24 października 2019

Obchody wpisania BPN na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Wystawą rzeźb Józefa Wilkonia i archiwalnych fotografii prof. Jana Jerzego Karpińskiego, wieloletniego dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego i wybitnego badacza puszczańskiej przyrody, rozpoczęły się wczoraj obchody 40-lecia wpisania Białowieskiego Parku Narodowego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. BPN to jedyny obiekt przyrodniczy w Polsce, który otrzymał ten zaszczytny tytuł. 
Początek inauguracji obchodów miał miejsce w Pawilonie Edukacyjnym Rezerwatu Pokazowego Żubrów. 
Wnuk profesora Karpińskiego, Przemysław Szczęsny, opowiadał o swoim dziadku i historii powstania unikatowych fotografii. Wykonał je w 1929 roku, kiedy  rozpoczęto prace nad restytucją żubra w Puszczy Białowieskiej.

O swoich pracach rzeźbiarskich – lecz także o Puszczy Białowieskiej jako niezwykłej wartości – w bardzo poruszających słowach opowiadał Józef Wilkoń , wybitny polski ilustrator, autor książek, malarz, rzeźbiarz, autor scenografii. 


Artysta powiedział: "Las jest fenomenem życia. Ma swoje niedościgłe piękno, niebywałą dostojność. Tak, dostojność. Wchodząc do lasu czuj się nie tylko rześko, ale czuj się tak, jakbyś wchodził do Świątyni".
I jeszcze: "Potrafimy rżnąc bezmyślnie, również pojedyńcze okazy, jak na przykład dorodne stare topole, których uroda ma ogromne znaczenie dla naszego krajobrazu. Robimy to bezmyślnie, łamiąc prawo, mimo że mamy piękne tradycje ochrony przyrody".






Następnie uczestnicy uroczystości udali się do głównej siedziby Białowieskiego Parku Narodowego, gdzie nastąpiło oficjalne rozpoczęcie obchodów i konferencja naukowa. 


1 komentarz:

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.