23 lipca 2010

Nasz Dziennik donosi na tzw. ekologów, gorszych od okupantów

Gazeta rozpacza nad gnijącymi drzewami, które wycięto w rezerwacie Szafera i
zamiast przerobić, pozostawiono w lesie.
"Tu nigdy takiej dewastacji puszczy nie było. Najstarsi mieszkańcy tego rejonu nie pamiętają takiego wandalizmu, a przecież widzieli, co z puszczą robili za okupacji Rosjanie czy Niemcy. To, co robi teraz resort środowiska za namową tzw. ekologów, nie służy puszczy, ale ją zabija. A nas, których rodziny żyją tu od bardzo dawna, serce boli, gdy na to patrzymy, bo zawsze dbaliśmy i dbamy o ten pradawny las. I to dzięki naszym przodkom, a nie skrajnym ekologom, dzisiejsze pokolenia mogą się nim cieszyć - uważa Józef Sawicki." - w artykule Adama Białousa "Pieniądze gniją w puszczy"
zamieszczonym w prawdziwie polskiej prasie (http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100722&typ=po&id=po71.txt).
Adam Bohdan, prowadzący wraz z innymi badaczami badania w opisywanym terenie
informuje w związku z tym służby środowiska: "wycięte drzewa (zarówno dęby jak i świerki) w ok 50% zasiedlone są przez gatunki "naturowe", konkretnie ponurka Schneidera i zgniotka cynobrowego.
Usunięcie drzew stanowiłoby złamanie kilku artykułów Dyrektywy Siedliskowej zakazujących niszczenia miejsc rozrodu i zabijania tych gatunków. Stwierdzilismy również na świerkach szereg chronionych gatunków porostów, w tym kilkanaście okazów Bryoria capillaris, uznawanego do niedawna za gatunek
regionalnie wymarły".

22 komentarze:

 1. Pan S. widzi tylko czubek swojego nosa i dlatego tak się wypowiedział w tej pożal się Boże gazecie, pewnie widziałby tu okazję do zakupu drewna za psi grosz.
  Przyznam ze byłem za przekazaniem drewna powodzianom (pewnie by im się przydało) teraz jest mi już wszystko jedno co się z tym drewnem stanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. to ciekawe, że hajnowski beton antyparkowy, Poskrobko, teraz Sawicki, znalazł sobie forum radiomaryjne.. a dopiero co ten sam gość grzmiał, że ekolodzy niszczą narodowość białoruską!

  OdpowiedzUsuń
 3. Pewnie Białous nie wie, że to krwiożerczy prawosławni

  OdpowiedzUsuń
 4. Założą koło RM w Hajnówce i spiją z nich krew

  OdpowiedzUsuń
 5. Swoją drogą to ekolodzy mają kolejną zasługę. Udało im się pogodzić i zjednoczyć zwalczających się od lat prawdziwych Polaków i prawdziwych Białorusinów. Teraz fanatycy spod obu krzyży mogą odrzucić w końcu doktrynalne spory ciągnące się od półtora tysiąca lat bez mała i wspólnie z widłami w dłoni rozpalić stosy dla ekologów. Prawdziwy ekumenizm

  OdpowiedzUsuń
 6. Ło matko... dawno się tak nie uśmiałam :-D zwłaszcza o tych drzewach ściętych, które jeszcze trzeba było od drogi odciągnąć... bo nieodciągnięte zapewne zaraz rzuciłyby się na kierowców... normalnie czkawki dostałam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo podejrzane jest samo wycięcie drzew, które nagromadziły się dzięki trwającej od okresu międzywojennego ochronie. To tak jakby wyciąć drzewa w rezerwacie ścisłym parku narodowego. Skąd ta gwałtowna troska o bezpieczeństwo ? Czy nie chodzi o poniżenie idei ochrony Puszczy i pokazanie, kto tu rządzi ? Czy nie lepiej było ustawić przy drodze tablice z informacją, że wchodzimy na własną odpowiedzialność ?
  I ile razy w ciągu tych wielu dziesiątek lat zwaliło się tam komuś na głowę tam drzewo ?
  A jeżeli chodzi o pieniądze to chyba spróchniałe drewno nie jest wiele warte, o ile rzeczywiście takie wycinano.

