15 lutego 2019

Na grzyby do Puszczy Białowieskiej


Zaproszenie nieco przewrotne, za oknem śnieżna biel, a ja zapraszam na grzyby. Owszem, w puszczy zimę można spędzić na biegówkach (w tym roku aura dopisuje i jest śnieg), można wędrować pieszo. Od czasu do czasu warto przystanąć, przyjrzeć się  potężnym zmurszałym kłodom puszczańskich kolosów, a nawet obejrzeć martwe gałązki, których drzewa najzwyczajniej próbują się pozbyć. Takie miejsca bardzo chętnie zamieszkują grzyby. W puszczy mamy ok. 1800 gatunków grzybów wielkoowocnikowych. możemy je obserwować przez cały rok. Niektóre gatunki lubią wytwarzać owocniki zależnie od pory roku, inne mają owocniki wieloletnie(większość hub). Zima, to dobry czas,  by wybrać się na ,,zimowe grzybobranie" do Puszczy Białowieskiej.

Na osłabionych i martwych drzewach, najczęściej iglastych(świerk, jodła) rosną, nieraz wielkich rozmiarów Pniarki obrzeżone (Fomitopsis pinicola). Dawniej, pokrojony i rozbity na płatki owocnik tego grzyba służył do tamowania zewnętrznych krwawień. Wysuszony owocnik posiada właściwości higroskopijne i antybiotyczne w stosunku do bakterii zakażających otwarte rany.

                
Typowo zimowym gatunkiem grzyba jest Płomiennica zimowa (Flammulina velutipes). Grzyb ten rośnie od jesieni nawet do lutego. Występuje na drzewach martwych jak i żywych. Jest to grzyb jadalny, doskonale nadaje się do zup i marynowania.

     
Kiedy pochylimy się nad leżącymi w zaawansowanym statium rozkładu kłodami drewna drzew liściastych (dąb, brzoza), możemy zuważyć, że nieraz są one dziwnie przebarwione na kolor zielony. To właśnie grzybnia  przebarwia drewno na taki kolor. W takim miejscu możemy znaleźć owocniki w ciekawym kolorze- niebieskim, wpadającym w zieleń. Jest to Zieleniak drobny (Chlorociboria aeruginascens).

           
Na martwych gałęziach drzew można dostrzec dziwne galaretowate twory, tak wygląda owocnik grzyba z rodziny trzęsakowatych -Trzęsak pomarańczowożółty (Tremella mesenterica). Owocniki tego grzyba możemy spotykać przez cały rok, ale najczęściej jest widoczny późną jesienią, zimą i wczesną wiosną. Występuje na martwych gałązkach drzew liściastych, ale rozwija się na grzybni innych grzybów- powłocznic (Peniophora).
                     

Uważny obserwator na  gałązkach usychających, osłabionych, zauważy drobne cynobrowe kulki, to owocniki grzyba o nazwie Gruzełek cynobrowy(Nectria cinnabarina).

  
Puszcza nigdy nie jest monotonna, za każdym razem uchyla nam rąbka swoich tajemnic. Nie wiemy ile ich skrywa, dlatego każda wędrówka przez puszczańskie ostępy jest inna. Zawsze powinien pozostać niedosyt.

Tekst i zdjęcia: Lucyna Żłobin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.