12 lipca 2010

Wycięto drzewa zagrażające ludziom

Dobiega końca wycinanie drzew przydrożnych w Puszczy Białowieskiej.
Jak informuje PAP, według słów nadleśniczych, przede wszystkim wycięto około 400 drzew, głównie świerków, rosnących wzdłuż drogi z Hajnówki do Białowieży, ale także około stu przy drodze do Narewki i "wzdłuż szlaków pieszych, konnych, dróg, którymi jeżdżą konne bryczki z turystami, szlaków dla osób
uprawiających nordic walking".. Wycinano drzewa rosnące w pasie 50 metrów od drogi. Zastanawia informacja o wycinaniu drzew wzdłuż szlaków pieszych. W tej sytuacji szlak turystyczny w Białowieskim Parku Narodowym, prowadzący do Dębu Jagiełły, najczęściej odwiedzana z przewodnikiem trasa turystyczna w
Puszczy, stała się też najbardziej niebezpieczna, bo nikt tam - na szczęście - nie wycina martwych drzew w pasie 50 metrów od ścieżki!

41 komentarzy:

 1. W nadleśnictwach klną w żywy kamień. Dbanie o bezpieczeństwo miało stać się słówkiem wytrychem, dzięki któremu uda się znów sięgnąć po drewno z przyszosowego. Ale WROP i RDOŚ zrobiły LKP przykrą niespodziewajkę. Pozwoliły na cięcia przy drogach, ale na terenie rezerwatów drewno ma zostać na miejscu. No i nadleśniczowie mają kłopot, chcieli zarobić, a tu wychodzi na to, że tną za bezdurno. Tak to już z chytrymi bywa. Może ktoś z tego wyciągnie na przyszłość naukę i nie będzie zgłaszał takich inicjatyw. Tak samo jak szybko się okaże, że odsłanianie dęba w rezerwatach które w paru przypadkach wywalczyły sobie Lasy wcale nie jest konieczne. Bo tak tak jak z drogami - RDOŚ odsłaniać pozwolił, ale drewno wyciętych przy tej okazji drzew ma zostać na miejscu

  OdpowiedzUsuń
 2. kilka razy zaproponowałem na forum leśników, aby "konieczne cięcia" przeprowadzić, ale drewna po tych cięciach nie usuwać, zawsze kwitowane było to głuchym milczeniem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. My tu gadu gadu o drzewach w Puszczy a tu do końca lipca jest czas na zapoznanie się i zgłoszenie uwag do projektowanego nowego planu ochrony dla Białowieskiego Parku Narodowego:
  http://bpn.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=419&Itemid=1
  Poczytajmy ten dokument i zgłośmy nasze ewentualne uwagi bu Puszcza w obecnych granicach Parku była dobrze chroniona.
  ekopl

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy mógłby ktoś podać link do konkretnych info na temat BPN tzn. gdzie można wejść , co wolno robić , czego nie wolno itd. Przepraszam że nie na temat ale tak mnie naszło :)
  Co do wyciętych drzew ...już zmieniłem zdanie, tylko świnia nie zmienia poglądów :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Storm, najkrócej: Obręb Ochronny Hwoźna - każdy może chodzić bez przewodnika i bez opłat po trasach turystycznych. Poruszanie się poza wyznaczonymi trasami wymaga przepustki. Można natomiast zbierać grzyby (poza obszarami ochrony ścisłej), czyli poruszac się poza trasami w tym celu. W Obrębie Ochronnym Orłówka można poruszać się tylko z przewodnikiem lub po uzyskaniu przepustki z dyrekcji parku. Mieszkańcy gmin na których terenie leży park narodowy nie ponoszą opłat za zwiedzanie obiektów parkowych. Generalnie na terenie BPN nie prowadzi się żadnej gospodarki, pułapki na kornika są tylko wzdłuż granicy z lasami państwowymi,drzewa, które upadną na drogi są przecinane i odkładane na bok (w zasadzie nie stosuje się pił spalinowych. Nie wolno niczego zrywać, niszczyć, płoszyć zwierzyny, palić, hałasować, badania naukowe nie mogą być inwazyjne. Grupy zwiedzających nie mogą być większe niż 20 osób).... Dużo informacji znajdziesz na stronie BPN //www.bpn.com.pl/ Szczegółowe zadania są spisane w planie ochrony.

  OdpowiedzUsuń
 6. > RDOŚ odsłaniać pozwolił

  Więc na razie z ochroną Puszczy Białowieskiej jeszcze gorzej niz przed Natura 2000. Czegoś takiego wczesniej nie było.
  No i to duszenie pomysłów rozszerzenia parku "narodowego" ...

