21 sierpnia 2018

Puszcza Białowieska - raport z dewastacji

Obóz dla Puszczy publikuje:
Z wielkim zainteresowaniem śledzimy kolejne donosy publikowane przez Jana Szyszko i jego popleczników. Nie ominął nas więc także materiał w TVP dotyczący rzekomej hipokryzji środowisk ekologicznych, które stawały w obronie Puszczy Białowieskiej ciętej harwesterami, a teraz nic nie robią, kiedy cięte są lasy gospodarcze i prywatne w Niemczech.
Jest to tak absurdalny materiał, że w zasadzie nie wiemy od czego zacząć, ale spróbujemy w punktach zadać kilka pytań.
1. Czy Lasy Państwowe zapomniały, że polskie przepisy chronią Puszczę Białowieską we właściwy sposób jedynie na jednej trzeciej jej powierzchni - w parku narodowym i w rezerwatach przyrody? Poza tymi obszarami obowiązuje Ustawa o lasach, napisana z myślą o zwykłych lasach gospodarczych. Właściwą ochronę tego wyjątkowego lasu miały zapewnić międzynarodowe zobowiązania w ramach starań Polski o wpisanie całej Puszczy Białowieskiej na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. W dokumentacji UNESCO wskazano, że zabiegi gospodarcze, w tym cięcia sanitarne związane z wycinką drzew zasiedlonych przez kornika drukarza, są możliwe wyłącznie w strefie 4. Czyli lasach gospodarczych. Ale cięcia były też w strefie 3. Tam też odbywały się protesty. W strefie 3 rosną drzewa ponadstuletnie. Wiemy, że Lasy Państwowe traktują 4 strefy UNESCO jak lasy gospodarcze. Ale muszą się pogodzić z tym, że nie mają racji.
2. Czy Lasy Państwowe i TVP naprawdę nie zdają sobie sprawy z walorów jednej z najcenniejszych na świecie puszcz i nie wiedzą czym różni się ona od lasów gospodarczych w Bawarii?
3. Czy Lasy Państwowe i Telewizja Polska nie wiedzą o wyroku Trybunału Europejskiego? Rozumiemy, że to co robią w telewizji służy celom politycznym, ale żeby poświęcać w imię polityki krainę żubra? Rysia? Dziedzictwo naszego kraju? Wstyd.
4. Czy Lasy Państwowe nie wiedzą, że ich harwestery pracują w innych częściach Polski i nikt nie rozdziera z tego powodu szat? Bo musiałaby być utopistą, żeby domagać się całkowitego zaprzestania dobrze prowadzonej gospodarki leśnej w lasach pochodzących z nasadzeń.
5. Rozumiemy, że Lasy Państwowe na spółkę z TVP tworzą od dłuższego czasu nowego wroga, tzw. “Ekologa”, który będzie teraz winnym wszystkim potwornym rzeczom typu kupowanie śmieci do Polski, nie ogarniecie budowy zamku w Stobnicy, cięcia w Puszczy Karpackiej, Bukowej, wycinaniu bezsensownym alei przydrożnych. Pojawia się pytanie, czy warto dla krótkowzrocznych celów politycznych uruchamiać nagonkę na własnych obywateli?
6. Dołączamy raport dotyczący dewastacji Puszczy Białowieskiej. Poczytajcie go. Jest napisany bardzo zrozumiale i wspaniale wyjaśnia co się tu działo. Polecamy go szczególnie rzecznikowi Lasów Państwowych.
7. Zmontowany materiał TVP pokazujący “ekologów” jako rozwrzeszczaną bandę z pomalowanymi na zielono twarzami pozostawiamy Państwa ocenie. Ktoś sobie maluje twarz na zielono jako wyraz tego, że nie godzi się na dewastację środowiska w Polsce, ktoś powołuje ruch obywatelski, inny działa w organizacji pozarządowej a jeszcze ktoś inny robi marsz. Każdy robi to, co może. Manipulacje i dyskredytowanie mają krótkie nogi, a nachalna propaganda, jak pokazuje historia - nigdy nikomu nie wyszła na dobre.
8. Przyjeżdżajcie do Puszczy Białowieskiej - pokażemy jak wspaniale sobie radzi bez ingerencji człowieka i jak się regeneruje. Jak bardzo nie potrzebuje sztucznych nasadzeń. Jaka jest piękna i na szczęście JEST.
9. Cała Puszcza Parkiem Narodowym!

Puszcza Białowieska - raport z dewastacji

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.