityczne, ale nie moga wstrzymywac respektowania prawa...

  OdpowiedzUsuń
 5. ludzie z Greenpeace mają ptasie kupy zamiast mózgów. przez setki lat mieszkańcy tych okolic dbali o puszcze, a teraz nagle zjawiacie się wy roszcząc prawa do niej. jakim prawem. Nikt drzew w rezerwacie nie wycina. widzę że w teremiskach za zimno chyba co Lasza

  OdpowiedzUsuń
 6. "Zapewne pieniądze zostaną zużyte na kołderki puchowe dla ptaków, żeby im kuperki nie przymarzały do gniad?
  Nocą było -20, mróz jak się patrzy!"

  O widzę pracownik Lasów Państwowych się wpisał. Taka to i wasza wiedza o terenie, jakim chcielibyście bez konktroli zarządzać. Gówno chłopu, nie zegarek

  OdpowiedzUsuń
 7. "ludzie z Greenpeace mają ptasie kupy zamiast mózgów. przez setki lat mieszkańcy tych okolic dbali o puszcze, a teraz nagle zjawiacie się wy roszcząc prawa do niej. jakim prawem. Nikt drzew w rezerwacie nie wycina. widzę że w teremiskach za zimno chyba co Lasza"

  Dbali o Puszczę? A to ciekawe. To czemu trzeba było osoczników, żeby tą puszczę właśnie przed miejscowymi pilnować. Nie przez nich ona ocalała, ale przez to że królowie i carowie ją przed hołotą pilnowali.
  A co do cięć w rezerwatach - nie tylko w rezerwatach są jeszcze fragmenty lasów, których 90 lat gospodarki zniszczyć nie zdążyło.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mimo, że prawnie puszcza powinna być chroniona to dzisiaj słyszałem piły motorowe w borach koło Czerlonki.

  Poza tym, zaczęły się ładnie odzywać włochatki ;)
  RS

  OdpowiedzUsuń
 9. Przywidziało ci się. Eksperci z nadleśnictw już ci tu wyjaśnili, że okres lęgowy to wymysł zielonych żydów.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jutro (środa) posiedzenie podkomisji w sprawie projektu zmiany ustawy. Szykują się samorządowcy z Mazur, by protestować przeciw "odbieraniu im kompetencji". Poseł Czykwin podnosił już w ub. czwartek kwestię mniejszości narodowych w kontekście parku narodowego(!) z pewnością powiadomił starostę i innych polityków hajnowskich. Zapowiada się ciekawe spotkanie podkomisji.

  OdpowiedzUsuń
 11. A co to za podkomisja bo nie ma żadnych informacje o tych pracach na stronie
  http://www.sejm.gov.pl/komisje/plany/plan_osz.htm

  OdpowiedzUsuń
 12. ,,Gówno chłopu nie zegarek...''
  no! no!
  Dyskusja wprost z salonów...
  aż żal dupę ściska!

  OdpowiedzUsuń
 13. Dzisiaj rozpoczął się okres lęgowy ptaków i – zgodnie z prawem polskim i UE – do 31 sierpnia obowiązuje zakaz wycinki w Puszczy Białowieskiej

  proszę o paragrafy tego prawa z treścią ,,... w Puszczy Białowieskiej''

  OdpowiedzUsuń
 14. "ludzie z Greenpeace mają ptasie kupy zamiast mózgów"
  no! no!
  Dyskusja wprost z salonów...
  aż żal dupę ściska!

  HIPOKRYTO

  OdpowiedzUsuń
 15. Anon z 07:07:
  Puszcza Białowieska jest ptasim obszarem Natura 2000, chronionym unijnym prawem. Wycinanie drzew w okresie lęgowym to prawo łamie - i tyle w tej kwestii.

  OdpowiedzUsuń
 16. Anon z 07.07
  Wycinka drzew w okresie lęgowym w obszarze ptasim nie łamie prawa i tyle w tym temacie. Podaj pragraf w którym mowa jest że gospodarka leśna łamie zakazy.
  I wymień kraje gdzie twoja "wykładnia" obowiązuje.

  OdpowiedzUsuń
 17. Hołota, ściągajta zegarki zakładajta gówna, pany z grinpisu przyjechały, bedom dawać perkalowe koce babom, dzieciom cukier w kostkoch a chłopom po kance bimbru na łeb.

  OdpowiedzUsuń
 18. Perkalowe koce babom a dzieciom kostki cukru to chce poseł Czykwin dawać, dla którego Białorusin to tylko drwal albo woźnica. Innemi słowy - chce nas pan poseł w skansenie zamknąć.

  OdpowiedzUsuń
 19. Chcemy zakazu wycinki drzew we wszystkich ostojach ptasich!

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.