  OdpowiedzUsuń
 7. 50 metrów to dosyć daleko od drogi i raczej trudno sobie wyobrazić zagrożenie z takiej odległości.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 9. To jest raczej pas do 50 m. Byłem w kilku miejscach tej wycinki, nie ma 50 metrów.

  OdpowiedzUsuń
 10. Oni chyba nawet wrobili CNN w swoja partyjna propagande:

  http://www.rdos.eu/2010-06-30-news1.shtml

  To wazne, ale czy nie mogliby tez pokazac Puszczy Bialowieskiej wciaz nie objetej ochrona w postaci parku narodowego ? Zubry to takie nasze lesne bizony i mogloby to bardziej zainteresowac amerykanow. Tak mi sie wydaje.

  OdpowiedzUsuń
 11. Uszczegółowię, bo trochę sklejenie Ci wyszło ;-)
  W OOH - poruszanie bez opłat, po szlakach, bez ograniczeń w ilości ludzi w grupie (chyba że grupa zorganizowana pow. 10 os. to wtedy musi być przewodnik); plus to co napisałeś o grzybach. Pułapki kornikowe OK, ale jak już drzewa zwalą się na drogę to pilarkami się je normalnie przecina.
  W OOO - grupy ograniczone do 20 os., poruszanie się tylko z przewodnikiem, ew. po otrzymaniu przepustki od dyrektora. Tu właśnie generalnie nie używa się pilarek spalinowych.
  Badania naukowe też są "skalowane" - maksymalnie nieiwazyjne na terenach ochrony ścisłej (OOO + ochrona ścisła na OOH), na terenie ochrony czynnej i krajobrazowej mogą być ciut bardziej inwazyjne (np. odłowy zwierząt przez ZBS w celu zaobrożowania)

  OdpowiedzUsuń
 12. "To jest raczej pas do 50 m. Byłem w kilku miejscach tej wycinki, nie ma 50 metrów.

  " i pewnie nie ma, bo jak się okazało, że drewno ma zostać w lesie, to na ch.. się męczyć :) co innego gdyby drewno mozna było zabrać... Ale samo założenie trudno zrozumieć, skoro tylko kilka najwyzszych świerków w całej puszczy dorasta 50 m. Przy drogach w górach nikt nie wycina w takim szerokim pasie a samochodów jeździ więcej. W tej Białowieży to szczególnie dba się o bezpieczeństwo, pamiętacie, jak parę lat temu wycięli kilkusetletnie dęby 100 metrów od granicy, kiedy tę granicę czyścili, a chodziło o to, żeby drwalowi te stare dęby nie spadły na głowę jak będzie szedł nad granicę :).

  OdpowiedzUsuń
 13. > pas do 50 m

  Czyli zezwolono na wycinkę aż do 50 metrów. W legendarnym, utworzonym w okresie miedzywojennym rezerwacie przyszosowym.

  > wycięli kilkusetletnie dęby 100 metrów od granicy

  Wycięcie tych kilku dębów było przyrodniczą zbrodnią. Jednak kłamiesz odnośnie 100 metrów. Bo drzewa te chyba miały jakoby zasłaniać pas graniczny. Więc rosły tuz obok.

  OdpowiedzUsuń
 14. >JK: Nieprawda, że rosły tuż obok: kilka rosło w pobliżu granicy ale były wycięte też inne, oddalone od granicy i to może nawet i 150 m., ze względów właśnie na bezpieczeństwo, bo były na drodze, czy trasie zrywkowej (nie pamiętam fachowego określenia). Sam słyszałem takie tłumaczenie. To już dawne czasy, chyba 2005 rok..

  OdpowiedzUsuń
 15. > bo były na drodze, czy trasie zrywkowej
  Dosyć zabawne, o ile ktoś ma odrobinę czarnego humoru.

  OdpowiedzUsuń
 16. W sumie wycięto około 500 drzew w rezerwacie ścisłym, i to w okresie lęgowym ptaków. I jakoś nie było słychać żadnych protestów ze strony organizacji "poza"rządowych. Partia nie pozwoliła ? Włosy na głowie staja od tego co się dzieje od kilku lat.
  A ta wycinka 7 dębów w pasie nadgranicznym miała miejsce w listopadzie 2003 roku.

  OdpowiedzUsuń
 17. W którym ścisłym rezerwacie, że cię tak politruku zasrany zapytam? Tak oczadziałeś od tej politycznej wojny, wszędzie już widzisz Kaczyńskich, Tusków i innych gnojków, że nawet nie wiesz o czym piszesz. Raz jeszcze cię więc upolityczniająca wszystko mendo pytam - w którym rezerwacie ścisłym wycięto te 500 drzew?
  Co, partia ci nie wyjaśniła?