  OdpowiedzUsuń
 8. Większość z tych wyciętych drzew nie jest spróchniała, są być może martwe. Prawdopodobnie są tańsze od wyciętych "zdrowych " drzew.
  Tak raczej nie wygląda drzewo spróchniałe
  http://x.garnek.pl/ga5154/a2059a723307da10335871a3/puszcza_bialowieska.jpg

  OdpowiedzUsuń
 9. Niestety ja tego nie widziałem. W takim razie wygląda na to, że wycinali żywe drzewa ? W każdym razie w jakiejś części. Więc przynajmniej na pierwszy rzut te gadki o bezpieczeństwie wydają się być kłamstwem. Bo to nie były raczej pnie grożące przewróceniem się. Czyli że właśnie to mogło być niezgodne z prawem, cokolwiek by myśleć o prawie nie chroniącym Puszczy. O co więc chodziło naprawdę i co robią te nowe dyrektory od ochrony środowiska ?

  OdpowiedzUsuń
 10. E? Dyrektor RDOŚ-u białostockiego nie jest nowy. Nowy jest Dyrektor BPN, ale on w tym nie uczestniczył, ani w wyznaczaniu tych drzew, ani potem w wycince.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeżeli przyjąć zasadę że drzewo martwe to okaz mający obumarłe (suche) konary to istotnie drzewa wycięte przy trasie Hajnówka-Białowieża są martwe.Lecz z całą pewnością nie są one spróchniałe, przynajmniej te które ja widziałem.

  OdpowiedzUsuń
 12. A co piszą Gazeta Wyborcza i inne media o tej potwornej kompromitacji rządowych Lasów Państwowych i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w dziedzinie ochrony przyrody w Polsce ?

  OdpowiedzUsuń
 13. http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,77367,8124762,Pielegnacyjna_wycinka_drzew_w_rezerwacie_w_Puszczy.html

  OdpowiedzUsuń
 14. > Anonimowy pisze...
  > Swoją drogą to ekolodzy mają kolejną zasługę. > Udało im się pogodzić i zjednoczyć zwalczających się od lat prawdziwych Polaków i prawdziwych Białorusinów. Teraz fanatycy spod obu krzyży
  Akurat za tą konkretną wycinkę są odpowiedzialni prawdziwi Żydzi z Platformy Obywatelskiej (PO). Czyli jeszcze inna, trzecia siła.

  OdpowiedzUsuń
 15. Natomiast poilacy i białorusi nie zwalczają się chyba, nie wspominając o mieszaniu krzyży. Co to za brednie wypisujesz "Anonimowy" ?

  OdpowiedzUsuń
 16. Więc raczej udało się pogodzić prawdziwych złodziei z Lasów Państwowych i prawdziwych Żydów czyli fanatyków spod gwiazd Dawida i pięciorożki, a nie krzyża.

  OdpowiedzUsuń
 17. http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,77367,8124762,Pielegnacyjna_wycinka_drzew_w_rezerwacie_w_Puszczy.html
  Pielęgnacyjna w rezerwacie i to w Puszczy Białowieskiej ? Czy Żydzi z Gazety Wyborczej zachorowali psychicznie ?

  OdpowiedzUsuń
 18. Janusz, możesz trwale zabanować tę kretynkę? To naprawdę nie jest miejsce na mieszanie do wszystkiego polityki. Niech swoje chore żydożercze jazdy uskutecznia gdzieś indziej.
  k.

  OdpowiedzUsuń
 19. A co z chorymi białoruso i polako, czyli krzyżoiżerczymi jazdami ? To też zostanie zabanowane ?

  OdpowiedzUsuń
 20. Myszo, wyluzuj.

  Zachowaj choc troche trzezwej oceny.
  Ten kto miesza tutaj polityke jest w oczywisty sposob przeciwko Puszczy.
  A tych drzew to szkoda. Rezerwat wygląda opłakanie. Może ktos wreszcie oprzytomnieje.

  OdpowiedzUsuń
 21. Przeczytaj lepiej sobie komentarz "Anonimowego" z 17:16. To jest pierwsza wypowiedź polityczna. Reszta to odpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ludzie...nie podniecajcie się za bardzo.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.