15 listopada 2018

W północnej części Puszczy


W pierwszy weekend Zielonego Listopada grupka ciekawych dzikiej przyrody wędrowała po północnej części Puszczy z Lucyną Żłobin, licencjonowanym przewodnikiem po BPN.Wypatrywaliśmy zwierząt nad rzeką Narewką. Były. Były też szybsze od fotografa, któremu zostały same puste kadry…
Narewka (61,1 km) bierze swój początek na białoruskich bagnach i płynie przez terytorium Białorusi na odcinku 21,7 km. Po polskiej stronie, w całości płynie przez teren Puszczy Białowieskiej.

W dolinie rzeki można znaleźć takie cuda…

A oddalając się od niej i wchodząc głębiej w las kolejne... Te kulki na liściach dębu to galasy. Powstają na skutek składania jaj w tkance liścia przez owada zwanego galasówką dębianką. Kuliste narośle stanowi zarówno spiżarnię jak i schronienie rozwijającej się larwie. Kiedyś z galasów wytwarzano atrament. Mają właściwości lecznicze. Łagodzą ból, tamują krwotok, niszczą drobnoustroje w organizmie.


Ten krzaczkowaty twór, to porost. W Puszczy Białowieskiej występuje około 400 gatunków. Powstają z połączenia i wzajemnej współpracy glonów i grzybów. Przybierają przeróżne kształty i możemy je spotkać w bardzo dziwnych miejscach, np. na kamieniach, w spękaniach kory olbrzymich puszczańskich drzew, na konarach wysoko w koronach i przy samej ziemi na pniach. Porosty zatrzymują wilgoć, stanowią pożywienie niektórych zwierząt. Występują tylko tam, gdzie nie ma zanieczyszczenia powietrza.


To z kolei grzyby skórnikowate, występujące na martwym drewnie.
 

Ten grzyb to trzęsak pomarańczowożółty. W dotyku i z wyglądu przypomina żelki lub galaretkę. Spotykamy go na martwych gałęziach, jednakże nie jest saprotrofem; pasożytuje na grzybni innych grzybów z rodzaju powłócznic.Koniec października i listopad to czas opieniek. Taką opieńkę miodową, porastającą gęstymi kępkami drzewa czy butwiejące pniaki lubią jeść żubry.


Kolejny grzyb, występujący na obumarłym drewnie drzew liściastych.  Jego miąższ w konsystencji przypomina galaretkę lub kisiel, stąd pewnie wzięła się jego nazwa: kisielnica kędzierzawa. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.