  OdpowiedzUsuń
 18. Ludziska wyluzujcie, nasze życie to mikrosekunda w dziejach Ziemi. Puszcza zniknie z powierzchni i odrodzi się za tysiące lat być może w innej postaci.
  Pioseneczka na ostudzenie emocji :)
  http://stormbringer.wrzuta.pl/audio/5ZcoTXqCx7l/deep_purple_-_deep_purple_-_blind

  OdpowiedzUsuń
 19. > W którym ścisłym rezerwacie, że cię tak politruku zasrany

  Wzdluz drogi Hajnówka - Białowieża jest Rezerwat Szafer (Przyszosowy). Ja tego nie widziałem ale z opisów wynika, ze co najmniej wiekszość drzew tam wycieto.
  Ekolodzy przesadnie dużo nie mogą, a nawet to co robią nie jest ich obowiązkiem. W przeszłości wielokrotnie ratowali Puszczę, pod ich presją zaszło wiele korzystnych zmian.
  Jednak widać rażącą różnicę w widzeniu (przynajmniej przez jakąś część z nich) szkód wyrządzanych w Puszczy w zalezności od ich sprawcy.

  OdpowiedzUsuń
 20. Od kiedy rezerwat przyszosowy jest rezerwatem ścisłym? Wiesz co to jest rezerwat ścisły? Wiesz jakie przepisy obowiązują w rezerwatach ścisłych? Najpierw zorientuj się w tym temacie. A potem wypisuj swoje politruckie, sponsorowane przez partyjną centralę wpisiki.

  OdpowiedzUsuń
 21. Zresztą w przypadku Puszczy nie ma wielkiego znaczenia, czy to w jakimś rezerwacie czy poza nim.

  OdpowiedzUsuń
 22. Rezerwat Przyszosowy to to co na początku widzą odwiedzający Puszczę. Miejmy nadzieję że wycinki nie popsuły ogółnego wrażenia również z punktu widzenia turystów i Puszcza nie starciła na wartości w ich oczach.
  Przy okazji zapytam- ile razy w ciągu ostatnich prawie 100 lat (tzn. od utworzenia rezerwatu, najpierw w jednej części) komuś na głowę zwaliło sie tam drzewo ?
  Skąd ta gwałtowna troska o bezpieczeństwo.
  I przy okazji jeszcze jedno. to co się dziej może byc próbą rozbicia środowiska osób mniej lub bardziej interesujących się ochroną Puszczy. Więc lepiej niech niektórzy uważają żeby nie dawali się wrabiać w coś.

  OdpowiedzUsuń
 23. Może WROP i RDOŚ bały się ewentualnej odpowiedzialności w przypadku jakiegoś wypadku i zostały postawione w ten sposób pod scianą ? Ale mogli na przykład zmniejszyć ten dystans do dajmy na to 15 - 20 metrów w przypadku całych drzew i 2 - 5 metrów gałęzi o ile takie różnicowanie jest możliwe.

  OdpowiedzUsuń
 24. "wycięto około 400 drzew, głównie świerków"

  > Anonimowy pisze...
  > na terenie rezerwatów drewno ma zostać na miejscu. No i nadleśniczowie mają kłopot

  Podczas I wojny światowej drewno świerków pozostawione przez niemców doprowadziło do klęski kornika.
  Bo wszystko ma swoje granice. Martwe drewno jest naturalnym elementem lasu, o ile ma naturalne pochodzenie. Natomiast takie nagromadzone sztucznie przez ludzi może rzeczywiscie doprowadzić do gradacji kornika. A jaka byłaby pokazówka dla ludzi, bo to przy samej szosie ... Chociaż na pewno ilości są niewystarczające. Ale strat w gospodarce leśnej by nie było, bo to rezerwat.

  OdpowiedzUsuń
 25. Wycięto drzewa w których nie było już dawno korników.

  OdpowiedzUsuń
 26. ale będą jak drewno zacznie rozpadać się ...
  Wszystko zależy od tego, ile tego drewna leży.

  OdpowiedzUsuń
 27. "ale będą jak drewno zacznie rozpadać się ...
  Wszystko zależy od tego, ile tego drewna leży."

  Stary - a na czym ma kornik żerować w posuszu jałowym? Poproś swoją partię, niech cię na jakieś szkolenie wyśle, bo masz tu robić propagandę przeciwko Platformie a robisz z siebie idiotę.

