15 listopada 2018

W północnej części Puszczy


W pierwszy weekend Zielonego Listopada grupka ciekawych dzikiej przyrody wędrowała po północnej części Puszczy z Lucyną Żłobin, licencjonowanym przewodnikiem po BPN.



Wypatrywaliśmy zwierząt nad rzeką Narewką. Były. Były też szybsze od fotografa, któremu zostały same puste kadry…




Narewka (61,1 km) bierze swój początek na białoruskich bagnach i płynie przez terytorium Białorusi na odcinku 21,7 km. Po polskiej stronie, w całości płynie przez teren Puszczy Białowieskiej.

W dolinie rzeki można znaleźć takie cuda…





A oddalając się od niej i wchodząc głębiej w las kolejne... 



Te kulki na liściach dębu to galasy. Powstają na skutek składania jaj w tkance liścia przez owada zwanego galasówką dębianką. Kuliste narośle stanowi zarówno spiżarnię jak i schronienie rozwijającej się larwie. Kiedyś z galasów wytwarzano atrament. Mają właściwości lecznicze. Łagodzą ból, tamują krwotok, niszczą drobnoustroje w organizmie.


Ten krzaczkowaty twór, to porost. W Puszczy Białowieskiej występuje około 400 gatunków. Powstają z połączenia i wzajemnej współpracy glonów i grzybów. Przybierają przeróżne kształty i możemy je spotkać w bardzo dziwnych miejscach, np. na kamieniach, w spękaniach kory olbrzymich puszczańskich drzew, na konarach wysoko w koronach i przy samej ziemi na pniach. Porosty zatrzymują wilgoć, stanowią pożywienie niektórych zwierząt. Występują tylko tam, gdzie nie ma zanieczyszczenia powietrza.


To z kolei grzyby skórnikowate, występujące na martwym drewnie.
 

Ten grzyb to trzęsak pomarańczowożółty. W dotyku i z wyglądu przypomina żelki lub galaretkę. Spotykamy go na martwych gałęziach, jednakże nie jest saprotrofem; pasożytuje na grzybni innych grzybów z rodzaju powłócznic.



Koniec października i listopad to czas opieniek. Taką opieńkę miodową, porastającą gęstymi kępkami drzewa czy butwiejące pniaki lubią jeść żubry.


Kolejny grzyb, występujący na obumarłym drewnie drzew liściastych.  Jego miąższ w konsystencji przypomina galaretkę lub kisiel, stąd pewnie wzięła się jego nazwa: kisielnica kędzierzawa. 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.