27 sierpnia 2018

Apel dziekanów - kolejne wołanie na puszczy?

"Konferencja Dziekanów zgodnie postuluje o objęcie całej polskiej części Puszczy Białowieskiej ochroną w formie parku narodowego.
Polska przyroda jest naszym narodowym dziedzictwem i skarbem, który powinien być doceniany i chroniony nie mniej niż zabytki historii i kultury, a także służyć promocji naszego kraju na arenie międzynarodowej. W szczególny sposób dotyczy to Puszczy Białowieskiej – unikalnego obszaru przyrodniczego o 600-letniej tradycji ochrony, rozpoznawalnego na całym świecie, trafnie nazwanego w 2006 r. przez ówczesnego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego „perłą w koronie ojczystej przyrody”. Chroniona od XV wieku przez polskich królów, pomimo zniszczeń i strat jakich doświadczyła jej przyroda w XX wieku, nadal powszechnie uchodzi za najlepszy wzorzec lasu naturalnego w skali całej Europy. Status ten potwierdza bibliografia naukowa Puszczy, obejmująca setki publikacji w najbardziej prestiżowych krajowych i międzynarodowych wydawnictwach. Puszcza Białowieska stanowi zatem dla Polaków źródło zachwytu, dumy i wdzięczności dla wielu przeszłych pokoleń kontynuujących królewską tradycję jej ochrony."
Apel dziekanów: Na 100 lecie Niepodległej – 100% Puszczy Białowieskiej Parkiem Narodowym

3 komentarze:

  1. A ja postuluje o ujawnienie dochodów naukowców, jakby nie było, siedzę również w mojej kieszeni i żwawo w niej gmerają

    OdpowiedzUsuń
  2. i kolejny, co ma problem ze zrozumieniem rzeczy prostej: nie trzeba być dotowanym z zewnątrz aby zabiegać o ochronę przyrodę.

    OdpowiedzUsuń
  3. mówisz o niedotowanym "obozie..." czy greenpisie?

    OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane, pojawią się za jakiś czas – po akceptacji.