  OdpowiedzUsuń
 28. Nie wiem jak wygląda to pozostawione drewno.
  Kornik jednak może zasiedlić ścięte pnie. Na dowód żeby rozwiać wątpliwości przytaczam informację encyklopedyczną:
  pl.wikipedia.org/wiki/Kornik_drukarz
  Atakuje osłabione świerki, najchętniej w starszych drzewostanach powyżej 60 lat, a także wywroty, zasiedlając najpierw części strzały od środka wysokości do dolnej części korony, a następnie rozszerzając strefę ataku w górę i w dół. Równie chętnie zasiedlany jest ścięty surowiec niekorowany, wiatrołomy, śniegołomy itp.
  P.S.
  A jaką partię ?...

  OdpowiedzUsuń
 29. Biologię kornika drukarza postudiować trza. Akurat kornik drukarz nie zaatakuje martwego, ściętego świerka bo nie będzie miał tam co jeść. Zaatakuje ew. świerka ściętego, który w momencie ścinania był jeszcze choć trochę żywy.

  OdpowiedzUsuń
 30. Wiatrołomy, sniegołomy, wywroty a nawet nieokorowany surowiec to coś zupełnie innego niż posusz jałowy.

  OdpowiedzUsuń
 31. To te 400 drzew to drzewa martwe i tylko położono je na ziemię ? Jeżeli tak jest, mogliby od razu tak pisać. Co tam dokładnie leży ? Pnie żywych drzew, martwych, gałęzie ?

  > Wiatrołomy, sniegołomy, wywroty a nawet nieokorowany surowiec to coś zupełnie innego niż posusz jałowy.

  W jakim sensie inny ? Przyczepiony do podłoża końcówkami korzeni ?

  OdpowiedzUsuń
 32. Posusz jałowy to martwe drzewo, z którego kornik już dawno wyleciał, i na pewno nie wróci, w żadnej postaci, bo nie ma po co. Drzewo może leżeć albo stać, nie ma znaczenia.
  Wiatrołomy - powalone drzewa przez wiatr, jak leci, martwe i żywe, młode i stare, dowolnych gatunków
  Śniegołomy - różnica taka że powalone przez śnieg, okiść, reszta j.w.
  Wywroty - pojedyncze drzewa wywrócone przez wiatr (najczęściej), raczej żywe, bo martwe szybciej się złamie niż wywróci
  Nieokorowany surowiec (w domyśle świerka) - żywe do niedawna świerki, które ścięto więc sobie leżą, ale pachną dla kornika, jak żywe, ale mocno osłabione. Więc jak nieokorowane, to kornik je atakuje z upodobaniem ;-)

  OdpowiedzUsuń
 33. Powtórzę pytanie, bo może ktoś jest na tyle zorientowany żeby na nie odpowiedzieć. Czy te 400 drzew to były i tak martwe drzewa ? No i w zwiazku z tym co dokładnie tam leży. Te drzewa, ich gałęzie ?
  A może wycieto żywe drzewa, a pozostawioino tylko uschnięte ich części ?

  OdpowiedzUsuń
 34. wycięto drzewa martwe

  OdpowiedzUsuń
 35. No to jeżeli rzeczywiście tak jest, ich pozostawienie nie zwiekszyło ilości martwego drewna do nienaturalnych rozmiarów. Czyli nic poważnego nie stało się, zmieniły tylko pozycję.
  To na pewno wpłynie na przebiegające w nich procesy, skład gatunkowy żyjących na nich i w ich wnętrzu organizmów, nie zagnieżdżą się w nich też już ptaki, ale skoro stanowiły niebvezpoieczeństwo dla ludzi to nie ma rady.

  OdpowiedzUsuń
 36. A jakiś czas wcześniej pisałeś, że koncesjonowane prorządowe organizacje ekologiczne skuliły ogon pod siebie i nie protestują. To jak to w końcu jest? Zdecyduj się

  OdpowiedzUsuń
 37. Bo nie protestują przeciwko wycince w okresie lęgowym, co jest bardzo dziwne.
  Ponadto w tych drzewach już zaden dziecioł nie wykuje dziupli, nie zagnieździ sie żaden inny dziuplak.
  Dziwne że nie zastanawiaja się nad konsekwencjami tego co się dzieje. Tak jakby zależało to od otoczenia politycznego, a nie tego co się robi.

  OdpowiedzUsuń
 38. Argumentem dla wycinania jest zagrożenie. Jakie zagrożenie? Ktoś potrzebuje forsy po prostu. Ta droga to jeden z największych uroków tych okolic - właśnie ze względu na te drzewa. Czy ekolodzy nie potrafią zablokować wycinki?

  OdpowiedzUsuń
 39. Ale mieszasz.... wszak już wałkowane było, że z tego forsy nie ma, bo drzewa na gruncie zostają.

  OdpowiedzUsuń
 40. Oj zablokować to oni akurat potrafią wszystko, a na pierwszym miejscu są ich zablokowane umysły!!!

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.