29 marca 2011

Powstanie Plan Zadań Ochronnych i portal informacyjno-dyskusyjny

Podczas pierwszego spotkania zorganizowanego przez wykonawcę projektu Planu Zadań Ochronnych dla Puszczy Białowieskiej (tj. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Białymstoku), wykonawca przedstawił ideę portalu informacyjnego, na którym przedstawiana będzie aktualna dokumentacja, dane terenowe i inne informacje, a także linki do dyskusji na temat projektów, np. powstającego w tym samym biurze Planu Urządzenia Lasu dla PB.
Mają tam również być wprowadzane uzupełnienia mapy obszaru. Przedstawiciele BULiGL zapewniali o dużym otwarciu na jak najszerszy udział społeczny w projekcie, w ramach tzw. Zespołu Lokalnej Współpracy. Jest to twór otwarty dla każdego kto zechce wnieść coś do przygotowywanego planu. Wręcz oczekuje się wytykania pomyłek i błędów, zgłaszania uwag, prowadzenia sporów i dyskusji. Temu mają służyć zarówno następne spotkania, jak i aplikacja www (nazywana kanałem komunikacji z różnymi grupami interesu). Efektem pracy powinien być Plan Zadań Ochronnych, który zainicjuje tworzenie szczegółowego Planu Ochrony dla obszaru N 2000.
Na spotkanie zaproszono ponad 250 osób i przedstawicieli instytucji. Niestety, odzew był stosunkowo nieliczny, przedstawiciele wykonawcy z przykrością zauważyli nikły oddźwięk i zainteresowanie współpracą ze strony „wysokiej nauki” (kwestią otwartą pozostaje tzw. zespół doradztwa merytorycznego w ramach projektu). Obecni byli natomiast przedstawiciele środowisk ochroniarskich (Greenpeace, OTOP, Pracowni, PTOP i TOK), przedstawiciele administracji środowiskowej, liczni leśnicy i niektórzy samorządowcy.
Dyrektor BPN apelował o osobisty, liczniejszy udział w kolejnych spotkaniach.
Ponieważ nie zawsze łatwo dojechać do Białowieży, a poza tym spotkania będą tylko okazjonalnie warto korzystać z portalu:  http://puszcza-info.buligl.pl/ gdzie być może trafi część uwag zgłaszanych tutaj na blogu i staną się one wkładem do zakresu planu zadań ochronnych dla Puszczy. Na tym portalu powinniśmy też móc dowiadywać się o aktualizacjach wiedzy i dyskusjach nt. ochrony Puszczy.

2 komentarze:

  1. Doskonała okazja do szczerej pozbawionej złośliwości dyskusji. Wy powiecie nam co chcecie, my powiemy wam co nam jest potrzebne - spotkamy się w połowie drogi?.

    Do tego dobry moderator/negocjator żeby nie doszło do starć :) i może, może się uda :)?

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe jak spotkają się ci, co chcą przeciwników topić w bagnie lub wysyłać na Sybir z tymi, co chcą chronić przyrodę?

    OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.